Рішення № 81042977, 08.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
240/2224/19
Номер документу
81042977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/2224/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Черноліхова С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% сум підвищення пенсій, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року в повному обсязі.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова) в квітні 2018 року йому було перераховано пенсію з 01 січня 2018 року, але відповідач виплачує тільки частину основного розміру пенсії, а саме з січня 2018 року - 50 % від суми підвищення перерахованої пенсії. 04 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо виплати пенсії в повному обсязі, починаючи з часу перерахунку. У відповідь на заяву відповідач повідомив, що перерахунок пенсії здійснений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вважає дії відповідача щодо невиплати пенсії в повному обсязі такими, що не відповідають Конституції України, Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Крім того, зазначає, що як вбачається зі змісту п.п.1,2 Постанови КМУ № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, з огляду на що має право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 в повному обсязі.

Ухвалою судді від 05.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

18.03.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зокрема, вказує, що зміст права на соціальний захист осіб, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишився незмінним, оскільки Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 не змінила існуючого на день її прийняття набутого права осіб на отримання пенсій. До того ж, зазначеною Постановою встановлено лише порядок виплати перерахованої пенсії, що не порушує приписи Конституції України.

Дослідивши письмові матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та 30 серпня 2011 року його звільнено у запас за пунктом "б" ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (за станом здоров'я).

З 31 серпня 2011 року позивачу призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення.

З 01.01.2018, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), ОСОБА_1 перераховано раніше призначену пенсію.

04 січня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив повідомити підстави виплати підвищеної пенсії в розмірі 50 % від суми нарахування, тобто не в повному обсязі.

Листом від 18.01.2019 № К-40 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано відповідь, з якої вбачається, що перерахунок пенсії позивачу здійснюється відповідно до пунктів 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Також зазначено, що Постанова № 103 відповідає вимогам ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.117 Конституції України та не змінює існуючого на день її прийняття набутого права осіб на отримання пенсій та змісту права на соціальний захист осіб, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд вказує на наступне.

Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Пунктом 1 Постанови КМУ №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704).

Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як вбачається із позову, ОСОБА_1, не погоджуючись із поетапним підвищенням виплат перерахованих пенсій, зазначає про невідповідність таких дій пенсійного органу нормам Конституції України, Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Оскільки такі дії вчиняються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання пунктів 1 та 2 Постанови № 103, суду необхідно встановити відповідність даної Постанови Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на що вказує в обгрунтування позовних вимог позивач.

Суд зазначає, що питання правомірності пунктів 1 та 2 Постанови № 103 було предметом розгляду справи № 826/3858/18 в Окружному адміністративному суді міста Києва за позовом фізичної особи до Кабінету Міністрів України.

За результатами розгляду даної справи 12.12.2018 Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення (набрало законної сили 05.03.2019), яким:

- визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

- зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

З урахуванням наведеного, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" втратили чинність з 05.03.2019.

Приймаючи до увагу втрату чинності цих пунктів з 05.03.2019, суд зауважує, що до вказаної дати постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у цій частині була чинною, а отже підлягала виконанню адресатами цього нормативно-правового акту, в тому числі і Пенсійним фондом України, і його управліннями.

Як видно із заяви позивача про перерахунок пенсії в повному обсязі та наданої на заяву відповіді, вони датовані січнем 2019 року, тобто спірні правовідносини виникли у період, коли пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" були чинними.

Відтак, поетапний перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено у відповідності та згідно норм чинної (на момент виникнення спірних правовідносин) постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

При цьому посилання позивача на те, що Постановою КМУ № 103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, є необгрунтованим, оскільки зворотнє випливає із буквального тлумачення норм зазначеної Постанови та її назви.

З вказаного слідує висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглядаючи звернення позивача в січні 2019 року та посилаючись на обов'язковість застосування пунктів 1 та 2 Постанови № 103 при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, а також фактично виплачуючи перераховану пенсію з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов