
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" квітня 2019 р. справа № 300/259/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_3 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішення та висновків,-
ВСТАНОВИВ:
04.02.2019 ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держеокадастру у Рівненській області з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №342-22/2018 від 24.05.2018 в частині підпункту 1.10 пункту 1, а саме в наданні ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1; визнання протиправним та скасування висновку в частині погодження землеустрою щодо відведення земельних ділянок відділу містобудування, архітектури будівництва та житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №431/20-49 від 04.09.2018; визнання протиправним та скасування висновку про розгляд землеустрою щодо відведення земельної ділянки Головного управління Держеокадастру у Рівненській області за №9791/42-18 від 03.09.2018.
07.02.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до даної справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_4 (далі - третя особа).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 вжито заходи забезпечення даного адміністративного позову, шляхом зупинення дії рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №342-22/2018 від 24.05.2018, до набрання судовим рішенням в даній справі законної сили.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує порушенням норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», внаслідок чого протиправно, оскаржуваним рішенням за №342-22/2018 від 24.05.2018 надано ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, висновком за №431/20-49 від 04.09.2018 погоджено проект відведення земельної ділянки виключно у межах частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України та висновком за № 9731/82-18 від 03.09.2018 підтверджено відповідність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
Відповідач - Виконавчий комітет Яремчанської міської ради Івано-Франківської області направив відзив на позовну заяву з викладом заперечень проти позову, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що нормами законодавства передбачено право співвласників житлового будинку на отримання земельної ділянки для обслуговування належного їм майна у власність чи постійне користування, кожен громадянин України має право на безоплатну приватизацію земельної ділянки в межах норм. Земельна ділянка не якій розташовано будинок НОМЕР_4 надається для обслуговування житлового будинку.
Відповідач - Головне управління Держеокадастру у Рівненській області направив відзив на позовну заяву з викладом заперечень проти позову, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що відповідачем погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за відсутності правових підстав для відмови в його погодженні.
В судовому засіданні представника позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені заявах по суті, встановив наступне.
ОСОБА_3 є власником однокімнатної квартири НОМЕР_2, а ОСОБА_4 є власником квартири НОМЕР_3 у трьохквартирному житловому буднику за адресою: вулиця АДРЕСА_1.
Підпунктом 1.10 пункту 1 рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №342-22/2018 від 24.05.2018 надано ОСОБА_4, жителю АДРЕСА_2, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно із статтею 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Частиною 1 статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Згідно із частиною 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; заклади освіти незалежно від форми власності; співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Відповідно до частини 3 статті 20 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною 3 статті 42 даного Кодексу порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
Суд встановив, що земельна ділянка площею 0 ,0867 га, на частину якої третя особа оскаржуваним рішенням отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 022 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, є прибудинковою територією багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1, який є спільною сумісною власністю власників квартир вказаного будинку.
Тому земельна ділянка багатоквартирного житлового будинку може передаватись у власність або надаватись у користування виключно об'єднанню власників такого будинку.
Як наслідок, є протиправним рішення щодо надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1.
За таких обставин, є протиправним та підлягає скасуванню підпункт 1.10 пункту 1 рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області "Про розгляд земельних питань" за № 342-22/2018 від 24.05.2018 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1, ОСОБА_4, жителю АДРЕСА_2, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо вимог про визнання протиправним та скасування висновку в частині погодження землеустрою щодо відведення земельних ділянок відділу містобудування, архітектури будівництва та житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №431/20-49 від 04.09.2018 та висновку про розгляд землеустрою щодо відведення земельної ділянки Головного управління Держеокадастру у Рівненській області за №9791/42-18 від 03.09.2018, то такі вимог задоволенню не підлягаю, оскільки не порушують прав, свобод та інтересів позивача, а передують процедурі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Враховуючи вище викладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, позивач, квитанцією за №0.0.1258244974.1 від 04.02.2019, підтвердила сплату судового збору за три вимоги немайнового характеру в розмірі 2 305, 20 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача частину сплаченого судового збору в розмірі 768, 40 гривень пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 зупинено дію рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №342-22/18 від 24.05.2018 до набрання судовим рішенням в даній справі законної сили. Заходи забезпечення позову, вжиті вказаною ухвалою суду, зберігають свою дію до набрання законної сили судовим рішенням в цій справі. Оскільки, судом визнано протиправним та скасовано підпункт 1.10 пункту 1 рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, то з моменту набрання законної сили судовим рішенням в даній справі відпадуть підстави для застосування заходів забезпечення позову, що, відповідно, є підставою для скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою від 07.02.2019.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати підпункт 1.10 пункту 1 рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (індекс 78500, вулиця Свободи, будинок 266, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 33309833) "Про розгляд земельних питань" за № 342-22/2018 від 24.05.2018 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0221 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1, ОСОБА_4, жителю АДРЕСА_2.
В задоволенні решти позовних вимог і вимог до інших відповідачів відмовити.
Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 07.02.2019, скасувати.
Стягнути на користь фізичної особи ОСОБА_3 (індекс АДРЕСА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (індекс 78500, вулиця Свободи, будинок 266, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 33309833) частину сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Рішення складене в повному обсязі 08 квітня 2019 р.