
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/212/19
05 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Олійника О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільської міської ради про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії, а саме просить визнати відмову Тернопільської міської ради у справі щодо надання пільг учасникам війни для безкоштовного оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон незаконною та зобов'язати Тернопільську міську раду звільнити ОСОБА_1 від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та пояснили, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником війни, що підтверджується Посвідченням серія НОМЕР_1 виданого 10.07.2002р. Управлінням праці та соціального захисту м. Тернополя.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.06.2017р. в адміністративній справі №819/432/17 за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби, Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, було зобов'язано Тернопільську міську раду розглянути заяву позивача про звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018р. в адміністративній справі №876/8203/17 вищевказану Ухвалу залишено без змін.
Тернопільським окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист по адміністративній справі №819/432/17 від 04.04.2018р., яким зобов'язав Тернопільську міську раду розглянути заяву позивача про звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни.
Позивач 29.08.2018р. звернувся із заявою до Тернопільської міської ради щодо виконання ухвали суду, проте листом вих. № 5081/08-Т від 05.09.2018р ОСОБА_1 було повідомлено, що Тернопільська міська рада не має можливості та законних підстав в наданні індивідуальних пільг.
Вважають, що така відповідь є незаконною та порушує права і свободи позивача.
Просять позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» установлено, що органи місцевого самоврядування можуть звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість: втрачених або викрадених) обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до місцевих бюджетів, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, вартості бланка документа, його персоналізації, яка зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Дана норма закону є уповноважуючою, а не зобов'язальною. Вона надає органу місцевого самоврядування право на свій розсуд здійснювати власні активні дії та за власним бажанням. Відповідно до ст. 19 Конституції України ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником війни, що підтверджується Посвідченням серія НОМЕР_1 виданого 10.07.2002р. Управлінням праці та соціального захисту м. Тернополя.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.06.2017р. в адміністративній справі №819/432/17 за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби, Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, було зобов'язано Тернопільську міську раду розглянути заяву позивача про звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018р. в адміністративній справі №876/8203/17 вищевказану Ухвалу залишено без змін.
Тернопільським окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист по адміністративній справі №819/432/17 від 04.04.2018р., яким зобов'язав Тернопільську міську раду розглянути заяву позивача про звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни.
Позивач 29.08.2018р. звернувся із заявою до Тернопільської міської ради щодо виконання ухвали суду, проте листом вих. № 5081/08-Т від 05.09.2018р ОСОБА_1 було повідомлено, що Тернопільська міська рада не має можливості та законних підстав в наданні індивідуальних пільг.
Частиною другою ст. 2 ЗУ «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.
Пункт 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 14.07.2016 р. №1474-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» встановлює, що органи місцевого самоврядування можуть звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до місцевих бюджетів.
Таким чином, орган місцевого самоврядування може, а не зобов'язаний звільнити окремі категорії, а не окремих осіб від оплати вартості даної адміністративної послуги, яка зараховується до міського бюджету і компенсувати таким категоріям вартість адміністративної послуги, що зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України (відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» до спеціального фонду Державного бюджету України перераховується 30% вартості).
Частиною першою ст. 5 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. визначено, що систему місцевого самоврядування включає серед інших сільську, селищну, міську раду. Відповідно до ст. 59 вищезгаданого закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тернопільська міська рада, як орган місцевого самоврядування відповідно до положень ст. 143 Конституції України серед інших повноважень затверджує програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролює їх виконання; затверджує бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролює їх виконання; встановлює місцеві податки і збори відповідно до закону та вирішує інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
В судовому засіданні з пояснень представника відповідача, було встановлено, що на адресу Тернопільської міської ради не поступало звернень щодо звільнення від оплати за спірну адміністративну послугу категорії осіб - учасників війни.
Таким чином Тернопільська міська рада не приймала централізованих рішень щодо звільнення учасників війни від оплати вартості адміністративної послуги за виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, разом з тим, звернення позивача слід класифікувати як звернення в індивідуальному порядку відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» позивачу було надано відповідь у встановлені строки, а тому дана відповідь є правомірною та законною і задоволенні вимоги про визнання відмови Тернопільської міської ради у справі щодо надання пільг учасникам війни для безкоштовного оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон незаконною слід відмовити.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, відтак завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що вимога про зобов'язати Тернопільську міську раду звільнити ОСОБА_1 від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта як учасника війни не підлягає до задоволення, поскільки прийняття рішення щодо звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта є повноваженням органу місцевого самоврядування, а в даному випадку Тернопільської міської ради , а тому в позові слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.