
Справа № 591/1815/19 Провадження № 3/591/724/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2019 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Мальована-Когер В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації та проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, гуртожиток в/ч А1476, працюючої начальником групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці,
за п.5,6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №2 від 19 березня 2019 року, у період часу з 12.02.2019 р. по 22.02.2019 р. проведено спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею у військовій частині А 1476 Збройних Сил України (юридична адреса: 40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 165).
При проведенні перевірки комісією встановлені грубі порушення вимог законодавчих та нормативних документів у порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, у забезпеченні охорони державної таємниці та веденні секретного діловодства, які є загрозами витоку секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації, а саме:
1. У порядку надання допуску та доступу до державної таємниці:
Відповідно до чинної номенклатури, оформленню допуску до державної таємниці підлягають: за формою 1 – 13 осіб, за формою 2 – 63 особи, за формою 3 – 243 особи. На час перевірки допуск до державної таємниці за формою 1 надано 9 особам, за формою 2 – 28 особам, за формою 3 – 119 особам. Різниця між номенклатурною чисельністю та фактично оформленою кількістю виникла за рахунок часткового некомплекту особового складу, а також, в порушення п. 49 Порядку-939, у зв’язку несвоєчасним оформленням та надсиланням РСО установи до регіонального органу СБ України матеріалів для надання військовослужбовцям допуску до державної таємниці.
Командир військової частини А 1476 ЗСУ полковник ОСОБА_2, призначений на посаду відповідно до наказу начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України від 10.01.2019 № 8, згідно наказу по військовій частині А 1476 від 21.01.2019 № 14 прибув та приступив до виконання обов’язків командира в/ч А 1476. Проте, в порушення п.п. 71, 72 Порядку-939 інформація про наявність у полковника ОСОБА_2 допуску до державної таємниці установою отримано лише 14.02.2019 (ОСОБА_2 до військової частини прибув без довідки про наявність допуску форми 14, запит на надсилання облікової картки громадянина про надання допуску до державної таємниці до попереднього місця служби РСО установи надіслано лише 29.01.2019 за № 318, відповідь отримано 14.02.2019 за № 17дск). Як приклад в даний період при виконанні свої функціональні обов’язків ОСОБА_2 затвердив акт звірки наявності мобілізаційних документів у військовій частині від 31.01.2019 № 49дск-«Літер М», у якому зазначена інформація про 123 матеріальних носії секретної інформації з грифом секретності «Таємно», тощо.
В порушення п. 336 Порядку-939 доступ до секретних мобілізаційних документів співробітникам (військовослужбовцям) установи (заступнику начальника штабу з мобілізаційної роботи ОСОБА_3, діловоду штабу ОСОБА_4, відповідальному виконавцю ГСДЗ СОДТ ОСОБА_5В.), які здійснюють роботу з ними та є членами перевірочної комісії, відповідними наказами керівника установи не надано.
2. У забезпеченні охорони державної таємниці та веденні секретного діловодства:
У веденні номенклатур секретних справ та журналу обліку журналів встановлені порушення, які не усунені з попередньої перевірки:
-в порушення п.п. 349, 369 Порядку-939, відсутні підписи начальника РСО чи працівника, відповідального за ведення журналів, щодо журналів Інв.№№ 14т, 15т, 16т, 17т, 18т, 19т, 20т, 21т (гриф секретності «таємно»);
-в порушення п.п. 349, 369, за зареєстровані матеріальні носії інформації з №1 по №137 в наявності підписи попередніх працівників РСО, які на даний час в установі не працюють (не проходять службу);
-в порушення вимог єдиної системи реєстрації (п.п. 244, 245, 349, 350, 369, 371 Порядку-939), при складанні номенклатури секретних справ РСО реєстрації справ та журналів мобілізаційного характеру передбачено окремий журнал обліку журналів форми 41 Інв.№ 5дск.
У веденні журналів обліку секретних документів встановлені наступні порушення:
-в порушення п. 294 у пакетно-контрольному журналі за 2018 рік Інв.№ 150 відсутня інформація про вхідні реєстраційні номери отриманих документів (графи 7, 8) (запис 51 – пакет з грифом «Таємно», запис 71 - пакет з грифом «Цілком таємно», запис 83 - пакет з грифом «Таємно»);
-в порушення п. 303, в журналі обліку вхідних документів 2018 року Інв.№ 151дск не зазначається інформація про місцезнаходження додатків, які не підшиваються з супровідними листами (до вх.№ 49т -290 арк. з грифом «Таємно», тощо);
-в порушення п. 248, в журналі обліку вхідних документів 2018 року Інв.№ 151дск відсутня інформація про місцезнаходження документів з грифом «Таємно» вх.№№ 69т, 70т, 72т, 73т, 76т, 77т, 78т, 79т, 80т, 81т, 104т, 105т;
-в порушення п. 248, в журналі обліку підготовлених документів 2018 року Інв.№ 153дск 151дск відсутня інформація про місцезнаходження підготовленого документу № 61т (гриф «Таємно»).
В порушення п. 429, справа для долучення актів на знищення документів, що розглядаються експертною комісією, з терміном зберігання «постійно» режимно-секретним органом не заводилась та в номенклатурі секретних справ не передбачена (порушення не усунене з часу попередньої перевірки).
В порушення п. 248, в журналі інвентарного обліку письмових зброшурованих матеріалів відсутні підписи та прізвища особи, відповідальної за зберігання МНСІ, що в ньому зареєстровані (порушення не усунене з часу попередньої перевірки).
Також встановлені інші порушення у забезпеченні охорони державної таємниці:
-функціональні обов’язки працівників РСО затверджені командиром військової частини А 1476 18.07.2017 (Інв.№ 29). В той же час, в зазначеному документі не визначені конкретні заходи, що повинні виконуватись керівниками СОДТ при веденні секретного діловодства. Посадові інструкції потребують переопрацювання та приведення у відповідність вимогам п.п. 41-44 Порядку-939 (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 5 Порядку-939, відмітки про виконання запланованих заходів у планах роботи щодо охорони державної таємниці проставлені формально (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 117, надання доступу до державної таємниці військовослужбовцям бригади здійснюється без попередньої перевірки їх знань у сфері охорони державної таємниці (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 262 Порядку-939, наявні в установі спецвалізи по журналу форми 31 не зареєстровані, їх видача виконавцям у тимчасове користування по облікових формах РСО не фіксується;
-в порушення п. 211, акти придатності режимних приміщень потребують переопрацювання в частині більш чіткого визначення тривалості і періодичності секретних робіт, що в них проводяться (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 220, список співробітників установи, які мають право розкривати режимні приміщення не відповідає наявним в установі штатним змінам.
Основною причиною такого стану є невиконання у повному обсязі начальником групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини А 1476 ЗСУ молодшим сержантом ОСОБА_1 своїх функціональних обов’язків та функцій працівника РСО, викладених у статті 21 Закону України «Про державну таємницю», не вжиття у повному обсязі заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим створені передумови до розголошення інформації, що становить державну таємницю чи втрати цих МНСІ.
Таким чином, факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення є доведеним, а її дії суд кваліфікує за п.5,6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.
Обставини, що пом’якшують відповідальність є визнання своєї вини, щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суду не зазначені.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1, враховуючи те, що ОСОБА_1 є посадовою особою, суд вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з особи, що притягується до адміністративної відповідальності необхідно стягнути судовий збір у сумі 384 гривні 20 копійок.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, п.5,6 ч.1 ст. 212-2, ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5, 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 170 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 384 гривні 20 копійок (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.В.Мальована-Когер