Постанова № 80973808, 01.04.2019, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.04.2019
Номер справи
755/2232/19
Номер документу
80973808
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 755/2232/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"01" квітня 2019 р. Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Мельниченко Л.А., при секретарі Мовчан А.В., за участю прокурора Андрєєва Я.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли зУправління захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який займає посаду начальника відділу інформаційного забезпечення державного науково-виробничого підприємства «Картографія», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 - у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до протоколу №103 від 06 лютого 2019 року про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1, займаючи посаду начальника відділу інформаційного забезпечення державного науково-виробничого підприємства «Картографія», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, ТА суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону, пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами, внесеними Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18 серпня 2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 серпня 2016 року за №1153/29283, несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме, 22 квітня 2018 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до витягу з наказу, за підписом менеджера з персоналу Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» ОСОБА_2, ОСОБА_1 призначено наказом в.о. директора державного науково-виробничого підприємства ОСОБА_3 від 09 березня 2017 року № 40-к на посаду начальника відділу інформаційного забезпечення.

Відповідно до вимог статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно зі статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Відповідно до відомостей, розміщених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, «Державне науково-виробниче. Підприємство «Картографія» засновано Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (ЄДРПОУ: 02570463).

Відповідно до статуту, Державне науково-виробниче підприємство «Картографія» створено рішенням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, підприємство є самостійним суб'єктом господарювання, що засноване на основі державної власності та входить до сфери управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права. Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб'єктами декларування, на яких поширюються дія розділу V («Фінансовий контроль») Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 цього Закону.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 26 квітня 2002 року № 5 та Роз'яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року № 3, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті З Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків відповідного працівника. Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження, в тому чи іншому обсязі, є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідувачів складів, магазинів, майстерень, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідувачі відділів, лабораторій, кафедр), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Відповідно до вимог посадової інструкції начальника відділу інформаційного забезпечення Державного науково-виробничого підприємства «Картографія», ОСОБА_1, як начальник відділу інформаційного забезпечення, належить до професійної групи керівників та наділений організаційно-розпорядчими функціями. До його посадових обов'язків входить реалізація організаційно-технічних заходів, пов'язаних з виконанням покладених на нього обов'язків; він у межах своєї компетенції представляє підприємство в інших організаціях та установах з метою оперативного вирішення питань, пов'язаних із виробничою діяльністю; здійснює загальне керівництво відділом, підбором та залученням кадрів для виконання завдань, які стоять перед відділом. Свої обов'язки ОСОБА_1, як начальник відділу інформаційного забезпечення Державного науково-виробничого підприємства «Картографія», виконує з 10 березня 2017 року.

Отже, ОСОБА_1, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначається рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088, «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи: перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі, і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, як щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів. Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених законом.

Отже, ОСОБА_1 станом на 1 квітня 2018 року, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, подаючи декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати таку щорічну декларацію за 2017 рік до 01 квітня 2018 року.

Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, до системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 22 квітня 2018 року. Згідно з даними послідовності дій користувача, які вчинив ОСОБА_1 в системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, наданих Національним агентством з питань запобігання корупції, 22 квітня 2018 року у період часу з 10:46:16 по 12:01:38 вчиняв дії, спрямовані на подання щорічної за 2017 рік електронної декларації, заповнював її розділи, натиснув кнопку «Подати документ». Успішне подання декларації здійснено ним 22 квітня 2018 року о 12:01:38.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи обізнаним щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи обов'язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подав зазначену декларацію до системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме, 22 квітня 2018 року.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що з 09 березня 2017 року він обіймає посаду начальника відділу інформаційного забезпечення державного науково-виробничого підприємства «Картографія». Йому відомо, що він є посадовою особою юридичної особи публічного права та є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». При прийомі на роботу, він був ознайомлений, в тому числі, і з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо подання декларації та наслідками порушення вимог цього Закону. Він помилково вважав, що має право подати щорічну декларацію за 2017 рік до 01 травня 2018 року. Він 19 квітня 2018 року вияв, що в нього закінчився електронний ключ до системи подання та оприлюднення декларації. Отримавши новий ключ, він одразу 22 квітня 2018 року заповнив та подав електронну щорічну декларацію за 2017 рік. Умислу, спрямованого на несвоєчасне подання декларації він не мав. Він не заперечує факту несвоєчасної подачі декларації, однак, просить суд закрити провадження по справі щодо нього у зв'язку зі спливом строку притягнення його до адміністративної відповідальності.

Прокурор в судовому засіданні пояснив, що вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Його вина підтверджується зібраними у справі доказами, зазначеними у протоколі про адміністративне правопорушення та приєднаними до матеріалів справи, а тому просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення вказаних дій із накладенням стягнення у виді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Крім того, прокурор зазначив, що на його думку, датою виявлення цього правопорушення - є дата складання щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення.

Оголосивши протокол, вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши долучені до протоколу докази, вислухавши думку прокурора, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.

У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Пунктом 7 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Встановлення зазначених у ст. 247 КУпАП юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

Вчинення будь-яких процесуальних дій з метою погіршення становища особи, яка притягується до відповідальності, за межами строку притягнення до адміністративної відповідальності законом не передбачено.

В.о. уповноваженого з антикорупційної діяльності ДНВП «Картографія» ОСОБА_4 06 квітня 2018 року за № 330 до Національного агентства з питань запобігання корупції було направлено повідомлення про факт неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної декларації за 2017 рік.

Це повідомлення було одержано Національним агентством з питань запобігання корупції 07 червня 2018 року. Тобто, датою виявлення події, внаслідок якої складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, - є 07 червня 2018 року.

Таким чином, на час судового розгляду справи (надходження протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до суду 07 лютого 2019 року) сплинув передбачений ст. 38 КУпАП строк притягнення особи до адміністративної відповідальності, а відтак справа підлягає закриттю на підставі п.7 ст. 247 КУпАП.

Посилання ж прокурора про те, що фактичним моментом виявлення правопорушення є дата складання адміністративного протоколу, суперечить наданим до протоколу доказам.

Так, листом від 17 жовтня 2018 року повідомлення про неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної декларації за 2017 рік, датоване 06 квітня 2018 року, було направлено до Управління захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України для перевірки та складання протоколу.

18 грудня 2018 року з Управління захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України було надіслано запит до ДНВП «Картографія» про надання відповідних документів.

09 січня 2019 року в.о. директора до ДНВП «Картографія» була надана відповідь на запит та надіслані документи.

16 січня 2019 року були відібрані пояснення у ОСОБА_1, а 09 лютого 2019 року щодо нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Тривалість виконання своїх обов'язків уповноваженими особами Національного агентства з питань запобігання корупції, Департаменту захисту економіки Національної поліції України, ДНВП «Картографія» не можуть бути підставою для визначення судом дати складання протоколу про адміністративне правопорушення - датою виявлення вчиненого адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного та, керуючись ст. ст. 7, 38, 172-6, 245, 247, 251, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по адміністративному матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена відповідно до вимог ч.2 ст.294 КУпАП до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.

Суддя Л.А. Мельниченко