
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1147/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кушнір В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сенюх Ю.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом, в якому (з урахуванням нової редакції позову, поданої на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху) просить визнати протиправною та скасувати повністю вимогу Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі - відповідач) №142130-54 про сплату боргу (недоїмки) від 09.08.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем неправомірно нараховано їй борг за несплату єдиного соціального внеску в розмірі 8382,84грн. за період з 11.04.2016р. по 04.04.2017р., оскільки вона не здійснювала діяльність як самозайнята особа - приватний нотаріус та не отримувала доходи як самозайнята особа.
Позивач вказує, що 22.04.2016р. подала до Чернівецької ОДПІ заяву про зняття з обліку як самозайнятої особи та сплатила належну суму єдиного внеску 2089,32грн. згідно поданого звіту та з 28.04.2016р. працювала державним нотаріусом. Згодом з 04.04.2017р. вона зареєструвала приватну нотаріальну діяльність в Чернівецькому міському нотаріальному окрузі. Таким чином, оскільки її діяльність як самозайнятої особи була припинена з 12.04.2016р. по 04.04.2017р. та не здійснювалась, відтак нарахування їй за вказаний період боргу з єдиного соціального внеску вважає незаконним.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Вказує на те, що оскаржувана позивачем вимога є правомірною, оскільки працівниками Чернівецької ОДПІ у зв’язку з поданою позивачем заявою щодо зняття її з обліку як самозайнятої особи, проведено відповідні заходи за результатами яких встановлено, що по інтегрованих картках позивача станом на 21.07.2016р. наявна заборгованість по податках. Тому, тільки після проведення позивачем остаточних розрахунків з бюджетом, її буде знято з податкового обліку. Про указане позивача повідомлено 22.07.2016р. листом за №8341/24-12-08-01-13. В зв’язку із наведеним відповідач не погоджується з позовними вимогами, оскільки вони не підтверджуються фактичними обставинами справи.
У запереченні на відзив, поданому позивачем 31.01.2019р. остання повідомила, що під час припинення діяльності в квітні 2016 року нею було здійснено повний розрахунок по сплаті ЄСВ згідно поданого звіту.
Ухвалами суду від 23.11.2018р. та 07.12.2018р. позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.
Зважаючи не те, що позивачем усунуто недоліки, визначені в ухвалах у встановлений судом строк, 22.12.2018р. судом відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Ухвалою суду від 12.03.2019р., занесеною до протоколу судового засідання у Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополя витребувано додаткові докази щодо наявного у позивача боргу зі сплати єдиного внеску.
У судовому засіданні 28.03.2019р. позивач виступила із вступним словом, в якому підтримала позовні вимоги та наполягала на задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача у вступному слові зазначила, що податкова вимога відповідає чинному законодавству, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позову.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на підставі свідоцтва №7525 від 18.06.2009р. має право на зайняття нотаріальною діяльністю (а.с.8).
Згідно ідентифікаційних даних з 08.09.2009р. здійснено державну реєстрацію незалежної професійної діяльності ОСОБА_1 як приватного нотаріуса та з 15.09.2009р. взято на податковий облік як платника податків (ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя) (а.с.61-64).
У період з 12.10.2009р. по 13.03.2014р. позивач працювала приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу, що підтверджується записами в трудовій книжці позивача (а.с.23-24).
На підставі наказу Головного управління юстиції у м.Севастополі від 12.03.2014р. №24/04 нотаріальна діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 припинена з 13.03.2014р. (а.с.20).
На підставі наказу від 06.03.2015р. №1 позивачем з 06.03.2015р. розпочато приватну нотаріальну діяльність в Чернівецькому міському нотаріальному окрузі (а.с.23-24).
З 28.04.2015р. позивача взято на податковий облік ДПІ у м.Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області (Чернівецька ОДПІ), що підтверджується довідкою від 28.04.2015р. №15224120700310 (а.с.60).
Згідно наказу Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 11.04.2016р. №56/5 приватну нотаріальну діяльність позивача припинено з 12.04.2016р. (а.с.21).
Позивач 13.04.2016р. подала до Чернівецької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області заяву про ліквідацію платника податків за формою №8-ОПП та 29.04.2016р. сплатила суму єдиного внеску згідно поданого звіту в розмірі 2089,32грн. (а.с.22).
Згідно листа Чернівецької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області від 22.07.2016р. №8341/24-12-08-01-13 податковим органом здійснено перевірку позивача та згідно даних інтегрованих карток встановлено наявність заборгованості по податках. У зв'язку з цим платника повідомлено про необхідність проведення остаточних розрахунків, після чого її буде знято з податкового обліку (а.с.58).
Також, податковим органом видано довідку за формою №9-ЄСВ від 21.07.2016р. №1624125700010, згідно якої у ОСОБА_1 станом на 21.07.2016р. наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску (а.с.59).
Згідно записів трудової книжки позивача остання з 28.04.2016р. по 03.03.2017р. працювала державним нотаріусом Першої чернівецької державної нотаріальної контори (а.с.23-24).
З 04.04.2017р. позивачем зареєстровано приватну нотаріальну діяльність у Чернівецькому міському нотаріальному окрузі, що підтверджується копією реєстраційного посвідчення №110 від 04.04.2017р. (а.с.9).
05.04.2017р. позивач подала заяву, в якій просила подану заяву про закриття діяльності за формою 8-ОПП залишити без розгляду та поновити її на податковому обліку (а.с.65).
Відповідачем 09.08.2018р. виставлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в розмірі 8382,84грн. (6648,71грн. - недоїмка, 208,93грн. - штраф, 1525,20грн. - пеня).
Вказана вимога направлена за місцем реєстрації позивача та отримана нею 05.09.2018р., що підтверджується відміткою Укрпошти на рекомендованому повідомленні поштового відправлення (а.с.78).
Позивач не погоджується з указаною вимогою та вважає її протиправною, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Підпунктом 14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що самозайнята особа це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно з п.63.5 ст.63 ПК України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.65.2 ст.65 ПК України облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Наказом Міністерства фінансів України від 09.11.2011р. №1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 29.12.2011р. за № 1562/20300, затверджений Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок №1588).
Згідно з пп.2 п.11.32 Порядку №1588 (чинного на момент звернення позивача з заявою про зняття з обліку від 22.04.2016р.) фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої незалежної діяльності, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та/або поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП; довідки за формою № 4-ОПП та інших документів, що видаються контролюючими органами платнику податків і підлягають поверненню до контролюючого органу.
Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання (пп.4 п.11.32 Порядку №1588).
Згідно пп.5 п.11.32 Порядку №1588 у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи. Особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа.
Згідно з пп.6 п.11.32 Порядку №1588 така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.
Згідно з п.5 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є страхувальники особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Пунктом 2 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI передбачено, що для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У відповідності до пункту 1 розділу 5 Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого наказом Мінфіну від 24.11.2014р. №1162 (в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про зняття з обліку від 22.04.2016р.) у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, платник єдиного внеску зобов’язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ згідно з додатком 4 до цього Порядку та копії таких документів: розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію; розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії; розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи.
Отримавши заяву за формою №7-ЄСВ (додаток 4), контролюючий орган у строк, зазначений у пункті 1 цього розділу, проводить позапланову документальну перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску або звірення розрахунків з фізичними особами, які забезпечують себе роботою самостійно. На основі акта перевірки або акта звірки платник єдиного внеску здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом (пункт 3 розділу 5 Порядку №1162).
У відповідності до п.4 розділу 5 Порядку №1162 у разі встановлення заборгованості платника єдиного внеску, який знімається з обліку, контролюючий орган складає довідку про стан розрахунків за платежами до контролюючого органу, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування за формою № 9-ЄСВ згідно з додатком 6 до цього Порядку, яку надсилає (видає) платнику єдиного внеску чи уповноваженій особі платника.
Судом встановлено, що у відповідності до вище наведених положень законодавства позивачем подано заяву про зняття з обліку як самозайнятої особи та згідно поданого нею звіту сплачено суму єдиного соціального внеску - 2089,32грн.
Водночас, посадовими особами Чернівецької ОДПІ здійснено заходи щодо звірення розрахунків з позивачем, за результатами яких встановлено, що згідно інтегрованих карткок платника податку ОСОБА_1 станом на 21.07.2016 р. наявна заборгованість по податках. У зв'язку з цим, останню повідомлено про те, що після проведення нею остаточних розрахунків з бюджетом її буде знято з податкового обліку. Крім того, відповідачем складено довідку за формою № 9-ЄСВ, згідно якої станом на дату її реєстрації (21.07.2016р.) ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати єдиного внеску.
На підставі інформації, наданої Головним управлінням ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополя, судом встановлено, що указана заборгованість виникла зі сплати ЄСВ за 2014 рік за період перебування на обліку ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя (15.09.2009р. по 28.04.2015р.) та станом на 31.12.2014р. становила 11563,07грн. (а.с.89).
Наявність зазначеної заборгованості підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 (а.с.96).
У відповідності до інформації, наданої Головним управлінням ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополя та виникла на вимогу суду в листі від 14.03.2019р. №3181/9/21-22/17-02-10 зазначена заборгованість виникла 30.04.2014р. згідно поданого звіту про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно від 06.03.2014р. №1407132218 на загальну суму 11563,09грн., по терміну сплати 30.04.2014р. У зв'язку з наявною переплатою у сумі 0,02грн. залишок станом на 31.12.2014р. становить 11563,07грн. (а.с.95).
За змістом ст.1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Зважаючи на викладене вище, суд доходить висновку про наявність у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску, що документально підтверджується наявними у матеріалах справи інтегрованими картками платника, розрахунками заборгованості, довідкою форми №9-ЄСВ (а.с. 60, 66-75).
Згідно із ч.11 ст.9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з приписами ст.25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно з ч.6 ст.25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
В силу частин 10 та 11 ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органом доходів і зборів накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку про те, що у зв'язку з наявністю у позивача недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску податковий орган склавши вимогу про сплату боргу від 09.08.2018р. діяв у відповідності до положень чинного законодавства.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наведених вище обставин, проаналізувавши вищенаведені положення нормативно-правових актів, враховуючи надані суду докази, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено суду правомірність прийнятого ним рішення (вимоги). Натомість позивачем на підтвердження заявлених вимог доказів не надано.
Відтак, суд доходить висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Суд не вирішує питання щодо судових витрат, оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, а витрат інших осіб, які їх понесли у справі немає, що не суперечить ч.5 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 квітня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2, вул.Воробкевича, 31-А/228, м.Чернівці, 58018).
Відповідач - Головне управління ДФС України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул.Героїв Майдану, 200-А, м.Чернівці, 58013).
Суддя В.О. Кушнір