Рішення № 80977573, 02.04.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
500/221/19
Номер документу
80977573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/221/19

02 квітня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Бойко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Кузя І.І. від 11.01.2019 року К-7203/0-42/0/17-19 "Щодо розгляду клопотання", зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 26.12.2018 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем 26.12.2018 року було направлено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність на погодження до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області. До заяви було додано проект землеустрою та погодження органу місцевого самоврядування. Однак, за результатами вивчення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки відповідно до пункту 9 статті 118 Земельного кодексу України та п.4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Держкомзему від 03.12.2004 року №391, проект землеустрою, необхідно направити на обов'язкову державну експертизу землевпорядної документації. Позивач вважає, що рішення від 11.01.2019 року К-7203/0-42/0/17-19 про відмову позивачу у затвердженні проекту землеустрою є протиправним, який порушує охоронюваний законом інтерес позивача на отримання відповідно до Конституції та Земельного кодексу України у власність спірної земельної ділянки.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 21.02.2019 року о 12:00 год.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позивач у заяві просив надати дозвіл на затвердження проекту землеустрою щодо земельної ділянки, яка відноситься до Переліку особливо цінних груп ґрунтів. Представник відповідача зазначив, що у відповідності до вимог чинного законодавства України, для затвердження земельної ділянки, яка відноситься до особливо цінних ґрунтів, розробнику документації необхідно даний проект землеустрою направити на обов'язкову експертизу земельної ділянки, що позивачем зроблено не було. Таким чином, у задоволенні позову просив відмовити.

21.02.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 20.03.2019 року о 11:00 год.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення протиправно було застосовано положення п.4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої Наказом Держкомзему від 03.12.2004 року №391, а положення п.4.2.1 не можуть бути взяті до уваги, оскільки не були вказані у рішенні від 11.01.2019 року К-7203-/0-42/0/17-19. Також, на думку представника позивача, відповідач не наділений правом встановлювати відповідність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Крім того, вказав, що відповідач, відповідно до вимог чинного законодавства, наділений повноваженнями щодо ініціювання проведення державної експертизи землевпорядної документації. Отже, на думку представника позивача, відповідач протиправно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

Представник позивача подав також до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що стороною позивача правомірно та обґрунтовано заявлено про відшкодування судових витрат.

Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову повністю.

20 березня 2019 року розгляд справи відкладено до 02.04.2019 року о 10:30 год.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив, письмових поясненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила у задоволенні позову відмовити повністю з мотивів, наведених у відзиві на позов, запереченнях.

Судом встановлено, що Наказом №19-1962/14-18-СГ від 18.06.2018 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Товстенської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області.

Позивач звернувся із заявою до Головного управління Держегеокадастру в Тернопільській області із заявою від 24.05.2018 року, в якій просив на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2018 року у справі №819/1556/17, повторно розглянути його заяву та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області.

Після цього, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із заявою від 26.12.2018 року, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, сільськогосподарської землі (рілля), за рахунок категорії земель резервного фонду Товстенської селищної ради, сільськогосподарські землі (рілля) з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою за межами населеного пункту на території Товстенської селищної ради, Заліщицького району Тернопільської області.

11.01.2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області №К-7203/0-42/0/17-19 "Щодо розгляду клопотання", позивачу відмовлено у задоволенні заяви про затвердження проекту землеустрою зазначеної вище земельної ділянки.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Повноваження щодо передачі у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах Тернопільської області покладені на Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

У відповідності до пункту 9 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", обов'язковій державній експертизі підлягають: схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель у разі формування земельних ділянок за рахунок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з викопіювання з картограми агровиробних груп ґрунтів наданого відділом у Заліщицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, у спірному випадку на земельній ділянці, яка проектується до відведення, залягають ґрунти, що відносяться до агровиробничої групи ґрунтів під шифром 41-д, які відповідно до Наказу Держкомзему України від 06.10.2003 року №245 "Про затвердження переліку особливо цінних груп ґрунтів", належать до особливо цінних груп ґрунтів.

Разом з тим, Методикою проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої Наказом Держкомзему від 03.12.2004 року №391, розробнику документації необхідно даний проект землеустрою направити на обов'язкову державну експертизу землевпорядної документації.

В той же час, судом не здобуто, а сторонам у справі не подану до суду доказів, що у спірному випадку проект землеустрою був направлений на передбачену законом експертизу.

Отже, на думку суду, позивачем не дотримано вимог чинного законодавства для затвердження розробленого проекту землеустрою.

Суд зазначає, що у відповідності до пункту 4.2.1 Методики проведення державної експертизи проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Держкомзему від 03.112.2004 року №391, обов'язкова державна експертиза (первинна, повторна, додаткова) проводиться, серед іншого, щодо: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із особливо цінних земель у разі їх безоплатної передачі у власність громадянам для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства та садівництва у межах норм, встановлених статтею 121 Земельного кодексу України, та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі земельної частки (паю).

При цьому, при прийнятті рішення по суті, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача, що при підготовці відповіді Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області допущено помилку, та замість п.4.2.1 Методики, де зазначені повноваження територіальних органів, а саме Головних управлінь, зазначено п.4.1.1. Методики, оскільки формальні помилки не спростовують матеріального змісту та вимог норм чинного законодавства України

Також, у відповідності до пункту 6 статті 186-1 Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Таким чином, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не може ініціювати проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Оскільки у задоволені позову відмовлено повністю, у відповідності до ст.139 КАС України, судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04 квітня 2019 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.