
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 р. Справа № 480/823/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить визнати дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області протиправними, зобов'язавши Сумське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області вчинити дії та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017, у зв'язку з перерахунком пенсій, а також, при всіх подальших перерахунках та індексаціях пенсії позивача, включаючи індексацію пенсії з 01.03.2019, здійснювати пенсійні нарахування та виплати позивачу із застосуванням у формулі нарахування пенсії коефіцієнта кратності страхового стажу - 1,35, з урахуванням раніше проведених виплат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що згідно протоколу № 3075 від 16.04.2015 Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області йому була призначена пенсія за віком за новою формулою в розмірі 2728,74 грн., в якій коефіцієнт кратності страхового стажу становив 1,35. Коефіцієнти первинного нарахування позивачу пенсії склали: коефіцієнт зарплати -1.68146, а страхового стажу з урахуванням коефіцієнта кратності 1,35 був: 0,39833 (39 років)* 1,35 = 0,53775. Після уточнення стажу (40 років) його коефіцієнт став: 0,40* 1,35 = 0,54.
Позивач зауважує, що формула нарахування на момент його виходу на пенсію містить два індивідуальних коефіцієнта: коефіцієнт зарплати - 1,68146 та коефіцієнт стажу - 0,54.
На переконання позивача, ці дві величини є постійними, оскільки, згідно ст. 22 Конституції України, ніхто не має права їх змінювати в сторону зменшення.
Рішенням Пенсійного фонду № 959230820060 від 24.11.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, потім 18.02.2019 року відбувся перерахунок моєї пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС.
Позивач вважає, що відповідач фонд під приводом зміни прожиткового мінімуму, здійснив маніпуляції, втрутившись у формулу первинного нарахування мені пенсії, підмінивши її формулою, за якою осучаснювали пенсії з 01.10.2017 р. призначені до 2014 року. Позивач зауважує, що після вищезгаданого перерахунку 2018 та 2019 року, з формули нарахованої йому пенсії, зник коефіцієнт кратності страхового стажу 1,35 і була перерахована пенсія з застосуванням страхового коефіцієнта 1,0, що призвело до зменшення нарахованої пенсії з 2728,74 грн. до 2606,73 грн.
Такі дії управління Пенсійного фонду призвели до зменшення розміру пенсії позивача після її перерахунку і в подальшому - до значного погіршення умов перегляду (індексації) пенсії.
Позивач не погоджується з такими діями управління Пенсійного фонду, оскільки пенсія йому була призначена вже згідно нового законодавства за новою формулою і осучасненню не підлягала.
Позивач вважає, що відповідач порушив його права і свободи, звужуючи зміст та обсяг існуючих прав і свобод.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу призначено пенсію за віком з 11 квітня 2015 року згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою. За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведено осучаснення (перерахунок) призначених раніше пенсій за єдиними правилами обрахунку, із використанням, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії, показника середньої заробітної плати за останні три роки (2014, 2015, 2016) у розмірі 3764,40 грн. та зміненої з 1,35% на 1% величини оцінки одного року страхового стажу. Відтак, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показника застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є пенсіонером, знаходиться на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, що підтверджується протоколом призначення пенсії (а.с. 18) та вбачається із позову, відзиву.
З 11 квітня 2015 року позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія обчислена виходячи із середньомісячного заробітку 4978,16 грн., за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.03.2015, (коефіцієнт заробітної плати - 1,68146) та страхового стажу 39 років 11 місяців, 23 дні (стаж зарахований по 31.03.2015, коефіцієнт з урахуванням велечини оцінки одного року страхового стажу 1,35).
До 01.10.2017 ОСОБА_1 отримував пенсію в розмірі 2728,74 грн.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ з 1 жовтня 2017 року пенсія позивача перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016рр. - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після проведення осучаснення середньомісячна заробітна плата позивача склала 6329,69 грн., коефіцієнт страхового стажу - 0.39917, розмір пенсії 2735,11 грн.
З 01.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дорахуванням страхового стажу за період з 01.04.2015 по 30.04.2015. Страховий стаж став 40 років 23 дні (коефіцієнт стажу - 0.40000). Розмір пенсії склав 2735,11 грн.
З 01.12.2018 проведений перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік". Розмір пенсії склав 2735,11 грн.
18.02.2019 проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з уточненням даних в ЕПС. Розмір пенсії склав 2735,11 грн.
Вищевказані обставини підтверджуються протоколами призначення та перерахунку пенсії, розрахунками страхового стажу та заробітної плати ОСОБА_1 (а.с. 10-24).
14.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду Сумської області із заявою, в якій просив здійснити перегляд перерахунку його пенсії від 24.11.2018, застосувавши коефіцієнт кратності страхового стажу 1,35, який йому було призначено за новою формулою, а не 1,0 (а.с. 8).
Листом від 21.02.2019 № 89/р відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ з 1 жовтня 2017 року пенсія перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 рр. - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу в розмірі 1%. Провести перерахунок пенсії, застосувавши величину оцінки вартості одного року страхового стажу 1,35 підстави відсутні, оскільки це суперечить Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Пенсія перерахована та виплачується згідно з нормами чинного законодавства (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Отже, доводи позивача про те, що його пенсія була призначена згідно нового законодавства та не підлягала осучасненню, є безпідставними та не беруться судом до уваги.
Крім того, щодо посилань позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому пенсійних виплат, суд наголошує, що в контексті даної спірної ситуації після перерахунку, розмір пенсії позивача не був зменшений.
Як встановлено із матеріалів справи, розмір пенсії ОСОБА_1 до проведення перерахунку становив 2728 грн. 74 коп., а з 01 жовтня 2017 року (після осучаснення) становить 2735 грн. 11 коп.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Отже, своїми діями відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч. 4-3 в Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко