
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 р. Справа№200/922/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Костянтинівського-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому зазначив, що він перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Ясинувата Донецької області, є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах та перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
19 лютого 2018 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача, з проханням зробити перерахунок з виплати пенсії та виплатити пенсію з 26.10.2015, тобто з моменту досягнення ним пенсійного віку - 50 років. У заяві позивач зазначив, що не мав можливості звернутись раніше з поважних причин, тому що мешкав на непідконтрольній території і як тільки зміг виїхати на територію підконтрольну Україні, одразу подав заяву відповідачу.
Листом від 23.02.2018 № 4078/03/0746 відповідач повідомив позивача про те, що не має підстав для виплати пенсії за минулий час. Бездіяльність відповідача щодо не вчинення дій для перерахунку пенсії позивачу з 26.10.2015 року з наведених у листі причин, позивач вважає протиправними, з огляду на те, що позивач не зміг своєчасно звернутись до відповідача з відповідною заявою, оскільки на момент досягнення пенсійного віку перебував на тимчасово окупованій території, де була припинена робота усіх державних установ України, у тому числі управлінь Пенсійного фонду України, нотаріусів та приватних нотаріусів, що позбавило можливості позивача подати заяву про призначення пенсії своєчасно.
З наведених підстав позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду питання про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах позивачу;
- визнати поважними причини подання позивачем заяви про призначення пенсії з запізненням;
- зобов'язати відповідача перерахувати виплату пенсії за віком на пільгових умовах починаючи з 26.10.2015 та виплатити заборгованість, що утворилася в наслідок перерахунку.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, проти позову заперечив з підстав того, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, через що просив відмовити у задоволенні позову.
Сторони до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належними чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини, які сторонами не заперечуються.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах та перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, отримує пенсію на підставі поданої заяви до Відповідача з 01.02.2017 р.
Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 Відповідно до довідки внутрішньо переміщеної особи реєстрацією місця проживання є: АДРЕСА_1 (а.с.13-14)
19 лютого 2018 року Позивач звернувся з письмовою заявою до Відповідача, з проханням зробити перерахунок з виплати пенсії та виплатити пенсію з 26.10.2015, тобто з моменту досягнення ним пенсійного віку - 50 років. У заяві позивач зазначив, що не мав можливості звернутись раніше з поважних причин, тому що мешкав на непідконтрольній території і як тільки зміг виїхати на територію підконтрольну Україні, одразу подав заяву відповідачу.
Листом від 23.02.2018 № 4078/03/0746 відповідач повідомив позивача про те, що не має підстав для виплати пенсії за минулий час, оскільки позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 01.02.2017 р. (а.с.16).
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини, суд зазначає про таке.
Згідно зі статтею 49 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту - Закон № 1058-IV) містить наступні приписи.
1. Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
3. Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:
види пенсійного забезпечення;
умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;
пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;
джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;
умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;
організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Сфера дії Закону № 1058-IV визначена у його статті 5.
1. Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
2. Виключно цим Законом визначаються:
принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
види пенсійних виплат;
умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;
пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком;
мінімальний розмір пенсії за віком;
порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням;
порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування;
організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, за прямою нормою спеціального закону визначені строки призначення пенсії, які дотримані відповідачем, оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії зі значним спливом тримісячного строку після набуття права на пенсію за віком.
Зазначена норма має імперативний характер, через що суд не може змінювати вищезазначені строки призначення пенсії своїм рішенням.
Крім того, суд враховує, що згідно з Тимчасовим порядком контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженим наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) 14.04.2017 № 222-ог, позивач не був позбавлений можливості своєчасно звернутися до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, якою він скористався 01.02.2017 р.
За таких обставин суд не може взяти до уваги названі позивачем поважні причини несвоєчасного звернення за призначенням пенсії, оскільки ті самі обставини не завадили звернутися з такою заявою у 2017 році, та враховуючи тривалий строк після набуття позивачем права на призначення пенсії, який позивач просить визнати пропущеним з поважних причин.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 КАС якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі. Враховуючи, що ухвалою від 18 січня 2019 р. позивачу за його заявою було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі та відмову у задоволенні позову, сума передбаченого законом судового збору за подачу позову немайнового характеру в сумі 768,40 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Костянтинівського - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 05 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.