
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2019 року № 320/1076/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М.., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно з Законом України від 23.12.2015 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей", статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі оновленої довідки управління Державтоінспекції ГУ МВС України у Київській області від 27.02.2019 №4;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки управління Державтоінспекції ГУ МВС України у Київській області від 27.02.2019 №4 з урахуванням: надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність) - 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії - 131,20%, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016.
II. Позиція позивача, заперечення відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач під час перерахунку його пенсії визначив її розмір без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшив розмір премії.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Головне управління в межах наданих повноважень здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі Постанови КМУ №103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області на ім'я позивача.
Звернув увагу, що передбачені розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась пенсія. Відтак відсутні підстави вважати про звуження прав позивача та його соціальних гарантій.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року відкрите спрощене провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 15-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, пенсію йому призначено із грошового забезпечення, що складалось із основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: (1) посадового окладу; (2) окладу за військове звання; (3) процентної надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність), премії у розмірі 131,20% посадового окладу (а.с.33).
Судом встановлено, що Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Київській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку від 20.03.2018 №1003015252 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, з метою перерахунку пенсії (а.с.53).
Згідно з наявною у матеріалах справи довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Київській області 20.03.2018 №1003015252, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 15.11.2015 №988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою на день звільнення із служби (начальник УДАІ ГУМВС України в Київській області) становить: (1) посадовий оклад - 3800,00 грн.; (2) оклад за спец. званням - 2400,00 грн.; (3) надбавки за стаж служби (50%) - 3100,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570 грн. та премія (12,29%) - 1213,02 грн., всього - 11083,02 грн. (а.с. 54).
Позивач вважає, що у довідці про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок його пенсії, неправомірно не відображено надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за виконання особливо важливих завдань та зменшено розмір премії, які він отримував до перерахунку, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у редакції станом на день виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом були внесені зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і оклади за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова КМ № 988 набрала чинності 02.12.2015.
Отже, з набранням чинності Постановою № 988, якою змінені (збільшені) розміри посадових окладів поліцейських, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
VI. Оцінка суду
Таким чином, перерахунок пенсії Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області колишнім співробітникам міліції проводиться виключно на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом міністерства (у цьому випадку ліквідаційними комісіями головних управлінь Міністерства внутрішніх справ України в областях), з урахуванням пункту 5 Порядку № 45.
Судом встановлено, що Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Київській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виготовила та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 20.03.2018 № 1003015252 із такими складовими: (1) посадовий оклад - 3800,00 грн.; (2) оклад за спец. званням - 2400,00 грн.; (3) надбавки за стаж служби (50%) - 3100,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570 грн. та премія (12,29%) - 1213,02 грн., всього - 11083,02 грн. (а.с. 54).
Оскільки інших видів грошового забезпечення до вказаної довідки Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Київській області включено не було, суд дійшов висновку, що правових підстав для перерахунку пенсії із урахуванням надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за виконання особливо важливих завдань у відповідача не було.
Суд не бере до уваги довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 27.02.2019 № 4, видану Управлінням Державтоінспекції ГУ МВС України в Київській області, оскільки зазначена довідка не є довідкою про додаткові види грошового забезпечення, а лише констатує наявність усіх виплат, які здійснені позивачеві під час обчислення пенсії.
Суд зауважує, що Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка. Натомість, довідка №4 від 27.02.2019, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, не містить посилань на підстави видачі та не відповідає законодавчо встановленій формі. Окрім того, дослідивши довідку, на яку посилається позивач, судом встановлено, що вона видана за межами Порядку №45.
Суд звертає увагу, що здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 27.02.2019 №4 не призведе до відновлення порушених прав позивача, оскільки розмір грошового забезпечення, визначений на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Київській області від 20.03.2018 № 1003015252, є більшим за розмір грошового забезпечення, передбачений довідкою, на яку посилається позивач. Відтак, задоволення позовних вимог призведе до зменшення розміру пенсії позивача.
Таким чином, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС у Київській області від 20.03.2018 № 1003015252 Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області діяло правомірно, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок.
VIII. Висновок суду
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки управління Державтоінспекції ГУ МВС України у Київській області від 27.02.2019 №4 з урахуванням: надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність) - 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії - 131,20%, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 є безпідставними та задоволенню не підлягають.
IX. Розподіл судових витрат
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позову, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Дата складення повного рішення суду - 09.04.2019.
Суддя Леонтович А.М.