
Справа №760/31879/18
Провадження №3/760/519/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Гаєвської С.В., представника Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу №0780/10000/18 про порушення митних правил від 14.11.2018 року, вбачається, що 14.11.2018 о 18 год. 20 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни) Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував з Києва до Кельну літаком авіакомпанії «WIZZAIR» рейс W6 7307.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок „зеленого коридору", вказує, що для проходження митного контролю ним обрано „зелений коридор", і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
При усному опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що він переміщує валютні цінності, а саме: 13600 (тринадцять тисяч шістсот) євро, та 1480 (одна тисяча чотириста вісімдесят) доларів США. Документи на право переміщення суми, яка перевищувала 10000 євро, а саме 3600 євро і 1480 доларів США у громадянина відсутні.
Пропущено через митний кордон 10000 (десять тисяч) євро. За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 3600 (три тисячі шістсот) євро, 1480 доларів США . Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.
Пасажир громадянин України ОСОБА_3, митної декларації не заповнювала, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрала форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Таким чином, Київською міською митницею ДФС зроблено висновок про те, що своїми діями пасажир громадянин України ОСОБА_3 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Отже, зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 Митного кодексу України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_3 порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил №0780/10000/18 за ст. 471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_3 визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих предметів.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що під час проходження митного контролю, на першому поверсі він запитав, де можна задекларувати валюту, на що відповіді не отримав, піднявся на другий поверх, підійшов до митника, щоб задекларувати валюту. Мав при собі квитанції про придбання валюти, кошти особисті, зняв з депозитного рахунку. Гроші віз доньці, щоб оплатити за навчання.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_3 не проходив зону митного контролю через «зелений коридор», а лише звернувся до працівника (інспектора) митниці за допомогою щоб задекларувати валюту, що перевищувала встановлене законом обмеження.
За таких обставин, вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників провадження в справі, оглянувши відеозапис, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 14.11.2018 о 18 год. 20 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни) Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував з Києва до Кельну літаком авіакомпанії «WIZZAIR» рейс W6 7307.
При усному опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що він переміщує валютні цінності, а саме: 13600 (тринадцять тисяч шістсот) євро, та 1480 (одна тисяча чотириста вісімдесят) доларів США. Документи на право переміщення суми, яка перевищувала 10000 євро, а саме 3600 євро і 1480 доларів США у громадянина відсутні.
Пропущено через митний кордон 10000 (десять тисяч) євро. За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 3600 (три тисячі шістсот) євро, 1480 доларів США. Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Як зазначено в протоколі про порушення митних правил №0780/10000/18 від 14.11.2018 р., гр. України ОСОБА_3 обравши форму проходження митного контролю "зелений коридор", чим засвідчив відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню.
Під час розгляду справи у судовому засіданні було переглянуто та досліджено наданий представником митниці відеозапис, на якому відображено, що гр. України ОСОБА_3 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю та перетнув лінію «зеленого коридору».
Водночас, вирішуючи питання про накладення на гр. України ОСОБА_3 адміністративного стягнення, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Митного кодексу України, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
В той же час, згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 р., якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм правом. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях наголошує, що держава при конфіскації майна зобов'язана додержуватися, зокрема третього критерію правомірності позбавлення майна (балансу інтересів), визначеного ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 9.06.2005р. у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24.03.2005р. у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15.05.2008р. у справі «Надточій проти України»; від 6.11.2008р. у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23.09.1982 року у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції»). Зазначений критерій передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов'язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб'єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з'ясованих обставин і фактів.
Виходячи з наведених положень закону та з урахуванням обставин справи суддя вважає, що в якості основного стягнення до гр. України ОСОБА_3 підлягає застосуванню штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, в судовому засіданні ОСОБА_3 зазначив, що не був належним чином обізнаний щодо процедури проходження митного контролю. Вилучені грошові цінності є його особистою річчю.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Приймаючи до уваги всі обставини даної справи, а також враховуючи дані про особу ОСОБА_3, суд вважає, що конфіскація вилученої у ОСОБА_3 готівки, покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар» та не може бути застосована у даному випадку.
Крім того, суд враховує те, що шкода, яку ОСОБА_3 потенційно міг завдати державі - незначна, оскільки він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він вивіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти були вивезені за межі території держави. Таким чином, метою конфіскації є не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700,00 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р №31119106526010; призначення платежу: *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095.
Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил №0780/10000/18 від 14.11.2018 р., а саме іноземну валюту - Євро: 36 купюр номіналом 100 : N22213731738, N22213731729, N22213731756, N22213731747, N22213731639, N12142861329, S15493474672, Х02063213246, S10407090886, X11889145802, U18006090458, S01740229675, S09669851188, S15596334511, S13995337201, L11907098969, N22213731684, N22213731675, N22213731657, N32213732475, N32213732484, N32213732493, N32213732502, N22213731549, N22213731621, N22213731531, V04299182464, Х18457043339, N47199140724, V02561496439, N22213731369, N22216731351, N22213731396, N22213731414, N22213731432, N22213731477, загальною вартістю 113179,11 грн. та долари США: 7 купюр номіналом 100: KE84907901A E5, HA70814155A A1, KB 08627865G B2, HC 27102058A C3, HC 27102060A C3, LK05435981G K11, KD 36334535A D4; 11 купюр номіналом 50: MB91275819 A B2, MB 59968111 A B2, MB 80302844 A B2, MI 19304724 A I9, MH 06317850A H8, JD 29276060 A D4, MG 13900910A G7, ML 33575694 A L12, MB 81054430 C B2, JC 14433376 A C3, ML40671137 A L12; 5 купюр номіналом 20: JE 90046371 F E5, JE 00715538 B E5, MB 70764885 A B2, JF 55798951 B F6, JG 05493683 E G7; 8 купюр номіналом 10: JB 81549236 B B2, MG 84282667 B G7, JB 28719806 A B2, JJ 32236037 A J10, IC 67068993 A C3, MB 06286353 D B2, MB 06285954 D B2, MC 40521717 A C3; 10 купюр номіналом 5: MK 14838850 A K11, MA 14050969 A A1, ML 06165804 A L12, JL 22175097 B L12, MA 79309387 A A1, MA 79309386 A A1, MA 79309389 A A1, MA 79309388 A A1, MA 79309390 A A1, MA 79309391 A A1, загальною вартістю 41318,88 грн. - повернути гр. ОСОБА_3.
Стягнути з гр. України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 40 копійок, які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом'янському районі/Солом'янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206026010, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір