Постанова № 8100693, 22.02.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2010
Номер справи
2а-28868/09/1270
Номер документу
8100693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія 6.19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2010 року Справа №2а-28868/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Ушакова Т.С.,

за участю

секретаря судового засідання Юрченко О.М.

та

представників сторін:

від прокурора - помічник прокурора Артемівського району м. Луганська

Степанова-Я Сир Є.М. (посвідчення від 16 жовтня 2009 року № 865)

від позивача не зявився

від відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

Прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересах держави в особі

Державної інспекції з енергетичного нагляду в Луганській області, відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

до Комунального підприємства «Старобільське міське комунальне підприємство»

про стягнення штрафу у розмірі 510,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

17 грудня 2009 року Прокурор Артемівського району м. Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду в Луганській області, відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Старобільське міське комунальне підприємство» про стягнення штрафу у розмірі 510,00 грн.

В позовній заяві прокурор зазначив, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду в Луганській області, відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» по комунальному підприємству «Старобільське міське комунальне підприємство» проведено перевірку виконання припису Інспекції від 01.08.2008 року ЛЦ 181 № 87/2 «Про усунення порушень законодавства про електроенергетику», за результатами якої був складений акт від 15.01.2009 ЛЦ181 № 11 встановлено невиконання припису Інспекції від 01.08.2008 року ЛЦ 181 № 87/2. На підставі вказаного акта, 25 лютого 2009 року інспекцією прийнято постанову ЛЦ 181 № 11 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 510,00 грн. у звязку з невиконанням припису від 01.08.2008 року ЛЦ 181 №87/2.

У звязку з тим, що сума штрафу комунальним підприємством «Старобільське міське комунальне підприємство» протягом тридцяти днів після надходження постанови від 17.10.2008 ЛЦ 181 № 11 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику не сплачена, прокурор просить стягнути її в судовому порядку.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Позивач у судове засідання не зявився, причини неявки суду не доповів, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач у судове засідання не зявився, причини неявки суду не доповів, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.

Статтею 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-5 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відносини, що виникають у звязку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику».

Відповідно до ст. 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики (ч. 4 ст. 9 Закону).

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до частини 5 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та субєктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та субєктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам обєктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 завданнями та функціями Держенергонагляду є:

- державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (п.1);

- здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії (п.2);

- організація розроблення та запровадження в установленому порядку Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил експлуатації теплових установок та теплових мереж, а також інших нормативних та методологічних документів відповідно до своєї компетенції (п.3);

- держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії (п.11);

- законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (п.15).

01 серпня 2008 року директору КП «Старобільське міське комунальне підприємство» Коцюбинському В.О. видано припис ЛЦ 181 № 87/2, яким зобовязано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 11 грудня 2008 року.

15 січня 2009 року державна інспекція з енергетичного нагляду провела по комунальному підприємству «Старобільське міське комунальне підприємство» перевірку виконання припису Інспекції від 01.08.2008 року ЛЦ 181 № 87/2 «Про усунення порушень законодавства про електроенергетику» та установила невиконання в установлений термін вимоги Припису ЛЦ 181 № 87/2, про що склала акт перевірки ЛЦ 181 № 11 від 15.01.2009 року (арк. справи 7-8). На підставі акта перевірки державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 25 жовтня 2009 року винесла постанову ЛЦ 181 № 11 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 510,00 грн. (арк. справи 5). Дана постанова згідно повідомлення про вручення поштового відправлення була комунальним підприємством «Старобільське міське комунальне підприємство» 14 березня 2009 року (арк. справи 4).

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2. 1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно з п. 4. 1. 3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Згідно із Положенням про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312:

- штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на субєктів господарювання за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування обєднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання та ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (п.2);

- рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) субєкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (п.7);

- рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п.8);

- постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках, перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив, другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу субєкту господарювання (п.9);

- субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (п.10);

- рішення про накладення на субєктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п.11).

Враховуючи те, що комунальне підприємство «Старобільське міське комунальне підприємство» постанову державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області від 25 лютого 2009 року ЛЦ 181 № 11 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 510,00 грн. у встановленому порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання протягом тридцяти днів з дня прийняття постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику суму штрафу не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що прокурор відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Старобільське міське комунальне підприємство» (ідентифікаційний код 32840727, місцезнаходження: 92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Андрущенко, буд. 83) в доход Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 510,00 грн. (пятсот десять гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом

20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції

Повний текст постанови виготовлений 01 березня 2010 року.

Суддя Т.С. Ушаков