ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
УХВАЛА
ПРО ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
02 квітня 2019 року
Справа № 2а-789/10/0870
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу позову Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
10.02.2010 Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області, в якому просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 612,00 грн. в доход державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (на рахунок № 31116106700007 ЄДРПОУ 34677145 МФО 813015 ГУДКУ в Запорізькій області).
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2010 року було відкрито провадження в адміністративній справі, судове засідання призначено на 10 березня 2010 року.
Ухвалою суду Запорізького окружного адміністративного суду від 10.03.2010 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №2а-6985/09/0870.
Відповідно до ч. 9 ст. 31 КАС України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
У зв’язку відрядженням судді Прудивуса О.В. до Вищої ради правосуддя відповідно до рішення XVI позачергового з’їзду суддів України від 19.12.2018 «Про обрання членів Вищої ради правосуддя» для роботи на постійній основі з 16.01.2019 на час виконання повноважень члена Вищої ради правосуддя, згідно розпорядження від 16.01.2019 №10 проведено повторний розподіл справ, за результатами згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.01.2019 справу передано на розгляд головуючому судді Артоуз О.О.
Ухвалою від 17 січня 2019 року прийнято справу до провадження.
У зв’язку з надходженням до суду інформації про набрання законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №2а-6985/09/0870, судове засідання призначено на 21 березня 2019 року.
У зв’язку з перебуванням судді на лікарняному, судове засідання відкладено на 02.04.2019.
02.04.2019 у судове засідання представники сторін не з’явилися, заяв та клопотань до суду не надходило.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Судом з’ясовано, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 № 346 "Про ліквідацію урядових органів" та наказу Міністерства економіки України від 08.06.2011 № 484 "Деякі питання ліквідації Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів" Державна інспекція з контролю за цінами та її територіальні органи припинені шляхом ліквідації.
З безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців вбачається, що Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області припинено, про що до ЄДР внесено запис від 06.03.2012 № 11031110010022674.
Згідно з ч. 1 ст.2 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» 3166-VI від 17.03.2011, «діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності».
Відповідно до абз.6 п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011, “права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Президента України”.
Згідно з п. 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ” № 2 від 06.03.2008, “відповідно до статті 55 КАС України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
При визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Указом Президента України від 19.01.2012 № 19 "Про Державну інспекцію України з контролю за цінами" утворено Держцінінспекцію України та Указом Президента України від 30.03.2012 № 236 "Питання реалізації державної політики з контролю за цінами" затверджено Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами (далі – Положення), яке визначає повноваження Держцінінспекції України, як новоствореного центрального органу виконавчої влади, яким не визначено Держцінінспекцію України правонаступником ліквідованої Державної інспекції з контролю за цінами, що діяла у системі Мінекономіки України
Згідно Розпорядженням КМУ від 4 липня 2012 року № 429-р «Про утворення територіальних органів Державної інспекції з контролю за цінами" за пропозицією Державної інспекції з контролю за цінами щодо утворення територіальних органів як структурних підрозділів апарату Інспекції, погоджено відповідний перелік, в якому присутній і сектор у Запорізькій області. Відповідні сектори не є юридичними особами публічного права.
21.06.2012 прийнято Закон України № 5007-VІ «Про ціни та ціноутворення» (далі - Закон України № 5007-VІ), який набрав чинності 03.08.2012 року та є основним документом в діяльності Державної інспекції України з контролю за цінами.
Нормами Закону №5007-VІ обумовлені суттєво звужені права Державної інспекції України з контролю за цінами у порівнянні з ліквідованою. Так, Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами (затвердженого Указом №236/2012 від 30.03.2012) визначає право Державної інспекції України з контролю за цінами звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування лише державних регульованих цін.
Ліквідована Держцінінспекція мала значно ширші права, зокрема: приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів): звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій.
Крім того, слід зазначити, що згідно з безкоштовного запиту з сайту Міністерства юстиції України Державна інспекція України з контролю за цінами з 27.11.2014 знаходиться в стані припинення.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб’єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Відповідно ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, наділеного повноваженнями на звернення до суду із зазначеними у позовній заяві вимогами.
Оскільки Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області було припинено шляхом ліквідації, без встановлення правонаступника, а новостворена Державна інспекція України з контролю за цінами не наділена повноваженнями для звернення до суду із даними позовними вимогами, суд вважає за можливе відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі та закрити провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 47, 140, 183, 189, 238, 241-243, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про стягнення економічних санкцій.
Ухвала, постановлена судом в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, у відповідності до ч. 2 ст. 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третького апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О.Артоуз