
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2019 р. Справа № 480/4132/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гелети С.М.,
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із включенням до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення у 2016 році в розмірі 5607,23 грн., у 2017 році в розмірі 12073,49 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2016 році в розмірі 7134,86 грн., з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії починаючи з 11.01.2018, тобто з дати призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 11.01.2018 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При призначенні пенсії позивачу органом Пенсійного фонду не були враховані складові грошового забезпечення, зокрема, не було включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб. Позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії з урахуванням вказаних видів матеріальної допомоги, однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб є додатковими видами грошового забезпечення з яких було сплачено єдиний внесок, а тому вони повинні були бути взяті до уваги при обрахунку його пенсії.
07.12.2018 представник відповідача подав відзив, у якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити, зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто такі виплати мають носити постійний характер і виплачуватись щомісяця. Додаткові види грошового забезпечення, які позивач просить врахувати для обчислення пенсії відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
Ухвалою від 09.11.2018 відкрито провадження, розгляд справи призначено до розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 10.12.2018 по справі призначено судове засідання, а ухвалою від 18.12.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду по справі № 522/2738/17.
Ухвалою від 14.03.2019 провадження у справі було поновлено.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити, також просив врахувати судову практику щодо задоволення аналогічних спорів про обчислення суми пенсії з урахуванням матеріальної допомоги. Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в установах виконання покарань, останнє місце роботи перед звільненням – Державна установа "Сумський слідчий ізолятор".
Наказом ДП "Сумський слідчий ізолятор" від 09.01.2018 № 6/ОС-18 (а.с. 14) підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за п.п. 7 п. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням).
На підставі подання про призначення пенсії від 23.02.2018 № 136/21 ОСОБА_3 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
17.10.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок його пенсії із включенням до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії (а.с. 9).
До заяви позивачем було додано довідку ДП "Сумський слідчий ізолятор" від 10.09.2018 № 4/52-П-18, згідно з якою позивачу в 2016 році було виплачено 5607,23 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та 7134,86 грн. матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а в 2017 році 12073,49 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення. На вказані суми допомоги було нараховано та сплачено до бюджету єдиний внесок (а.с. 12).
Листом від 29.10.2018 № 2341/Л-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило ОСОБА_3 про те, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань відсутні (а.с. 10).
Суд зазначає, що визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту ОСОБА_4 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 вказаного Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2, 3 вищевказаної статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Тобто до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 ОСОБА_4 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином ОСОБА_4 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 ОСОБА_4 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Вказана позиція суду узгоджується з висновками ОСОБА_5 Верховного Суду, викладеними в постанові від 06.02.2019 по справі № 522/2738/17.
Таким чином, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, отримані позивачем у 2016 році в розмірі 5607,23 грн. та у 2017 році в розмірі 12073,49 грн., а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманої у 2016 році в розмірі 7134,86 грн. не повинні були бути враховані при призначенні пенсії ОСОБА_3
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 про здійснення перерахунку та виплати пенсії із включенням до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 із включенням до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення у 2016 році в розмірі 5607,23 грн., у 2017 році в розмірі 12073,49 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2016 році в розмірі 7134,86, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії починаючи з 11.01.2018, тобто з дати призначення пенсії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 02.04.2019.
Суддя С.М. Гелета