Ухвала суду № 80860644, 01.04.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2019
Номер справи
300/105/19
Номер документу
80860644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

"01" квітня 2019 р. справа № 300/105/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження №00000688854 від 17.02.2009, складеного виконавчим комітетом Черганівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області, виправивши в графі відомості про дитину, а саме ім'я «ОСОБА_6» на ім'я «ОСОБА_1».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ім'я позивача помилково вказано в акті актового запису про народження за №00000688854 від 17.02.2009 як «ОСОБА_6», оскільки у всіх документах, а саме свідоцтві про її народження від 09.12.1992, паспорті громадянина України від 29.08.2017, свідоцтві про шлюб від 24.07.2017, довідці про присвоєння реєстраційного номеру платника податку від 13.09.2017, витязі з Єдиного державного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 12.09.2017 її ім'я зазначене як «ОСОБА_1». Вважає, що оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати для себе цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням її прав, спричиняє труднощі у здійсненні прав та обов'язків, та підлягає виправленню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження. Заяв про розгляд справи із повідомленням (викликом) сторін на адресу суду не надійшло. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надав суду письмове пояснення стосовно позову в якому зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача щодо внесення змін до актового запису про її народження, сформовано висновок про відмову у внесенні виправлень імені дитини з «ОСОБА_6» на «ОСОБА_1», оскільки в першому примірнику актового запису про народження зазначено «ОСОБА_6», в другому примірнику актового запису про народження, який зберігається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ім'я дитини зазначено «ОСОБА_6». Зазначені документи скріплені підписами батька, матері позивача, а також особами, які були присутні при державній реєстрації народження: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Окрім цього, звернуто увагу суду, що батьку позивача - ОСОБА_4 17.02.2019 було повторно видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 на ОСОБА_6, про що свідчить його підпис в книзі обліку бланків свідоцтв про народження за 2009 рік. Зазначив, що позивач просить внести зміни в актовий запис про народження від 17.02.2009, хоча необхідно внести зміни до актового запису про її народження від 09.12.1992 року, складеного виконавчим комітетом Черганівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

09.12.1992 виконкомом Черганівської сільської Ради Косівського району позивачу видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3, згідно якого ім'я значиться «ОСОБА_1», батько - ОСОБА_4, мати - ОСОБА_5 (а.с.14).

24.07.2017 позивач зареєструвала шлюб, про що видано свідоцтво про шлюб, в якому зазначено її ім'я «ОСОБА_1», прізвище після державної реєстрації шлюбу змінено на «ОСОБА_1» (а.с.16).

29.08.2017 позивачу видано паспорт громадянина України, де ім'я зазначено «ОСОБА_1» (а.с.15).

12.09.2017 позивач внесена до Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання, в якому ім'я зазначено «ОСОБА_1» (а.с.18).

13.09.2017 Державною податковою інспекцією в Косівському районі позивачу видано довідку щодо присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, ім'я зазначено - «ОСОБА_1» (а.с.17).

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.ст.126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00020916739, сформованого 05.09.2018, ім'я позивача значиться як «ОСОБА_6» (а.с.13).

10.09.2018 позивач звернулася до Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про її народження за №00000688854 від 17.02.2009, та просила змінити ім'я «ОСОБА_6» на «ОСОБА_1» (а.с.19). Причиною внесення змін до актового запису зазначила: «реєстром при складанні актового запису допущено помилку».

До заяви позивач додала копії: витягу №00020976739, паспорта НОМЕР_5, свідоцтва про шлюб НОМЕР_4, свідоцтва про народження НОМЕР_6, РНОПП.

За результатами розгляду вищевказаної заяви висновком Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 20.09.2018 позивачу відмовлено у виправленні в актовому записі про народження №12 від 09.12.1992, складеного виконавчим комітетом Черганівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області на ОСОБА_6, імені дитини з «ОСОБА_6» на «ОСОБА_1» (а.с.20).

03.10.2018 позивач подала скаргу до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області у якій зазначила, що відповідачем не вказано, які саме мають бути документи для ствердження її прохання. Ім'я їй надано батьками при народженні, а всі інші документи видані їй на підставі виданого свідоцтва про народження (а.с.21-23).

29.10.2018 відповідачем надано відповідь, що актовий запис про народження №12 від 09.12.1992 на ОСОБА_6 складено у двох примірниках, які скріплені підписами батька, матері позивача, а також особами, які були присутні при державній реєстрації народження. У першому і другому примірниках актового запису про народження ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ім'я дитини вказано «ОСОБА_6». Зазначив, що Косівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану не може задовольнити клопотання позивача, оскільки в першому та другому примірнику актового запису про народження зазначено ім'я «ОСОБА_6». Запропоновано спростувати вказане в судовому порядку, в силу вимог ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (а.с.24).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

За змістом частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За визначенням, наведеним в пункті 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. В свою чергу, публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України); суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства визначено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів. Так, відповідно до частини 1 цієї статті, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суд виходить із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Як встановлено судом, ОСОБА_1, звертаючись із заявою до Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Івано-Франківській області, бажала внести зміни до актового запису про своє народження, замінивши ім'я «ОСОБА_6» на «ОСОБА_1», а тому, враховуючи відмову органу реєстрації актів громадянського стану, оформлену висновком від 20.09.2018, просить зобов'язати відповідача такі зміни до актового запису про її народження.

Отже, спірні правовідносини пов'язані з відмовою відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, який відмінний від існуючого запису цивільного стану.

При цьому суд звертає увагу, що зазначення у свідоцтві про народження позивача імені та зазначення в подальшому цього імені в інших документах, є похідним від актового запису про народження, а не навпаки. Як зазначає відповідач ім'я «ОСОБА_6» зазначені у першому і другому примірниках вказаного актового запису та скріплені підписами батьків позивача. Актовий запис про народження позивача здійснено 09.12.1992 за №12 Черганівськкою сільською радою, а 17.02.2009 обговорюваний актовий запис зареєстровано в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 49 Цивільного кодексу України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (надалі також - Закон № 2398-VI).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9 Закону № 2398-VI), тобто дій/подій, що впливають на набуття, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.1 ст.22 Закону № 2398-VI).

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (надалі також - Правила).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І зазначених Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

У відповідності до частин 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Пунктом 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

У цій справі позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч. 1 ст. 273 ЦК України) на відображення у актовому записі про своє народження імені «ОСОБА_1», а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.

Так, в позовній заяві відсутні доводи за частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо неправомірності вказаної відмови відповідача, а лише вимога позивача зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису.

У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Таку правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 425/2737/17, від 23.01.2019 у справі №804/45/17.

Таким чином, позивач у цій справі, оскаржуючи відмову Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області щодо внесення зміни до актового запису про її народження, не просить визнати неправомірними дії відповідача, а має намір вирішити питання про внесення змін щодо її імені у вже існуючий актовий запис про народження позивача, отже спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, суд дійшов висновку, що вказаний спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Пунктом 1 частини1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету (ч.2 ст.238 КАС України).

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі у сумі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №34.152.1/23416097 від 11.01.2019.

Керуючись статтями 238, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Косівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження.

Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 768,80 грн. (сімсот шістдесять вісім гривень вісімдесят копійок), відповідно до квитанції №34.152.1/23416097 від 11.01.2019.

Роз'яснити ОСОБА_1, що такий спір підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Повторне звернення до суду зі спору між цими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.