Постанова № 8100690, 16.02.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2010
Номер справи
2а-28501/09/1270
Номер документу
8100690
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 лютого 2010 року Справа № 2а-28501/09/1270

Категорія 6.6.5

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.

при секретарі Юрченко О.М.

за участю

представників сторін:

від позивача: Кудим В.О., довіреність № 12/10-025 від 11.01.2010 року

від відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 8163,15 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

07 грудня 2009 року Краснодонська обєднана державна податкова інспекція Луганської області до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій шляхом звернення стягнення на активи платника податків, в якому позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» штрафні (фінансові) санкції у сумі 8163,15 грн. звернувши стягнення на його активи. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те що відповідач зареєстроване як юридична особа Краснодонським міським виконавчим комітетом Луганської області 17 грудня 1997 року за № 13871080001000753. В обгрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що працівниками Краснодонської ОДПІ Луганської області було проведено перевірку магазину № 118 «Маяк», розташованого за адресою: вул. Калініна, буд.18, м. Молодогвардійськ, Луганська область, з питання дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Згідно акту перевірки було встановлено порушення вимог ст.3 Закону України «Про РРО», ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». На підставі вказаного акту перевірки податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій №0001182343 від 23.09.2009 року, № 0001172343 від 23.09.2009 року та № 0001192343 від 23.09.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» на загальну суму 8163,15 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» штрафні (фінансові) санкції у сумі 8163,15 грн..

Відповідач у судове засідання не зявився, причини неявки суду не доповів, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Згідно ч.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Маяк» зареєстроване як юридична особа Краснодонським міським виконавчим комітетом Луганської області 17 грудня 1997 року за № 13871080001000753 і внесено в Єдиний державний реєстр України юридичних і фізичних осіб підприємці, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк. справи 10).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

15 вересня 2009 року працівниками Краснодонської ОДПІ Луганської області було проведено перевірку господарської одиниці магазину № 118 «Маяк», розташованого за адресою: вул. Калініна, буд.18, м. Молодогвардійськ, Луганська область, з питання дотримання вимог законодавства, обовязкових до виконання при здійсненні господарської діяльності, згідно Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», № 98/96 ВР від 23.03.1996 року «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно з п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно п.2 ст.3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Пунктом 9 вказаної статті встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктом 11 вказаної статті встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» торговий патент повинен бути розміщений на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності біля касового апарату, на фронтальній вітрині малої архітектурної форми, на табличці для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торгівельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торгівельної діяльності.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

В ході перевірки встановлено порушення вимог ст.3 Закону України «Про РРО», ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», про що складено акт №0076/12/07/28/25354259 від 15.09.2009 року (арк. справи 8-9).

Згідно ч.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.

На підставі акту перевірки Краснодонською обєднаною державною податковою інспекцією Луганської області винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001182343 від 23.09.2009 року, № 0001172343 від 23.09.2009 року та № 0001192343 від 23.09.2009 року на загальну суму 8163,15 грн., яку Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» повинно сплатити у 10 денний термін з дня отримання рішення /арк. справи 5/.

На момент звернення позивача з даним позовом до суду сума заборгованості, яка виникла у звязку з нарахування штрафних санкцій відповідачем не сплачена, а заборгованість у розмірі 8163,15 грн. залишається непогашеною.

Відповідно до п. 11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позовні вимоги Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У звязку з чим суд вважає за можливе стягнути з субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» суму штрафних санкцій у розмірі 8163,15 грн., звернувши стягнення на його активи.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.

Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до субєкта підприємницької діяльності юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» про стягнення суми штрафної (фінансової) санкції задовольнити повністю.

Стягнути з підприємницької діяльності юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» штрафні (фінансові) санкції у сумі 8163,15 грн., шляхом звернення стягнення на активи, на користь місцевого бюджету м. Краснодон (р/р 31115106700028 5487 грн., р/р 31117104700028 2676 грн. 15 коп. одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, код платежу 21081111, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції.

Повний текст постанови складено та підписано 22 лютого 2010 року.

СУДДЯ