
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2019 року м. Київ №810/175/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держ-геокадастру Київської області Федоренко Анни Володимирівни про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У січні 2018р. позивач звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 20.12.2017 №РВ-3201100422017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
2) зобов'язати відповідача на підставі поданої заяви внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру щодо державної реєстрації змін відомостей про цільове призначення земельної ділянки приватної власності площею 3,0000 га (кадастровий номер НОМЕР_2), яка розташована за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Достоєв-ського, 1-б/1.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2018 справу пере-дано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.02.2018 (суддя Вла-сенкова О.О.) прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі.
У зв'язку з відстороненням від здійснення правосуддя судді, в провадженні якої пере-бувала дана адміністративна справа, та згідно з протоколом повторного автоматичного роз-поділу судової справи між суддями вищевказана адміністративна справа передана на розгляд судді Костенку Д.А., у зв'язку з чим та згідно з ч. 2 ст. 35 КАС України розгляд справи почався спочатку.
Підставою позову є те, що позивач є власником земельної ділянки та після отримання рішення Ірпінської міської ради від 30.11.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, звернулася з відповідною заявою до відповідача. Відповідач безпідставно і всупереч вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" і Порядку ведення Державного земель-ного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, відмовив в реєстрації змін до відомостей щодо земельної ділянки.
Відповідач подала відзив на позов, в якому просить відмовити в його задоволенні, по-силаючись на пп. 3 п. 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, та невідповідність поданих документів, а саме відповідно заявленій ініціативі щодо зміни виду використання передба-чається зміна цільового призначення земельної ділянки, що п. 6 ч. 3 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" здійснюється на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Інших заяв по суті справи та/або заяв з процесуальних питань сторонами не подано.
Під час підготовчого засідання представник позивача ОСОБА_4 підтримав позов. Відповідач до підготовчого засідання не прибув.
До судового засідання сторони не прибули, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини і відповід-ні їм правовідносини.
Згідно з наявною у справі копією витягу з Державного реєстру речових прав на неру-хоме майно про реєстрацію права власності від 29.03.2017 №83773726 позивач є власником земельної ділянки площею 3 га, кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призна-чення - для ведення особистого селянського господарства, за адресою: АДРЕСА_1.
Рішенням Ірпінської міської ради від 30.11.2017 №3013-43-VII "Про затвердження гр. ОСОБА_5 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власно-сті цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, в АДРЕСА_1", копія якого наявна у справі, затверджено позивачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності площею 3,0000 га (кадастровий номер НОМЕР_2), цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1, а також змінено позивачу цільове призначення вказаної земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
19 грудня 2017р. представник позивача за довіреністю від 03.04.2017 реєстровий №1749 ОСОБА_6, копія якої наявна у справі, звернувся до Уп-равління надання адміністративних послуг та по роботі зі зверненнями громадян виконавчо-го комітету Ірпінської міської ради із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 3,0000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний №13883.2 від 19.12.2017).
Згідно з копією опису №13883.2 від 19.12.2017 документації прийнятої для прове-дення державної реєстрації земельної ділянки, державної реєстрації обмежень у викорис-танні земель до заяви від 19.12.2017 заявником додано: копію документу, що посвідчує особу; копію документа, що посвідчує повноваження від імені особи; копію документа про присвоєння податкового номера; документацію із землеустрою; електронний документ; рішення органу місцевого самоврядування; договір.
20 грудня 2017р. відповідачем прийнято рішення №РВ-3201100422017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстави невідповід-ності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земель-ний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: код цільового призначення земельної ділянки (02.3) який запропонований проектом відведення, не в повній мірі відповідає вимогам наказу Держкомзему від 23.07.2010 року №548 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель", оскільки відповідно до представленого викопіювання з Детального плану території, вищезазначена територія передбачена для роз-міщення багатоквартирної житлової та громадської забудови з об'єктами соціальної інфра-структури (ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Спірні правовідносини виникли у сфері Державного земельного кадастру і стосуються внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки та правомірності відмови відповідача у внесенні відомостей.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 20 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Авто-номної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеус-трою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - ра-йонною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами на-селених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адмі-ністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місце-вого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відве-дення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодек-су, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України від 07.07.2011 №3613-VI "Про Державний земель-ний кадастр" (далі - Закон №3613) (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) до Державного земельного кадастру включаються відомості про зе-мельні ділянки, зокрема, цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).
Частиною 2 ст. 21 Закону №3613 передбачено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:
а) щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які фор-муються; на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким перед-бачена зміна її цільового призначення; на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель;
б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земель-них ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі письмової заяви влас-ника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони); на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Згідно з ч. 2 ст. 24 цього Закону державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 3 ст. 26 цього Закону передбачено, що зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом.
Частиною 4 ст. 26 цього Закону передбачено, що для внесення змін до відомостей Поземельної книги щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, норматив-ної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встанов-лення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) заявник подає до органу, який здійснює ведення Поземельної книги:
- заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;
- оригінали документації із землеустрою, технічної документації з оцінки земель, які згідно з цим Законом є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду вико-ристання земельної ділянки в межах певної категорії земель, що згідно з цим Законом не пот-ребує розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки);
- документацію із землеустрою, на підставі якої вносяться зміни до відомостей Дер-жавного земельного кадастру, у формі електронного документа (крім випадків внесення відо-мостей про зміну виду використання).
Частиною 6 ст. 26 цього Закону визначено, що відмова у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку надається у разі, якщо:
земельна ділянка розташована на території дії повноважень іншого Державного кадас-трового реєстратора;
із заявою звернулася неналежна особа;
подані документи не відповідають вимогам законодавства;
заявлені відомості вже внесені до Поземельної книги.
Пунктом 67 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого поста-новою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051) передбаче-но, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земель-ного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом Украї-ни "Про Державний земельний кадастр".
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути напи-саний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути запов-нені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Згідно з п. 121 Порядку №1051 для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються:
1) заява за формою згідно з додатком 12;
2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для вне-сення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії);
3) електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду вико-ристання).
Пунктом 122 Порядку №1051 передбачено, що підставою для відмови у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку є:
1) розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
2) звернення із заявою неналежної особи;
3) невідповідність поданих документів вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 п. 111 цього Порядку;
4) наявність заявлених відомостей у Поземельній книзі.
У свою чергу підпунктами 1 і 2 п. 111 Порядку №1051 визначено, що державний када-стровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 кале-ндарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим п. 67 цього Порядку;
2) електронний документ відповідно до п. 74 цього Порядку.
Як вбачається з наявної у справі копії опису №13883.2 від 19.12.2017, до заяви пози-вача від 19.12.2017 були додані усі необхідні документи, подання яких передбачено ч. 4 ст. 26 Закону №3613 і п. 122 Порядку, зокрема: документи, які підтверджують особу заявника та її представника і повноваження останнього; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності цільове призначення якої змінюється з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку; електронний документи; рішення Ірпінської міської ради від 30.11.2017.
Дослідивши додані до заяви документи, копії яких наявні у справі, суд вважає помил-ковими і відхиляє заперечення відповідача про наявність підстав для відмови у задоволенні заяви позивача від 19.12.2017, передбачених пп. 3 п. 122 Порядку №1051, зважаючи на таке.
Відповідач зазначає у відзиві, що зміна позивачем цільового призначення земельної ділянки може бути здійснена лише за проектом землеустрою щодо її призначення. Водночас, як встановлено судом, до заяви був доданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності цільове призначення якої змінюється з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, а також рішення Ірпінської міської ради від 30.11.2017 про його затвердження.
Відповідач посилається у відзиві на ч. 4 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно з якою зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється. В оскаржуваному рішенні зазначено про те, що код цільового призначення земельної ділянки (02.3), який запропонований проектом відведення, не в повній мірі відповідає вимогам нака-зу Держкомзему від 23.07.2010 №548 "Про затвердження Класифікації видів цільового приз-начення земель", оскільки відповідно до представленого викопіювання з Детального плану території, вищезазначена територія передбачена для розміщення багатоквартирної житлової та громадської забудови з об'єктами соціальної інфраструктури (ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Однак, дані посилання відповідача не містять ніяких висновків по суті справи, а, з огляду на повноваження державного кадастрового реєстратора, визначені у ч. 3 ст. 9, ст. 22 Закону №3613, п.п. 67, 111 Порядку №1051, які не передбачають здійснення ним перевірки правомірності рішень органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеус-трою та/або зміни цільового призначення земельної ділянки, суд вважає такі посилання необ-ґрунтованими і відхиляє. За наявності затвердженого органом місцевого самоврядування проекту землеустрою та рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, належ-ної позивачу, відповідач мав підстави для внесення відповідних змін щодо земельної ділянки до Державного земельного кадастру.
Крім цього, наказ Держкомзему від 23.07.2010 №548 прийнято з метою забезпечення обліку земель за видами їх цільового призначення у державному земельному кадастрі. Код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі.
Отже, зазначення у проекті землеустрою коду цільового використання землі 2.03 (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку), що відповідає суті рішення Ірпінської міської ради від 30.11.2017, має значення для забезпечення обліку земе-льної ділянки. Міркування відповідача про неповну відповідність цього коду, зважаючи на зонування території, не тягне автоматичну недійсність рішення органу місцевого самовря-дування про затвердження проекту землеустрою та зміну цільового призначення земельної ділянки, тому не свідчить, що подана позивачем документація не відповідає вимогам Закону №3613 і Порядку №1051.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заперечень відповідача, наведених ним у відзиві на позов, які не спростовують доводів позивача і не підтверджують правомірність оскаржуваного рішення.
Таким чином, суд вважає обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню вимогу позивача про визнання протиправним і скасувати рішення відповідача від 20.12.2017 №РВ-3201100422017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
З метою ефективного захисту і поновлення порушеного права позивача, суд вважає обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню вимогу позивача про зобов'язання відпові-дача на підставі поданих заяв, внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.
У цьому контексті суд зважає на рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повнова-жень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, а також рішення Європейського суду з прав людини (справа Олссон проти Швеції від 24.03.1988), згідно з якими запорукою вірного зас-тосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних служ-бовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у т.ч. колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вба-чається.
Враховуючи визнання судом протиправним оскаржуваного рішення і відсутність ін-ших підстав, які б перешкоджали внесенню до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про земельну ділянку, суд вважає законним і обґрунтованим відновлення порушеного права позивача у такий спосіб.
Виходячи з меж позовних вимог, зважаючи на встановлені судом обставини і наведені мотиви, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 640 грн., сплачений позивачем згідно з квитанцією від 29.12.2017 №81, підлягає стягненню на її користь з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 250 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити позов ОСОБА_5 повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру Київської області Федоренко Анни Володимирівни від 20.12.2017 №РВ-3201100422017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
3. Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держ-геокадастру Київської області Федоренко Анну Володимирівну на підставі поданої заяви ОСОБА_5 внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадас-тру щодо державної реєстрації змін відомостей про цільове призначення земельної ділянки приватної власності площею 3,0000 га (кадастровий номер НОМЕР_2), яка розташована за адресою: Київська обл., АДРЕСА_1.
4. Стягнути з Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держ-геокадастру Київської області Федоренко Анну Володимирівну на користь ОСОБА_5 судовий збір у сумі 640 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).
Позивач: ОСОБА_5;
АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління Держгео-кадастру у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеока-дастру Київської області Федоренко Анна Володимирівна;
03170 м. Київ, вул. Янтарна, 12, ідентифікаційний код 39817550.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Дата рішення є днем складення рішення у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко