
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 березня 2019 р. № 400/279/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 доЦентрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, Миколаїв, 54018 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 провизнання протиправними та скасування рішення від 27.04.2018 року № 27/13-з, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 27.04.2018 №27/13-з про відмову в проведенні перерахунку по переведенню з пенсії за віком згідно ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу", та рішення відповідача Головного управління ПФУ у Миколаївській області від 02.08.2018 №2556-К-07 про залишення скарги позивача без задоволення, а також зобов'язати Центральне об'єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області прийняти рівшення про проведенню перерахунку по переведенню ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу".
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що у нього згідно записів у трудовій книжці загальний стаж державної служби складає 20 років 04 місяців та 21 день. У зв'язку з цим, він звернувся до Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", однак відповідач-1 рішенням №27/13 від 27.04.2018 відмовив в проведенні перерахунку по переведенню, спираючись на відсутність необхідного стажу державної служби, зарахувавши при цьому стаж державної служби 10 років 2 місяці 5 днів період з 28.05.1992 року по 22.03.2000, з 21.03.196 по 19.01.1989 року. Щодо решти періодів роботи з 01.11.73 по 06.08.80, з 16.11.82 по 03.01.86, з 22.01.91 по 22.05.91, відповідачем протиправно не зараховано до стажу державної служби, посилаючись на те, що зарахування до категорії посад державної служби періоду військової служби та роботи на виборних та відповідальних посадах в комсомольських, партійних та профспілкових органах не передбачено.
Відповідач, Центральне об'єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області, позов не визнав, надав відзив, у якому просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції, відповідач зазначив, що для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" необхідно мати 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. З наданих позивачем матеріалів встановлено стаж роботи на зазначених категоріях посад 07 років 04 місяці 06 днів, що є недостатньо для призначення відповідно пенсії. Зарахування до стажу державної служби періоду військової служби та роботи на виборних та відповідальних посадах в комсомольських, партійних та профспілкових органах не передбачено. Таким чином управлінням правомірно прийнято рішення №27/19 від 27.04.2018 про відмову в переведенні на пенсію відповідно до ЗУ "Про державну службу", у зв'язку з відсутністю необхідного стажу.
Відповідач, Головне управління ПФУ у Миколаївській області, також проти позову заперечив, просив в його задоволенні відмовити. В письмовому відзиві зазначив про безпідставність позовних вимог та правомірність прийнятого рішення 02.08.2018 № 2556-К-07, спираючись на відсутність у позивача необхідного стажу державної служби.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в порядку передбаченого ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з липня 2015 року перебуває на пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
03.04.2018 позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та додав: копії паспорту, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.03.18 № К-545/0-392/6-18, видана Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області.
Рішенням від 27.04.2018 № 27/13 Центральне об'єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області відмовило позивачу в проведенні перерахунку по переведенню на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889, в зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби, зарахувавши при цьому 07 років 04 місяців та 06 днів стажу у період роботи з 28.05.1992 по 12.01.1996, з 19.02.1996 по 25.04.1996, з 09.09.1996 по 22.03.2000.
З рішення № 27/13 вбачається, що позивачу не зараховано до стажу державної служби період з 16.11.1982 по 03.01.1986 року - служби в органах внутрішніх справ, з 21.03.1986 по 19.01.1989 - роботи на посаді відповідального секретаря комісії Ленінського райвиконкому по боротьбі з пияцтвом, з 22.01.1991 по 22.05.1991 - на посаді помічника прокурора Ленінського району, а також з 01.11.73 по 06.08.80 - служби в збройних силах СРСР, у зв'язку з тим, що зарахування до стажу державної служби періоду військової служби та роботи на виборних та відповідальних посадах в комсомольських, партійних та профспілкових органах не передбачено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Миколаївській області зі скаргою, у якій просив скасувати рішення від 27.04.18 №27/13 та перевести його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Рішенням від 02.08.2018 №2556-К-07 Головне управління ПФУ в Миколаївській області скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Разом з цим, Головним управлінням ПФУ надано доручення управлінню Фонду провести роботи щодо з'ясування віднесення посади відповідального секретаря комісії по боротьбі з пиятцтвом Ленінського виконкому до категорії посад державних службовців для вирішення питання зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 з 21.03.1986 по 19.01.1989.
Листом №790-К-01 від 16.12.2018 Центральне об'єднане УПФУ м. Миколаєва Миколаївської області повідомило позивача, що згідно листа Національного агенства України з питань державної служби №328/ТО 03-26 від 05.11.2018 період роботи на посаді відповідального секретаря комісії по боротьбі з пияцтвом Ленінського райвиконкому у період з 21.03.1986 по 19.01.1989 зараховується до стажу державної служби. Відтак стаж державної служби становить 10 років 2 місяці 5 днів. Право на переведення на пенсію за віком згідно з Законом №889 відсутнє.
Отже, виходячи з матеріалів справи, відповідачами не зараховано до стажу державної служби період з 16.11.1982 по 03.01.1986 року - служби в органах внутрішніх справ, з 22.01.1991 по 22.05.1991 - на посаді помічника прокурора Ленінського району, а також з 01.11.73 по 06.08.80 - служби в збройних силах СРСР.
Відповідно до п.10, 12 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 №229 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок №229), відповідно до ч. 3 якого документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
Пунктом 6 Порядку №229 встановлено, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889.
В свою чергу, пункт 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889 передбачає, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 (далі - Порядок №283) до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
За п. 3 Постанови №283 до стажу державної служби включається також: час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях. Військкомати пердбачені Переліком (Додаток до Порядку №283) державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби .
Також, вказаний Порядок №283 передбачав, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Скарги, пов'язані з визначенням стажу роботи державних службовців, розглядаються згідно з чинним законодавством.
Так, згідно записів трудової книжки, що не спростовується сторонами, ОСОБА_1 з 16.11.1982 по 03.01.1986 року перебував на службі в органах внутрішніх справ, з 22.01.1991 по 22.05.1991 - на посаді помічника прокурора Ленінського району, а з 01.11.73 по 06.08.80 перебував на військовій службі в збройних силах СРСР. Виходячи з наведених норм, зазначені періоди служби позивача в органах внутрішніх справ, військової служби та на посаді помічника прокурора зараховуються до стажу роботи державної служби.
Таким чином, загальний стаж державної служби позивача складає 20 років 5 місяців, що є достатнім для призначення йому пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області №27-13-3 від 27.04.2018 про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу" та рішення Головного управління ПФУ в Миколаївській області №2556-К від 02.08.2019 про залишення скарги без задоволення.
Позов задовольнити частково.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 768,40 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів прапорційно.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е,Миколаїв,54018 41250753) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області №27-13-3 від 27.04.2018 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу" та рішення Головного управління ПФУ в Миколаївській області №2556-К від 02.08.2019 про залишення скарги без задоволення.
3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок по переведенню з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області ( пр-т Богоявленський, 55-Е, Миколаїв, код ЄДРПОУ 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 384,20 гривень (триста вісімдесят чотири грн. двадцять коп.).
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 384,20 гривень (триста вісімдесят чотири грн. двадцять коп.).
6. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 29.03.19