
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року Справа № 580/374/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до секретаря Смілянської міської ради про визнання дій та бездіяльності незаконною,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до секретаря Смілянської міської ради, в якій з урахуванням уточнення від 20.03.2019 просить:
- визнати протиправною бездіяльність секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 відносно не надання позивачу відповіді;
- зобов'язати секретаря Смілянської міської ради надати у встановлений Законом термін відповідь на запит:
1) належним чином завірені копії розпоряджень секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018р (чи датовані пізнішою датою) про відсторонення від займаної посади ОСОБА_2;
2) належним чином завірені копії розпоряджень секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018р (чи датовані пізнішою датою) про призначення на посаду секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3;
3) належним чином завірену копію постанови від 05.12.2018 ВП №57129880 про відновлення ВП;
4) належним чином завірену копію ухвали суду про відновлення ОСОБА_3, на посаді секретаря Смілянської міської ради.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що він звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, проте відповідач відповідь не надав.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що звернення позивача від 12.12.2018 №01-12122018 у визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації» розглянуте та на вказаний запит 18.12.2018 підготовлено та направлено відповідь разом із доданими документами.
Позивач користуючись правом встановленим ст.163 КАС України, подав відповідь на відзив, в якому не погодився з доводами позивача та просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
13.12.2018 ОСОБА_1 звернувся із запитом на публічну інформацію №01-12122018 до секретаря Смілянської міської ради, в якому просив надати публічну інформацію, зокрема: належним чином завірені копії розпоряджень секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018р (чи датовані пізнішою датою) про відсторонення від займаної посади ОСОБА_2; належним чином завірені копії розпоряджень секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018р (чи датовані пізнішою датою) про призначення на посаду секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3; належним чином завірену копію постанови від 05.12.2018 ВП №57129880 про відновлення ВП; належним чином завірену копію ухвали суду про відновлення ОСОБА_3, на посаді секретаря Смілянської міської ради.
Не надання відповіді на вищевказаний запит зумовило позивача звернутись з даною позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закону України №2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону України №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону України №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону України №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 12 Закону України №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Щодо не суб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закону України №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Тобто, до публічної інформації відноситься інформація, що створена в процесі виконання владних повноважень радою, її виконавчим комітетом, постійними депутатськими комісіями, міським головою та посадовими особами.
Отже, враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що виконавчий комітет Смілянської міської ради Черкаської області в особі секретаря Смілянської міської ради є розпорядником інформації витребовуваної позивачем, а тому на відповідача поширюються вимоги вказаного Закону.
Відповідно до частин 1, 4 статті 20 Закону України №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, а у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
З матеріалів справи встановлено, що 18.12.2018 виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області виготовлено відповідь №104/01-01-57 на запит позивача №01-12122018 від 13.12.2018, якою надано позивачу: копію розпорядження секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018 №201-к «Про виконання обов'язків»; копію розпорядження секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018 №202-к «Про звільнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2»; копію постанови про відновлення виконавчого провадження від 05.12.2018; копію рішення Смілянського міськрайонного суду від 30.08.2018 у справі №703/3548/17.
Вищевказані документи також долучені відповідачем до матеріалів адміністративної справи.
З викладеного вбачається, що відповідачем підготовлено інформацію позивачу у тому об'ємі, за яким він звернувся.
При цьому суд звертає увагу відповідача на не відповідність інформації в поданому ним журналі реєстрації запитів на публічну інформацію, зокрема номер відповіді №104/01-01-57 не відповідає його даті та хронології листів.
Вищевказана обставина унеможливлює прийняти викопіювання із журналу реєстрації запитів на публічну інформацію за належний і достовірний доказ направлення відповіді №104/01-01-57 від 18.12.2018 позивачу.
Отже, з огляду на обставини справи, суд вважає відповідь відповідача №104/01-01-57 від 18.12.2018 з доданої до останньої документами не наданою позивачу у належний законом спосіб.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для повного задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність секретаря Смілянської міської ради відносно не надання позивачу відповіді.
Зобов'язати секретаря Смілянської міської ради надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) відповідь на його запит від 13.12.2018 №01-12122018, надавши:
- копію розпорядження секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018 №201-к «Про виконання обов'язків»;
- копію розпорядження секретаря Смілянської міської ради від 07.12.2018 №202-к «Про звільнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2»;
- копію постанови про відновлення виконавчого провадження від 05.12.21018;
- копію рішення Смілянського міськрайонного суду від 30.08.2018 у справі №703/3548/17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Смілянської міської ради (Черкаська область, м. Сміла, вул. Незалежності, 37, 20700, код ЄДРПОУ 04061553) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1536 (тисячу п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту його підписання суддею, однак апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.
Суддя В.В. Гаращенко