
Справа № 1540/4646/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Захарчук О.В.
сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Федчик Ю.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання виконати дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії управління МВС України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Одеській області, допущені при виготовленні довідки від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС НОМЕР_2 станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1, що виразилося у незаконному суттєвому зменшенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії шляхом не включення в зазначену довідку додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 48 % надбавки за виконання особливо важливих завдань, 50 % надбавки за оперативно-розшукову діяльність, а також шляхом безпідставного та незаконного зменшення розміру премії з 22,3% до 3,87 %, що враховувалися при обчисленні пенсії;
зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Одеській області вчинити невідкладні дії щодо виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, з повною реальною інформацією, згідно Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (врахуванням вимог Постанови КМУ від 07.11.2007 №1294) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах:
посадовий оклад - 3100 грн.,
оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200 грн.,
надбавка за вислугу років (40 %) - 2650 грн.,
за роботу з таємними носіями та документами (15%) - 465 грн.;
надбавка за виконання особливо важливих завдань (48 %) - 3816 грн.,
надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 1550 грн.,
місячна премія, яка носить постійний характер і складала (22,3 %) - 3062,01 грн.,
з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
01.10.2002 року ОСОБА_1 було звільнено у відставку в запас Збройних Сил України за п.65 «а» (за віком) з посади начальника ВБНОН УМВС України на Одеській залізниці з виплатою грошової компенсації.
Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні склала 25 років, у пільговому обчисленні 30 років.
З 01.10.2002 року позивачу відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було призначено пенсію за вислугу років.
На момент призначення основний розмір пенсії з грошового забезпечення (611,25 грн.) склав 85 % або 519,56 грн.
При обчисленні пенсії були враховані наступні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 160 грн.;
оклад за спеціальним (військовим) званням - 130 грн.;
надбавка за вислугу років (35 %) - 101,50 грн.;
надбавка за секретність (15%) - 24,00 грн ;
президентська надбавка (100 %) - 195,75 грн.;
Всього 611,25 грн.
Також, пенсія позивача була перерахована з 01.05.2009 року у зв'язку з донарахуванням за ОРД - 50%, основний розмір якої з грошового забезпечення (3991,33 грн.) склав 85 % або 3392,63 грн.
З 01.07.2012 року на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було зроблено перерахунок пенсії, основний розмір якої з грошового забезпечення (3991,33 грн.) склав 85 % або 3392,63 грн., а з урахуванням підвищення розмір пенсії склав 3915,82 грн., з них:
посадовий оклад - 1100 грн;
оклад за військове звання - 130 грн;
надбавка за вислугу років (40%) - 492 грн;
робота з таємними носіями, док. (1 5%) - 165 грн;
надбавка за особливо важливі завдання (48%) - 826,56 грн;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 550 грн;
премія 22,3% - 727,77 грн;
В подальшому, з урахуванням підвищень та індексації розмір пенсії ОСОБА_1 складав 4913,21 грн.
З 01.01.2016 року право на перерахунок пенсії виникло на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у зв'язку з прийняттям Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей».
23.12.2015 року Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» було доповнено статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» новою частиною: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 були внесені також зміни до частини 16 статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІ1, а саме: «у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку».
У квітні 2018 року Ліквідаційної комісією УМВС України в Одеській області була виготовлена довідка №18558 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260, станом на 01.01.2016 року, до якої були включені лише наступні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 3100 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник (міліції) - 2200 грн.;
надбавка за стаж служби (50 %) - 2650 грн.;
премія (3,87%) - 325,66 грн.
Такі дії відповідача є протиправними, оскільки, до такої довідки не були включені всі додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені позивачу діючими нормативними актами на момент звільнення з ОВС та які були враховані при призначенні пенсії та подальшому її перерахунку, а саме:
надбавка за виконання особливо важливих завдань - встановлена у розмірі 48% посадового окладу 3100 грн, з урахуванням окладу за спеціальним званням 2200 грн. та надбавки за вислугу років 2650 грн. (3100+2200+2650 = 7950 - Х48 %) - 3816 грн. - повинна бути призначена відповідно пункту 5 постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та згідно пункту 2.5.1 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність. - встановлена у розмірі 50% з посадового окладу 3100 грн. (3100 х 50%) = 1550 грн. повинна бути призначена відповідно пункту 5 постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та згідно пункту 2.6.1 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499.
На момент виникнення підстав щодо перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції) діяли нормативно-правові акти станом на 01.01.2016 року:
Закон України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України № 900-2015 року.
Постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядовою і начальницького складу та деяких інших осіб».
Наказ МВС України від 31.12.2007 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», який втратив чинність лише 13.12.2016 року.
Постанова КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
Постанова КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393».
02.04.2018 року з метою досудового вирішення спору, ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області з письмовою заявою з вимогою усунення порушень Конституції України та діючого законодавства, допущених під час складання Ліквідаційною комісією заниженої довідки про розмір мого нового грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року та виготовлення нової довідки для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією всіх основних і додаткових видів грошового забезпечення.
13.04.2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області надано відповідь, якою зазначено що у нової довідці для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року раніше призначені надбавки та премії не враховуються, з посиланням на постанову КМУ № 988 та наказ МВС України від 06.04.2016 № 260.
Зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були раніше встановлені або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, можна розцінювати як звуження соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Незаконною відмовою Управління міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії управління МВС України в Одеській області було порушено право позивача на гідну пенсію передбачене ст.46 Конституції України.
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 13.09.2018 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача 24.09.2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за штрих-номером ДКД Одеса №65501407328729 (а/с. 43).
09.10.2018 року за вх. №29976/18 через канцелярію суду представником Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області Федчик Ю.О. (за довіреністю) надано відзив на адміністративний позов.
Відзив обґрунтовано наступним.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством.
З 01.01.2016 у позивача виникло право на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У квітні 2018 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області була виготовлена довідка № 18558 від 01.05.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку мені пенсії, до якої були включені наступні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 3100 грн.
оклад за військове звання - 2200 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2650 грн.;
робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 465 грн.
премія 3,87% - 325,66 грн.
Відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно п. 1 Постанови № 988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, надбавки, які на думку позивача повинні бути включені до довідки, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 48%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% передбачені Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року та наказом МВС України № 499 від 31.12.2007 року на момент винесення Постанови № 103 не виплачуються, а відповідні законодавчі акти втратили свою чинність, а отже не можуть бути враховані при перерахунку пенсії оскільки до грошового забезпечення поліцейських не входять.
У рішенні Верховного суду по справі №802/2196/17-а від 12.03.2018 року викладена правова позиція щодо регулювання аналогічних правовідносин.
А відтак, Ліквідаційною комісією управління МВС України в Одеській області не порушено прав позивача, а позовні вимоги є безпідставні та необґрунтованими.
Ухвалою від 10.10.2018 року провадження у справі №1540/4646/18 зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Відповідно до ч.2 ст. 191 КАС України, провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
12.03.2018 року Верховний Суд прийняв рішення у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18). Рішення оскаржено в апеляційному порядку до Великої Палати Верховного Суду.
12.12.2018 року Велика Палата Верховного Суду рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 року - залишила без змін.
Ухвалою від 13.03.2019 року судом поновлено провадження по справі №1540/4646/18.
ОБСТВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_2 від 01.10.2002 року (а/с. 23).
Вислуга років станом на 01.01.2002 року становить 22 року 05 місяців 00 днів відповідно до грошового атестату №26 (а/с. 24).
Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті №26, виданого Управлінням МВС України на Одеській залізниці, а саме посадового окладу 160, 00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 130,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 35%, - 101, 50 грн., надбавки за вислугу років 35% - 80, 50 грн., 100% надбавки - 310,50 грн., надбавка Наказу МВС 100% - 391,50 грн., надбавки за секретність 15% - 24,00 грн. (а/с. 51).
Також, дані про грошове забезпечення ОСОБА_1 відображені у Розрахунку про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького й рядового складу органів внутрішніх справ» за пенсійною справою №18558 від 01.11.2002 року, з урахуванням яких пенсія позивачу призначена в розмірі 539,47 грн. з 01.10.2002 року по 29.02.2008 року, а також вихідна компенсація у розмірі 10087, 50 грн. (а/с.25).
З 01.01.2008 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за яким: посадовий оклад склав 1100,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% (492,00 грн.), робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15% (165, 00 грн.), надбавка за особливо важливі завдання 48% (826,56 грн.) та премія 22,3% (605,12 грн.) (а/с. 27).
З 01.05.2009 року ОСОБА_1 здійснено черговий перерахунок пенсії, за яким: посадовий оклад склав 1100,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% (492,00 грн.), робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15% (165, 00 грн.), надбавка за особливо важливі завдання 48% (826,56 грн.), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (ОРД) 50% (550,00 грн.) та премія 22,3% (605,12 грн.) (а/с. 28).
З 01.07.2012 року ОСОБА_1 здійснено черговий перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ від 23.04.2012 року №35 «Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012 року, за яким основний розмір грошового забезпечення (пенсії) 3392,63 грн. збільшено на 11%, загальний розмір пенсії становить 3915,82 грн. (а/с. 29).
Загальний розмір пенсії позивача відповідно протоколу за пенсійною справою №18588 від 30.03.2018 року становить 4913,21 грн., за яким: посадовий оклад склав 1100,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 40% (492,00 грн.), робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15% (165, 00 грн.), надбавка за особливо важливі завдання 48% (826,56 грн.), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (ОРД) 50% (550,00 грн.), премія 22,3% (605,12 грн.) та додатково встановлені: підвищення за Постановою КМУ 2012 №355 (35% від 3392,63 грн.), що складає 1187,42 грн., доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації 150,00 грн., доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012 року) 183,15 грн. (а/с.30).
Довідкою б/д № 18558 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за підписом заступника голови Ліквідаційної комісії Голубенко Д.І. та члена Ліквідаційної комісії Літинської Л.В., враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2200,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 50% (2650,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% (465, 00 грн.), та премія у розмірі 3,87% (325,66 грн.). Всього 8740,66 грн. (а/с. 26).
04.04.2018 року позивачем подана заява до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, в якій позивач просив: вжити невідкладних заходів щодо перевірки пенсійної справи, а також фактів відсоткових розбіжностей у довідках №18558, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2012 року, а саме заниження розміру реального грошового забезпечення шляхом зменшення розміру премій, надбавок за ОРД та виконання особливо важливих завдань; виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, набавки за ОРД, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії); нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року направити до Головного управління ПФУ в Одеській області, а один, належним чином завірений примірник довідки, направити на адресу ОСОБА_1 (а/с.32-34).
13.04.2018 року за №33/З-242 Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області позивачу надано відповідь на заяву від 04.04.2018 року, якою повідомлено, що відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 надбавки доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсії враховуються середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, а тому розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідає вимогам чинного законодавства, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (а/с.35-36).
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.
Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Цим Законом статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанова від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлюють розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
У зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
З урахуванням вказаного у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до приписів частин 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Матеріали справи свідчать, що Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку № 18558 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. відповідно до Постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Даний факт підтверджується самим відповідачем в листі - відповіді від 13.04.2018 року №33/З-242 за підписом Л.В. Літинської, який направлено на адресу позивача.
Тобто, відповідачем виконані умови Порядку №45 щодо направлення до ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки б/д № 18558 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за підписом заступника голови Ліквідаційної комісії Голубенко Д.І. та члена Ліквідаційної комісії Літинської Л.В., до неї були включені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2200,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 50% (2650,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% (465, 00 грн.), та премія у розмірі 3,87% (325,66 грн).
Проте ОСОБА_1, вважає що, окрім вже вказаних видів грошового забезпечення, до даної довідки повинні бути включені:
надбавка за виконання особливо важливих завдань - встановлена позивачу у розмірі 48% посадового окладу 3100,00 грн, з урахуванням окладу за спеціальним званням 2200,00 грн. та надбавки за вислугу років 2650,00 грн. (3100+2200+2650 = 7950 - Х48 %) - 3816,00 грн. - повинна бути призначена відповідно пункту 5 постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та згідно пункту 2.5.1 наказу МВС України від 31.12.2007 року № 499;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність. - встановлена позивачу у розмірі 50% з посадового окладу 3100,00 грн. (3100 х 50%), що дорівнює 1550,00 грн., повинна бути призначена відповідно пункту 5 постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294, та згідно пункту 2.6.1 наказу МВС України від 31.12.2007 року № 499.
Відповідно до абз. 1-6 пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України
у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Також, на думку позивача, Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення№18558 для перерахунку пенсії протиправно зменшено розмір премії з 22.3% або 3062,01 грн. до 3,87% або 325,66 грн.
В матеріалах справи наявна Інформація про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 згідно якої за посадою «Начальник сектору, що не входить до складу управління, відділу», встановлено посадовий оклад у розмірі 3100,00 грн. з розміром премії 3,87% .
Прирівняна посада поліцейського (ОСОБА_1.) за якою здійснюється розрахунок (у довідці) грошового забезпечення за січень 2016 року - це Начальник самостійного сектору ГУНП (Начальник відділення по боротьбі з незаконним обігом наркотиків ГУМВС України на Одеській залізниці).
Суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, як то передбачено ч. 5 ст. 242 КАСУ.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
При цьому Верховний Суд визначив ознаки типової справи:
1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області;
3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;
4) предмет спору - зобов'язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Основним предметом юридичного спору є той факт, що низку складових грошового забезпечення відповідачем у довідку було включено, а решта, не підлягає включенню, оскільки такі складові наразі поліцейські не отримують, що відповідає у сукупності приписам ст.63 Закону, Постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 1,4 ст.90 КАС України).
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання виконати дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1, телефон: НОМЕР_3.
Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській обасті, код ЄДРПОУ 40108740, адреса: 65014, м Одеса, вул. Єврейська, буд. 12, телефон: (048) 779 40 61, електронна адреса: info@od.npu.gov.ua
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.