
Справа № 600/292/19
Справа № 2-о/600/54/2019
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
02 квітня 2019 року смт. Козова
Козівський районний суд Тернопільської області у складі судді Чорного І.А., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересована особа: Козівська селищна рада про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,
в с т а н о в и в :
28 березня 2019 до суду надійшла вказана заява, в якій ОСОБА_1 просила встановити факт її перебування на утриманні чоловіка ОСОБА_2, який помер 11 грудня 2018 року.
Перевіривши матеріали заяви, суддя вважає, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки вона не відповідає загальним нормам Цивільного процесуального кодексу (далі ЦПК) України щодо форми і змісту.
ЦПК України передбачені як загальні правила розгляду скарг, подань, клопотань, заяв та позовів, так і особливості, встановлені окремими розділами ЦПК.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.
У відповідності до положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Таким чином, заява про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні повинна бути складена у відповідності до вимог Глави 6 Розділу 4 ЦПК України з урахуванням положень ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до роз’яснень п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5, якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Аналогічні вимоги містяться і в ст. 318 ЦПК України.
Як вбачається із матеріалів заяви, метою встановлення даного юридичного факту є отримання пенсії в разі втрати годувальника.
Всупереч вказаному в матеріалах справи відсутня відмова уповноваженого органу по призначенню пенсій, зокрема відповідного структкрного підрозділу Пенсійного фонду України з приводу неможливості призначення бажаної для заявниці пенсії.
Крім того, враховуючи мету встановлення даного юридичного факту, заінтересованою особою в даній справі, або ж одною із заінтересованих осіб має бути визначений відповідний структкрний підрозділ Пенсійного фонду України.
Також заявником подано до суду клопотання, у якому остання просить звільнити її від сплати судового збору з тих підстав, що вона ніде не працює, доходів ніяких не отримує, є пенсіонеркою та отримує пенсію у розмірі 1435,00 грн, що вистачає лише на забезпечення першочергових потреб.
Дослідивши обґрунтованість заявленого клопотання, суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до положень ч.1, 3 ст. 136 УПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити чи розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
На підставі п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» визначено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування майнового стану сторони, тобто фізичної та юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання , повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Як вбачається із довідки про доходи за № 309 від 27.03.2019 року, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ Козівського об’єднаного управління ПФУ і отримує пенсію за віком. Загальна сума пенсії за період з березня 2018 року по березень 2019 року становить 18655,00 грн. Зокрема річний дохід ОСОБА_1 – за період з березеня 2018 року по лютий 2019 року становить 17158 грн. (18655 грн. – 1497 грн.)
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 грн.
Таким чином, судом встановлено, що розмір судового збору не перевищує 5 відсотків річного доходу ОСОБА_1, що не дає заявниці права на звільнення від сплати судового збору.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 не надано суду будь-яких належних доказів, які б підтверджували її неплатоспроможність на даний час, а сам лише факт перебування на пенсії та доручення про надання безоплатної вторинної правової допомоги не можуть бути визнанні поважними причинами для звільнення від сплати судового збору.
Європейський суд з прав людини в рішеннях від 20.05.2010 року у справі "Пелевін проти України", зазначив, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року у справі "Креуз проти Польщі" зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
При цьому, суд бере до уваги, що звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов’язком суду.
Враховуючи викладене, клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню.
При подачі позову до Козівського районного суду Тернопільської області судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів УК у Козівському районі; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37822731; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача 31213206019282; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Козівський районний суд Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02886605 (суду).
Оскільки заява подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 294, 318 ЦПК України, відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України вона підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 318 ЦПК України, суддя, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні - залишити без руху.
Надати заявнику п'ятиденний строк для усунення недоліків заяви, який починає рахуватися з дня отримання заявником даної ухвали, шляхом подання належним чином оформленої заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Чорний