
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2019 р. Справа№200/12203/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 року з урахуванням довідки Донецького обласного військового комісаріату № НОМЕР_2 від 25.09.2017 року та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером та з 21.09.2016 року знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначена пенсія відповідачем була призначена на підставі грошового атестату від 17.07.2017 року серії ЗУ № 319257 та всіх наявних в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17.07.2017 року № ФЗ/140/1, які були надані відповідачу Донецьким обласним військовим комісаріатом. За результатом звернення позивача до комісаріату, Донецьким обласним військовим комісаріатом позивачу була видана довідка ФЗ/177/1 від 25.09.2017 року, в якій було зазначено про отримання під час служби додаткових видів грошового забезпечення, які не були включені до грошового атестату та довідки від 17.07.2017 року, з саме: щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 60 %, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, винагороду на участь у АТО, індексацію, одноразову грошову допомогу у разі звільнення. 01.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, вказаних в довідці ФЗ/177/1 від 25.09.2017 року. Листом від 11.10.2018 року № 4718-Ш-01 відповідач відмовив у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки від 25.09.2017 року № НОМЕР_2.
Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його Конституційні права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за правилами статті 262 КАС України в спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
У строк, встановлений судом, відповідачем було надано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив. що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України № 2262, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства. Таким чином, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу.
У відповідності до викладеного вище, Донецьким обласним військовим комісаріатом було направлено до головного управління подання про призначення пенсії ОСОБА_2, разом з яким надано грошовий атестат та довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням № ФЗ/140/1 від 17 липня 2017 року. Пенсія ОСОБА_2 призначена у відповідності до наданих документів. При цьому, зазначає, що позивач звернувся до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 року, але на момент призначення пенсії, управлінню не були надані довідки зазначені в заяві, вина головного управління відсутня. Між тим, зазначає, що позивач не звертався до управління з заявою встановленої форми на бланку. Окрім того, у відзиві відповідач зазначає, що відсутні правові підстави для включення для перерахунку пенсії такі види грошових виплат як щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60 %, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь у АТО, індексація, одноразова грошова допомога у разі звільнення.
Окрім того, головним управлінням отримано в березні 2018 року довідку нового зразка № ФС97965/27/166лк від 24.03.2018 року, згідно якої позивачу зроблено перерахунок пенсії. Вказана довідка не включає в себе складових таких, як грошова винагорода особам рядового та начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду, індексацію, одноразову грошову допомогу при звільненні. Відповідно до означеної довідки позивачу зроблено перерахунок пенсії згідно вимогами чинного законодавства, тому позовні вимоги ОСОБА_2 безпідставні.
На підставі зазначеного, просив позивачу відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2019 року зупинено провадження в адміністративній справі № 200/12203/18-а до набрання законної сили судового рішення Верховного Суду у справі № 522/2738/17 (адміністративне провадження № К/9901/1368/17).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2019 року поновлено провадження у справі № 200/12203/18-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії.
Щодо заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.
В силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до положень ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В клопотанні відповідача не наведені конкретні обставини, що ускладнюють розгляд справи в порядку спрощеного провадження. Крім того, відповідачем надано відзив на позовну заяву та матеріали пенсійної справи позивача. Ознайомившись із матеріалами справи, враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Відповідно до Наказу Командира в/ч А1314 від 29.07.2016 року №150 ОСОБА_2, старший лейтенант, командир взводу охорони Краматорського міського військового комісаріату звільнений у запас по ст.26 ч.8 пп. «ж» з 20.09.2016 року.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія призначена у розмірі 2 838,81 грн. відповідно грошового атестату серія ЗУ №319257 виданого 17 липня 2017 року Донецьким обласним військовим комісаріатом та складалася з:
- посадовий оклад - 830,00 грн.;
- оклад за військовим звання - 115,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (25%) - 236,25 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 3153,51 грн, у т.ч.
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%);
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4334,76 грн.
Основний розмір пенсії: 57% грошового забезпечення (вислуга років 32, з урахуванням трудового стажу) у розмірі- 2470,81 грн.
Вид підвищення або надбавка до пенсії:
- учасник АТО учасник бойових дій (ст.6)- 328,00 грн.,
- учасник бойових дій - 40,00 грн.
На підставі довідки Донецького обласного військового комісаріату від 24 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України на ОСОБА_2, відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсії. Перерахунок пенсії здійснено (згідно ПКМУ № 704) ПКМУ №103 від 21.02.2018 року та складається із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 3440,00 грн.,
- оклад за військове звання - 1200,00 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років(35%) - 1624,00 грн.
Основний розмір пенсії: 57% грошового забезпечення (вислуга років 32, з урахуванням трудового стажу) у розмірі - 3570,46 грн.
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
- учасник АТО учасник бойових дій (ст..6)- 363,00 грн.,
- учасник бойових дій - 40,00 грн.
Судом встановлено, що позивачем отримано довідку Донецького обласного військового комісаріату від 25 вересня 2017 року № ФЗ/177/1 про додаткові види грошового забезпечення, отримані позивачем за період служби в Краматорському ОМВК з 23.03.2015 року по 20.09.2016 року, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди 60%, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації, одноразової грошової допомоги у разі звільнення. Разом з цим, у довідці вказано, що на суми індексації грошового забезпечення та на суму грошової допомоги у разі звільнення страхові внески (єдиний соціальний внесок) не нараховувалися.
01.10.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою в якій просив відповідача провести перерахунок призначеної пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення відповідно довідки Донецького обласного військового комісаріату № ФЗ/177/1 від 25.09.2017 року з дня її призначення.
Листом від 11.10.2018 року № 4718-Ш-01 ГУ ПФУ відмовило у проведенні перерахунку з урахуванням вищезазначених складових у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Позивач, не погодившись із такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Постановою № 24 установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі. Видатки, пов'язані з виконанням цієї постанови, здійснюються в межах призначень, передбачених у державному бюджеті для утримання органів.
На підставі аналізу правової (юридичної) природи винагороди за участь в антитерористичній операції вбачається, що зазначена виплата є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, її розмір не є фіксованим, а виплата - не є щомісячною.
Нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, правова природа винагороди за безпосередню участь в АТО визначає, що така одноразова грошова винагорода не входить до структури і складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та поліцейських для нарахування пенсій. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим особам, які включені до сил антитерористичної операції, беруть безпосередню участь в АТО, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
При цьому, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога на оздоровлення є за своєю суттю разовими виплатами, які не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, та не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений у п. 48 постанови Верховного Суду від 30.01.2019 року по справі № 805/4523/16-а, відповідно до якого винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції нараховується у відповідності до постанови КМУ, не носить систематичного характеру, а має тимчасовий характер, залежать від певних обставин, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпеченнях для обчислення пенсій.
Як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України.
Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 стосується не лише порядку перерахунку пенсій у зв`язку зі встановленням КМУ нової щомісячної додаткової грошової винагороди (нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а й чинних видів грошового забезпечення, з яких має бути визначений розмір пенсії.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України...».
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року №522/2738/17 дійшла висновку, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У свою чергу у постанові від 20.02.2018 у справі № 286/2987/16-а Верховний Суд дійшов до наступного висновку: «З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей».
Аналіз правової (юридичної) природи винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань дають підстави стверджувати, що вони не мають постійного характеру, не виплачуються щомісячно, їх розмір не є фіксованим, мають компенсаційний або заохочувальний характер (або пов`язаний з виконанням певних завдань в особливий умовах), а тому вони не входять до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом України № 2262.
При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Суд звертає увагу, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Однак, суд зазначає, що частиною 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі Постанова 393) передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Ураховуючи наведене, отримувана ОСОБА_2 згідно з довідкою про види грошового забезпечення від 25 вересня 2017 року № ФС/177/1 щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, суд вказує про відсутність підстав для її включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки вказана виплата також є одноразовою допомогою та більш того має інше правове призначення.
Правову позицію щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлено в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16 та в подальшому підтримано Верховним Судом у низці постанов, зокрема, від 3 травня 2018 року у справі № 728/1876/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 344/10953/17.
Щодо суми індексації зазначеній у довідці, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-III).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі по тексту - Закон № 1282-XII).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тобто, індексація за своєю природою не є видом доходів, який включається до грошового забезпечення, а є загальним механізмом підвищення грошових доходів населення, який застосовується в спеціальному порядку, визначеному ст. 4 Закону №1282-XII - в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
В контексті викладеного, суд вважає за необхідне зазначити, що дана виплата не є складовою грошового забезпечення, та як наслідок не включається до складових грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що в даному випадку включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.
Щодо дати, з якої відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, суд враховує таке.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи пенсію позивачу було призначено з 21.09.2016 року. При цьому, ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії 01.10.2018 року. Враховуючи вищевикладені положення статті 63 Закону № 2262, суд вважає, що позивачу має бути здійснений перерахунок пенсії з 01.10.2017 року.
Щодо посилання відповідача у відзиві на те, що позивач не звертався до управління з заявою встановленої форми на бланку, суд вважає необґрунтованим, оскільки у своїй відповіді на заяву позивача щодо проведеного перерахунку призначеної пенсії відповідно довідки Донецького обласного військового комісаріату №ФЗ/177/1 від 25.09.2017 року, відповідачем відмовлено по факту здійснення перерахунку та викладені підстави щодо такої відмови.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, надавши оцінку наявним у справі доказам, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.10.2017 року з урахуванням довідки Донецького обласного військового комісаріату № НОМЕР_2 від 25.09.2017 року із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (60%) нарахованої протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення ОСОБА_2 (по серпень 2016 року включно) та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн. за квитанцією № 0.0.1179178167.1 від 08.11.2018. Відтак, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог та враховуючи їх немайновий характер, присудженню на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 352,40 грн.
Відповідно до положень частини третьої статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 139, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ- 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна,3) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН-НОМЕР_1) з 01.10.2017 року з урахуванням довідки Донецького обласного військового комісаріату № НОМЕР_2 від 25.09.2017 року із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (60%) нарахованої протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення ОСОБА_2 (по серпень 2016 року включно) та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ- 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна,3) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН-НОМЕР_1) судовий збір у сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 коп.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження 01 квітня 2019 року та його повний текст складено та підписано 05 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Кочанова П.В.