
Справа № 361/4974/18
провадження № 2-а/361/44/19
03.04.2019
У Х В А Л А
03 квітня 2019 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді Селезньової Т.В. при секретарі Коваль А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного архітектурно - будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, правонаступник Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення стягнення за порушення у сфері містобудівної діяльності,
у х в а л и в:
У пред’явленому позові позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову №3-3007/2-3007/4-и від 30.07.2018р. про накладення на позивача штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності.
Провадження у справі було відкрито і предметну підсудність даної справи було визначено за п.1 ч.1 ст.20 КАС України (як справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності).
У подальшому виявлено порушення при визначенні предметної підсудності справи даному місцевому загальному суду як адміністративному , виходячи з наступного:
Предметом оскарження в даній справі є постанова суб’єкта владних повноважень, якою позивача було притягнуто до відповідальності за порушення, передбачене Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», що не є адміністративною відповідальністю в розумінні пункту першого частини першої статті 20 КАС України.
Дана постанова не містить посилань на відповідні норми КУпАП, які передбачають відповідальність за адміністративні правопорушення, тому оскаржувана постанова не є рішенням у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, яке б підпадало під дію пункту 1 частини першої статті 20 КАС України.
При цьому суд виходить з системного аналізу положень закону щодо визначення поняття адміністративного правопорушення і адміністративної відповідальності, зокрема ч.1, ч.2, ч.3 статті 2, ч.1 статті 9 КУпАП, з положень статті 244-6 КУпАП щодо повноважень органів архітектурно-будівельного контролю на розгляд справ про адміністративні правопорушення, які конкретно і виключно визначені в КУпАП, а також з положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності», якими визначено повноваження даного суб’єкту владних повноважень на здійснення державного контролю у сфері містобудування і повноваження щодо притягнення до відповідальності за порушення, які допущені у даній сфері суб’єктами містобудівної діяльності і які не є адміністративними правопорушеннями. Даним спеціальним законом передбачено відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, які у розумінні КУпАП не належать до адміністративних, і порядок притягнення до такого виду відповідальності врегульований Порядком №533, а не Положеннями КУпАП.
Враховуючи, що предметом оскарження у даній справі є постанова органу державного архітектурно-будівельного контролю, якою позивача притягнуто до відповідальності саме за порушення у сфері містобудівної діяльності на підставі норм спеціального Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а не за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, і без застосування процедури, визначеної КУпАП, то суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа не є справою з приводу оскарження рішення суб’єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, віднесеною до предметної юрисдикції місцевого загального суду згідно п.1 ч.1 ст.20 КАСУ, і тому відповідно до ч.2 ст.20 КАСУ дана справа є предметно підсудною окружному адміністративному суду.
Позивач заперечує проти передачі даної справи окружному адміністративному суду з тих підстав, що є відповідна судова практика розгляду таких справ місцевими загальними судами; відповідач дане питання залишив на розсуд суду; обидві сторони не заперечували, що оскаржувана постанова не є постановою про накладення адміністративного стягнення, яка б підпадала під дію пункту 1 ч.1 ст.20 КАС України.
Приймаючи рішення про передачу даної справи на розгляд окружному адміністративному суду, крім наведених вище аргументів, місцевий суд бере до уваги також і ту обставину, що виходячи з положень частини першої статті 20 КАСУ він не є уповноваженим на розгляд даної справи, і тому у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод він не є судом, встановленим законом щодо розгляду даної категорії справи, і що згідно положень ст. 318 КАСУ будь-яке рішення, ухвалене судом з порушенням правил предметної юрисдикції є незаконним і підлягатиме скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 29 КАСУ суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись п.1 ч.1, ч.2 ст.20, ст.29 КАС України, суд
у х в а л и в:
Адміністративну справу за позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного архітектурно - будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, правонаступник Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, про визнання протиправною та скасування постанови №3-3007/2-3007/4-и від 30.07.2018р. про накладення стягнення за порушення у сфері містобудівної діяльності за статтею 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» - передати на розгляд за предметною юрисдикцією до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили за результатами апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Броварський міськрайонний суд Київської області згідно п.15.5 Перехідних положень КАСУ.
Ухвалу повну проголошено у судовому засіданні 03.04.2019р.
Суддя Т.В.Селезньова