
Справа № 591/1813/19 Провадження № 3/591/723/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2019 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Мальована-Когер В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації та проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, гуртожиток в/ч А1476, працюючого т.в.о. начальника служби охорони державної таємниці,
за ч.2 ст. 212-2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 19 березня 2019 року, у період часу з 12.02.2019 р. по 22.02.2019 р. проведено спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею у військовій частині А 1476 Збройних Сил України (юридична адреса: 40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 165).
При проведенні перевірки комісією встановлені грубі порушення вимог законодавчих та нормативних документів у порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, у забезпеченні охорони державної таємниці та веденні секретного діловодства, які є загрозами витоку секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації, а саме:
1. У дозвільному порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею:
В ході перевірки комісією у військовій частині А 1476 Збройних Сил України встановлено грубе порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 6, 21 Порядку-939 щодо дозвільного порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, та правил поводження з матеріальними носіями секретної інформації, передбачених п. 245 Порядку-939, що є загрозою витоку секретної інформації та втрати матеріальних носіїв секретної інформації.
Так, для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, військовій частині А 1476 Управлінням СБУ в Сумській області 31.03.2015 у порядку, передбаченому статтею 20 Закону України «Про державну таємницю» та Порядком-939, на підставі акта спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 31.03.2015 № 5408дск надано спеціальний дозвіл № СМ1-2015-011, терміном дії до 28.02.2019. Згідно акту спеціальної експертизи спеціальний дозвіл надавався для виконання робіт, пов’язаних з державною таємницею, у робочий час, зберігання та обробка МНСІ у неробочий час у 14 режимних приміщеннях установи (кабінети №№ 5, 10, 11, 101, 103, 1/152, 201, 205, 301, 302, 303, 304 та 2 спецапаратні СА-9), про які зазначено вище.
Проте, проведеною перевіркою встановлено що у травні 2018 року для виконання завдань у зоні проведення ООС, Наказом командира в/ч А 1476 від 21.05.2018 № 467 «Про організацію створення та переміщення оперативної групи основного командного пункту частини у визначений район» створено оперативну групу основного командного пункту частини та Наказом командира в/ч А 1476 від 21.05.2018 № 468 передбачено створення виїзного РСО оперативної групи командного пункту військової частини. Для забезпечення роботи виїзного РСО наявний в установі спеціально обладнаний транспорт (спецапаратні СА-9 № Ж-2161841 та № Ж-2161820) не використовувався. В той же час, старшому спеціалісту служби охорони державної таємниці в/ч А 1476 ОСОБА_2, у якого в порушення п. 245 відсутні умови для зберігання матеріальних носіїв секретної інформації у неробочий час, по Опису № 162 від 22.05.2018 видано 19 матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ) з грифом секретності «Таємно». На момент проведення перевірки Наказом військової частини від 24.01.2019 № 68 ОСОБА_2 з військової служби звільнений, інформація про місцезнаходження вказаних 19 МНСІ в режимно-секретному органі військової частини відсутня.
Створення та забезпечення функціонування виїзного РСО оперативної групи здійснено з грубими порушеннями вимог п.п. 209, 212, 215-220, 225, 227, 228, 229, 231, 232-240 Порядку-939 та Постанови КМУ від 04.10.2017 № 750 дск, а саме:
-в порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 32-45 Порядку-939, та п. 3 Постанови КМУ від 04.10.2017 № 750 дск, конкретна посадова особа, на яку покладається виконання функцій РСО та забезпечення охорони державної таємниці (уповноваженого РСО), Наказом командира в/ч А 1476 від 21.05.2018 № 468 не визначена (пунктом 1 Наказу зазначено «створити виїзний режимно-секретний орган оперативної групи командного пункту у складі одного військовослужбовця від служби охорони державної таємниці);
-в порушення п. 211 Порядку-939, придатність нового режимного приміщення для проведення секретних робіт не досліджувалась, Акт про придатність приміщення (зони, території) не складався, зміни у перелік режимних приміщень військової частини не проводились, інформація про місцезнаходження додаткового режимного приміщення відсутня (Пунктом 2 Наказу командира в/ч А 1476 від 21.05.2018 № 468 зазначено «Виїзний РСО розмістити в окремій кімнаті другого поверху будівлі управління оперативної групи командного пункту. У разі зміни місця дислокації оперативної групи, виїзний РСО розміщувати з урахуванням особливостей території (місцевості) району дислокації в окремому сховищі, бліндажі, палатці, окремому приміщенні будівлі»);
-в порушення п. 21 Порядку-939 та Постанови КМУ від 04.10.2017 № 750дск, у зв’язку з введенням нового режимного приміщення, в якому зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час, заявка на переоформлення спеціального дозволу установою до регіонального органу СБ України не надсилалась, обстеження зазначеного приміщення регіональним органом СБУ з метою визначення придатності вимогам розділу «режимні приміщення» не проводилось, дозвіл на його використання у якості режимного приміщення в якому зберігаються матеріальні носії секретної інформації та проводиться обробка секретної інформації в неробочий час, не надавався.
Довідково:
Пунктом 21 Порядку-939 передбачено, що Переоформлення спеціального дозволу здійснюється у разі:
-закінчення строку дії раніше наданого спеціального дозволу;
-реорганізації, зміни найменування, місцезнаходження або організаційно-правової форми підприємства, установи, організації;
-необхідності зміни місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), введення нових режимних приміщень, в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час;
-необхідності зміни категорії режиму секретності.
Таким чином, в порушення п. 21 Порядку-939, у військовій частині А 1476 Збройних Сил України змінено місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час. Заявка на переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, військовою частиною А 1476 ЗСУ попередньо до УСБУ в Сумській області не надсилалась, спеціальний дозвіл на роботу, зберігання та обробку матеріальних носіїв секретної інформації у неробочий час в цих приміщеннях, регіональним органом СБ України не надавався.
В порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 6, 21 Порядку-939, з 22.05.2018 по даний час військовою частиною А 1476 ЗСУ провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею у невизначеному приміщенні за межами пункту постійної дислокації здійснюється без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.
2. У порядку надання допуску та доступу до державної таємниці:
Відповідно до чинної номенклатури, оформленню допуску до державної таємниці підлягають: за формою 1 – 13 осіб, за формою 2 – 63 особи, за формою 3 – 243 особи. На час перевірки допуск до державної таємниці за формою 1 надано 9 особам, за формою 2 – 28 особам, за формою 3 – 119 особам . Різниця між номенклатурною чисельністю та фактично оформленою кількістю виникла за рахунок часткового некомплекту особового складу, а також, в порушення п. 49 Порядку-939, у зв’язку несвоєчасним оформленням та надсиланням РСО установи до регіонального органу СБ України матеріалів для надання військовослужбовцям допуску до державної таємниці.
Командир військової частини А 1476 ЗСУ полковник ОСОБА_3, призначений на посаду відповідно до наказу начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України від 10.01.2019 № 8, згідно наказу по військовій частині А 1476 від 21.01.2019 № 14 прибув та приступив до виконання обов’язків командира в/ч А 1476. Проте, в порушення п.п. 71, 72 Порядку-939 інформація про наявність у полковника ОСОБА_3 допуску до державної таємниці установою отримано лише 14.02.2019 (ОСОБА_3 до військової частини прибув без довідки про наявність допуску форми 14, запит на надсилання облікової картки громадянина про надання допуску до державної таємниці до попереднього місця служби РСО установи надіслано лише 29.01.2019 за № 318, відповідь отримано 14.02.2019 за № 17дск). Як приклад в даний період при виконанні свої функціональні обов’язків ОСОБА_3 затвердив акт звірки наявності мобілізаційних документів у військовій частині від 31.01.2019 № 49дск-«Літер М», у якому зазначена інформація про 123 матеріальних носії секретної інформації з грифом секретності «Таємно», тощо.
В порушення п. 336 Порядку-939 доступ до секретних мобілізаційних документів співробітникам (військовослужбовцям) установи (заступнику начальника штабу з мобілізаційної роботи ОСОБА_4, діловоду штабу ОСОБА_5, відповідальному виконавцю ГСДЗ СОДТ ОСОБА_6В.), які здійснюють роботу з ними та є членами перевірочної комісії, відповідними наказами керівника установи не надано.
3. У забезпеченні охорони державної таємниці та веденні секретного діловодства:
У веденні номенклатур секретних справ та журналу обліку журналів встановлені порушення, які не усунені з попередньої перевірки:
-в порушення п.п. 349, 369 Порядку-939, відсутні підписи начальника РСО чи працівника, відповідального за ведення журналів, щодо журналів Інв.№№ 14т, 15т, 16т, 17т, 18т, 19т, 20т, 21т (гриф секретності «таємно»);
-в порушення п.п. 349, 369, за зареєстровані матеріальні носії інформації з №1 по №137 в наявності підписи попередніх працівників РСО, які на даний час в установі не працюють (не проходять службу);
-в порушення вимог єдиної системи реєстрації (п.п. 244, 245, 349, 350, 369, 371 Порядку-939), при складанні номенклатури секретних справ РСО реєстрації справ та журналів мобілізаційного характеру передбачено окремий журнал обліку журналів форми 41 Інв.№ 5дск.
У веденні журналів обліку секретних документів встановлені наступні порушення:
-в порушення п. 294 у пакетно-контрольному журналі за 2018 рік Інв.№ 150 відсутня інформація про вхідні реєстраційні номери отриманих документів (графи 7, 8) (запис 51 – пакет з грифом «Таємно», запис 71 - пакет з грифом «Цілком таємно», запис 83 - пакет з грифом «Таємно»);
-в порушення п. 303, в журналі обліку вхідних документів 2018 року Інв.№ 151дск не зазначається інформація про місцезнаходження додатків, які не підшиваються з супровідними листами (до вх.№ 49т -290 арк. з грифом «Таємно», тощо);
-в порушення п. 248, в журналі обліку вхідних документів 2018 року Інв.№ 151дск відсутня інформація про місцезнаходження документів з грифом «Таємно» вх.№№ 69т, 70т, 72т, 73т, 76т, 77т, 78т, 79т, 80т, 81т, 104т, 105т;
-в порушення п. 248, в журналі обліку підготовлених документів 2018 року Інв.№ 153дск 151дск відсутня інформація про місцезнаходження підготовленого документу № 61т (гриф «Таємно»).
В порушення п. 429, справа для долучення актів на знищення документів, що розглядаються експертною комісією, з терміном зберігання «постійно» режимно-секретним органом не заводилась та в номенклатурі секретних справ не передбачена (порушення не усунене з часу попередньої перевірки).
В порушення п. 248, в журналі інвентарного обліку письмових зброшурованих матеріалів відсутні підписи та прізвища особи, відповідальної за зберігання МНСІ, що в ньому зареєстровані (порушення не усунене з часу попередньої перевірки).
Також, при проведенні перевірки мобілізаційного діловодства комісією встановлені наступні порушення:
-в порушення п. 303, в журналі обліку вхідних мобілізаційних документів Інв.№ 23дск за 2018 рік не зазначається інформація про місцезнаходження додатків, які не підшиваються з супровідними листами (до вх.№ 114т, 0137т, 160т, 161т, 162т, 254т, 336т, 363т, 364т, 371т, 376т, 386т, тощо з грифом «Таємно»);
-в порушення п. 255, в журналі обліку підготовлених мобілізаційних документів Інв.№ 24дск відсутній підсумковий запис про кількість взятих на облік секретних документів за 2017 рік, у 2018 році реєстрація МНСІ проводилась з першого порядкового номеру розпочиналась, а продовжувалась з попереднього року з № 043т;
-в порушення п.п. 361, 362, список працівників установи, яким надано доступ до справи та картка обліку видачі справи форми 35 до номенклатурної справи № 1т Літер «М» не долучені.
Також встановлені інші порушення у забезпеченні охорони державної таємниці:
-функціональні обов’язки працівників РСО затверджені командиром військової частини А 1476 18.07.2017 (Інв.№ 29). В той же час, в зазначеному документі не визначені конкретні заходи, що повинні виконуватись керівниками СОДТ при веденні секретного діловодства. Посадові інструкції потребують переопрацювання та приведення у відповідність вимогам п.п. 41-44 Порядку-939 (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 5 Порядку-939, відмітки про виконання запланованих заходів у планах роботи щодо охорони державної таємниці проставлені формально (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 117, надання доступу до державної таємниці військовослужбовцям бригади здійснюється без попередньої перевірки їх знань у сфері охорони державної таємниці (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 262 Порядку-939, наявні в установі спецвалізи по журналу форми 31 не зареєстровані, їх видача виконавцям у тимчасове користування по облікових формах РСО не фіксується;
-в порушення п. 211, акти придатності режимних приміщень потребують переопрацювання в частині більш чіткого визначення тривалості і періодичності секретних робіт, що в них проводяться (порушення не усунене з часу попередньої перевірки);
-в порушення п. 220, список співробітників установи, які мають право розкривати режимні приміщення не відповідає наявним в установі штатним змінам.
Основною причиною такого стану є невиконання в повному обсязі т.в.о. начальника СОДТ (т.в.о. керівника РСО) військової частини А1476 ЗСУ молодшим лейтенантом ОСОБА_1 своїх функціональних обов’язків та функцій керівника РСО, викладених у статті 21 Закону України «Про державну таємницю», не вжиття в повному обсязі заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим створені передумови до розголошення інформації, що становить державну таємницю чи втрати цих МНСІ.
Правопорушення вчинено повторно протягом року.
Таким чином, факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення є доведеним, а його дії суд кваліфікує за ч.2 ст. 212-2 КУпАП.
Обставини, що пом’якшують відповідальність є визнання своєї вини, щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суду не зазначені.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1, враховуючи те, що він є посадовою особою, суд вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з особи, що притягується до адміністративної відповідальності необхідно стягнути судовий збір у сумі 384 гривні 20 копійок.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч.2 ст. 212-2, ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 510 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 384 гривні 20 копійок (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.В.Мальована-Когер