Рішення № 80982601, 25.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
1540/4732/18
Номер документу
80982601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4732/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

за участю:

секретаря судового засідання - Поварчук В.В.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Пінковської А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20.08.2018 року № 829652 «Про відмову у перерахунку пенсії»;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу розрахунок та виплату пенсії з дати її призначення у розмірі 80% з урахуванням сум індексації, премії до святкових дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди згідно з довідкою від 01.08.2018 року № 14-08/199-5058, виданою Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.

Ухвалами суду від:

- 24.09.2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження;

- 13.11.2018 року: продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

В судовому засіданні 15.01.2019 року позивач підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі, по суті, з підстав, викладених в уточненій позовні заяві (а.с.65-70), із посиланням на ч. 3 ст. 22, ст. 46 Конституції України, ст. 41, ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 33, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», п.п. 1-1, 2, 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач з 25.02.2008 року в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ у розмірі 80% заробітної плати;

- 03.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації премії до святкових дат та грошової винагороди на підставі довідки від 01.08.2018 року № 14-08/199-5058, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області. Рішенням від 20.08.2018 року № 829652 «Про відмову у перерахунку пенсії» відповідачем було відмовлено у врахуванні інших видів виплат для розрахунку пенсії позивача. При цьому відмова ґрунтувалась на тому, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача;

- з 25.02.2008 року позивач отримував пенсію, розраховану без урахування індексації, премії до святкових дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди, передбачених постановою КМУ від 09.03.2006 р. № 268, з яких сплачувались страхові внески;

- отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальні допомоги, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- у відповідача на момент призначення пенсії позивачу були всі відомості щодо отримуваних сум заробітної плати, а конкретно інших видів виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації, з яких сплачувались страхові внески, а тому розрахунок її пенсії був проведений не в повному обсязі і в цьому вина саме відповідача;

- посилання відповідача на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII, як на підставу відмови у перерахунку пенсії є необгрунтованими, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності, зміни внесені до вказаної норми стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, нові положення поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності. До правовідносин сторін повинні застосовуватися приписи статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивача);

- базовий місяць індексації пенсії - жовтень 2009 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням порушеного права позивача на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів, з яких були сплачені страхові внески.

В судовому засіданні 15.01.2019 року представник відповідача не визнав адміністративний позов повністю, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві (а.с.84-85), із посиланням на ст. 58 Конституції України, п. 5 розділу 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих атів України щодо пенсійного забезпечення», ч. 1 ст. 4, ч.ч. 1, 2 ст. 73, ч. 3 ст. 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 37-1, ч. 2 ст. 50, ст. 90, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, постанову КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із зазначенням таких фактичних обставин:

- відповідно до п. 5 розділу 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України;

- згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується тільки до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723. Більш того, 23.09.2016 постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 повністю втратила чинність;

- постановою Пенсійного Фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала законної сили 02.09.2016) виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Всупереч цьому, позивачем було надано до управління довідку від 01.08.2018 № 14-08/199-5058;

- відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак перерахунок пенсій державним службовцям даним Законом не передбачений. Так, постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723, Більш того, 23.09.2016 постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 повністю втратила чинність;

- складові заробітної плати чітко визначені ч. 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу». Інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно ЗУ «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії. У зв'язку з цим, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав;

- позовна вимога позивачки здійснити перерахунок згідно з ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 є необґрунтованою і з тої причини що даний Закон з 01.05.2016 втратив законну силу в повному обсязі;

- розмір індексації розраховується шляхом множення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (за базовий місяць) на індекс споживчих цін для проведення індексації та регулюється Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 р. № 1078 (із змінами). Індекс споживчих проведення індексації за березень 2014 р. -1,155. Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами), право на індексацію грошових доходів набувається в разі перевищення індексом споживчих цін порога індексації, встановленого в розмірі 101%. Нарахування сум індексації проводиться з першого числа місяця, що настає за тим, в якому опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого відбулося перевищення порога індексації. Індекс розраховується наростаючим підсумком шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін за даними Держкомстату України. При цьому, у разі підвищення розмірів пенсій (заробітних плат, стипендій), місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін і індексація грошових доходів громадян за цей місяць не проводиться. В подальшому, з наступного місяця здійснюється обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком. Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не проводиться.

Заслухавши вступне слово позивача та представника відповідача, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до Розпорядження УПФУ в Київському районі м. Одеса № 829652 від 26.03.2008 року щодо позивача (а.с.34), зокрема:

- умови призначення - держслужбовці;

- загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%;

- основний розмір пенсії від середнього заробітку - 3260,17600;

- призначити пенсію - з 25.02.2008 року довічно.

03.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, яку зареєстровано за № 4152, в якій останній просив пенсію перерахувати 80% з інших виплат із збереженням фіксованої індексації, вид пенсії - держслужба. (а.с.51)

До заяви позивачем були додані:

1. трудова книжка

2. довідка про заробітну плату

3. документи про стаж.

Відповідно до змісту доданої до заяви позивача довідки від 01.08.2018 року № 14-08/199-5058 (а.с.53-54), виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області, у ній надано наступну інформацію щодо «Інших виплат», що не були включені у довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, які були нараховані та сплачені позивачу за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсії:

- лютий 2006 року: премії до святкових дат - 150,00

- квітень 2006 року: матеріальна допомога при виході у відпусту - 2370,02;

- травень 2006 року: індексація - 8,93;

- червень 2006 року: індексація - 8,93;

- липень 2006 року: індексація - 8,46;

матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань - 2344,35;

- серпень 2006 року: індексація - 8,93;

- вересень 2006 року: індексація - 8,93;

- жовтень 2006 року: індексація - 9,09;

- листопад 2006 року: індексація - 23,53;

- грудень 2006 року: індексація - 37,27;

- січень 2007 року: індексація - 48,88;

- лютий 2007 року: індексація - 48,88;

- березень 2007 року: премії до святкових дат - 200,00;

- квітень 2007 року: премії до святкових дат - 300,00;

матеріальна допомога при виході у відпусту - 3331,55;

- вересень 2007 року: матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань - 3567,43;

- листопад 2007 року: індексація - 15,96;

- грудень 2007 року: індексація - 32,89;

грошова винагорода відповідно до Постанови № 212 - 3355,66;

- січень 2008 року: індексація - 51,40;

матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань - 2889,54;

Разом: індексація - 312,08;

премії до святкових дат - 650,00;

матеріальна допомога при виході у відпусту - 5701,57;

матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань - 8801,32;

грошова винагорода відповідно до Постанови № 212 - 3355,66.

Також, у даній довідці зазначено, що на всі виплати за період з 01.02.2006 р. по 31.01.2008 р. були нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 20.08.2018 року № 829652 «Про відмову у перерахунку пенсії» (а.с.18) відповідач в перерахунку пенсії з більшого заробітку позивачу відмовив.

Відповідно до змісту вказаного рішення, зокрема:

«У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ (далі - Закон 889) скасовано, зокрема статтю 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон 3723), якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів для» (далі - постанова 1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.

Враховуючи те, що Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37 Закону 3723, відсутні.

У зв'язку з цим немає підстав для перерахунку Вашої пенсії згідно наданої довідки про заробітну плату № 14-08/199-5058 від 01.08.2018 р., яка видана Головним Управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області.».

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.34-54)

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частинами 1, 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - ЗУ № 3723-XII); «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР (далі - ЗУ № 108/95-ВР); «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - ЗУ № 1788-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - ЗУ № 1058-IV), «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - ЗУ № 1282-XII), Кодексом законів про працю України від 10.12.1971 року № 322-VIII (далі - КЗпП України), Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до ст. 37 ЗУ № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), зокрема, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 1 ЗУ № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею ст. 2 ЗУ № 108/95-ВР встановлено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, премія до святкових дат, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Статтею 66 ЗУ № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 ЗУ № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 ЗУ № 1058-IV, зокрема, до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено судом, факт сплати з індексації, премії до святкових дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди страхових внесків чи збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується вищенаведеною довідкою від 01.08.2018 року № 14-08/199-5058, виданою Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області.

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи відзиву про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до ст. 1 ЗУ № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 ЗУ № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно ст. 4 ЗУ № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Згідно з п. 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 05.06.2018 року по справі № 520/3846/17 та від 07.03.2018 року по справі № 727/5413/17.

Інших доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного рішення, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновку, що:

- правова позиція відповідача щодо спірних правовідносин - є помилковою;

- оскаржуване рішення прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно

- адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви додана квитанція № 72-1231Е/1 від 14 вересня 2018 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у сумі 704,80 грн.

Відповідно, стягненню з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає сума судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295, 371 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1)) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (місцезнаходження: вул. Ільфа і Петрова, 4-А, м. Одеса, 65121; ідентифікаційний код юридичної особи: 41248812) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20.08.2018 року № 829652 «Про відмову у перерахунку пенсії».

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з дати її призначення у розмірі 80% з урахуванням сум індексації, премії до святкових дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди згідно з довідкою від 01.08.2018 року № 14-08/199-5058, виданою Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії - у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 25 січня 2019 року.

Суддя М.Г. Цховребова

.