
Справа № 815/2879/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України про застосування заходів реагування та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14 червня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України, в якому позивач просить суд:
1. Застосувати до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (код ЄДРПОУ: 01981997, 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю);
2. Зобов’язати державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (код ЄДРПОУ: 01981997, 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3) зупинити роботу території та приміщень за адресою: 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3, шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, а саме: пункти 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19,20 акту №161 від 31.05.2018 року.
Ухвалою від 19 червня 2018 року даний позов залишено без руху та позивачу надано 5-денний строк на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
Ухвалою від 10 липня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління ДСНС України в Одеській області (вх.№19281/18), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись на ст.3 Конституції України, пп.57 п.4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 року «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій», положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затверджене наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017 року, ст.ст.55, 66, 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України зазначає, що у період з 14-31.05.2018, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 124 від 19.03.2018 «Про здійснення планової перевірки», на підставі посвідчення на проведення перевірки від 14.05.2018 № 129 заступником начальника Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_2, у присутності заступника головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров'я України ОСОБА_3 здійснено планову перевірку державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України, розташованого за адресою: 67772, Одеська область, Білгород-Дністровський район, смт. Затока, вул. Приморська, 3, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт № 161 від 31.05.2018. Актом №161 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення за номерами 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19,21 акту №161 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу, чи заперечень на акт №161, який 31.05.2018 вручено в.о. головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України ОСОБА_4 не надходило. Щодо винної посадової особи: на заступника головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України ОСОБА_3 за виявлені порушення складено протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності. Правопорушник визнав себе винним та погодився з порушеннями, виявленими у ході перевірки. Подальша робота державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров’ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи лікувального закладу, безпеки людей у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо. При такому становищі пацієнти та співробітники державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров'я України постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
31 липня 2018 року ухвалою суду визначено розгляд даної справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 03 жовтня 2018 року зупинено провадження по даній адміністративній справі до перегляду судом апеляційної інстанції ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 року про відкриття провадження по справі №815/2879/18.
25 лютого 2019 року усною ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по даній справі.
25 лютого 2019 року ухвалою закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №815/2879/18 до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 11.03.2019 року заяву державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (вх.№ЕП/1502/19) про передачу за підсудністю справи за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України про застосування заходів реагування та зобов’язання вчинити певні дії повернуто заявнику без розгляду.
Також 11.03.2019 року ухвалою суду у задоволенні клопотання державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (вх.№ЕП/1502/19) про зупинення провадження по справі на час, необхідний для примирення відмовлено.
25 березня 2019 року ухвалою судом у задоволенні клопотання державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (вх.№ЕП/2228/19) про зупинення провадження по справі на час, необхідний для примирення відмовлено.
Суд зазначає, що відповідачу ухвала від 31 липня 2018 року вручена 09.08.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.55), однак станом на момент винесення даного рішення від відповідача до суду відзив на позов не надходив.
У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (код ЄДРПОУ 01981997) зареєстрований 24.10.1997 року як юридична особа, керівник закладу ОСОБА_4, з 25.01.2019 року виконуючий обов'язки головного лікаря, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого указом Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року (далі – Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
Відповідно пп.57 п.4 Положення, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно з п.6. Положення, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Судом встановлено, що заступником начальника Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_2 на підставі наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області №124 від 19.03.2018 року (а.с.13) та посвідчення на проведення перевірки №129 від 14.05.2018 року (а.с.17) у період з 14.05.2018 року по 31.05.2018 року у присутності заступника головного лікаря ДЗ ДССС «Затока» ОСОБА_3 було проведено планову перевірку щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки території будівлі та приміщення державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України, смт. Затока, вул. Приморська, 3.
За результатами перевірки складено акт №161 від 31.05.2018 року (а.с.18-22), яким визначено, що перевіркою встановлено порушення вимог приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Так, як зазначено позивачем, порушення, зазначені під №№ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19,20 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, а саме порушення:
1) ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні та дизель генераторної не обладнано системою протипожежного захисту (АУПС);
2) ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення дизель-генераторної не обладнано автономною модульною установкою локального пожежогасіння;
3) ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей;
4) ст. 20 Розділ 11 п. 11 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - допускається порушення працівниками об'єкта встановленого протипожежного режиму;
5) ст. 20 Розділ 111 п. 1.6 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - автомобільні дороги та проїзди для пожежних машин не забезпечено дорожнім покриттям, придатним для їх проїзду;
6) ст. 20 Розділ 111 п. 2.32 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р.- евакуаційні виходи в адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні не позначено світловими покажчиками «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні, з підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення;
7) ст. 20 Розділ 111 п. 2.5 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - дерев'яні конструкції перекриття дахових приміщень адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні не піддано вогнезахисному оброблянню;
8) ст. 20 Розділ V п. 2.2 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - не проведено технічне обслуговування пожежних кранів з пуском води та з занесенням результатів перевірки в спеціальний журнал;
9) ст. 20 Розділ V п. 3.11 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - пожежний щит не доукомплектовано первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності;
10) ст. 20 Розділ III п. 1.15 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - при в’їзді на територію об’єкту не встановлено план-схему із зазначенням розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під’їздів пожежних автомобілів до них;
11) ст. 20 Розділ V п. 3.17 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - не проведено технічне обслуговування вогнегасників;
12) ст. 20 Розділ IV п. 1.6 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - з’єднання, відгалужування та окінцювання жил проводів в приміщеннях будівель здійснюється за допомогою скруток;
13) ст. 20 Розділ IV п.1.17 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлено на не горючі основи (конструкції);
14) ст. 20 Розділ 11 п. 4 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - не розроблено на кожне приміщення об’єкта інструкції про заходи пожежної безпеки;
16) ст. 20 Розділ VI п. 5.6 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - черговий персонал не забезпечено в повному обсязі індивідуальними засобами захисту органів дихання для організації евакуації людей в разі виникнення пожежі;
17) ст. 20 Розділ IV п. 1.21 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - не надано акти перевірки пристроїв блискавкозахисту організацією, що має відповідну ліцензію на проведення даних робіт у відповідності до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;
18) ст. 20 Розділ V п. 2.1 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - для контролю працездатності мережі систем внутрішнього протипожежного водогону не проводиться 1 раз на рік випробування на тиск та витрату води з оформленням акту;
19) ст. 20 Розділ V п. 2.1 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - біля пожежної водойми не встановлено покажчик (об’ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесенням на нього літерного індексу ПВ. цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількість пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;
20) ст. 20 Розділ V п. 2.3 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло) "Пожежна насосна станція" з освітленням вночі.
Судом встановлено, що також жодним чином не заперечується відповідачем, що будь-яких скарг під час проведення планового заходу, чи заперечень на акт №161 від 31.05.2018 року, який 31.05.2018 року вручено в.о. головного лікаря ОСОБА_4 не надходило.
Стосовно заступника головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України ОСОБА_3 за виявлені порушення відповідно до ст.175 КУпАП складено протокол про адміністративне правопорушення ОД №006319 від 15.05.2018 року (а.с.25) та постанову ОД №004930 від 15.05.2018 про накладення адміністративного стягнення, якою вказану посадову особу притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с.26).
Доказів оскарження вказаних постанови та протоколу заступником головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України ОСОБА_3 позивачем до суду не надано.
Також, як встановлено судом, провідним інспектором Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Ясніцьким О.О. на підставі наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області №117 від 13.03.2017 року та посвідчення на проведення перевірки №340 від 03.08.2018 року у період з 07.08.2018 року по 08.08.2018 року у присутності заступника головного лікаря державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки території будівлі та приміщення державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України, смт. Затока, вул. Приморська, 3.
За результатами перевірки складено акт №194 від 08.08.2018 року, з якого вбачається, що у державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я залишились не усунутими порушення, що були виявлені актом перевірки №83 від 03.11.2017 року, а саме:
- ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні та дизель генераторної не обладнано системою протипожежного захисту (АУПС);
- ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення дизель-генераторної не обладнано автономною модульною установкою локального пожежогасіння;
- ст. 20 Розділ V. п. 1.2. КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - приміщення адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей;
- ст. 20 Розділ 111 п. 2.5 КЦЗУ № 5403-VI; Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р. - дерев'яні конструкції перекриття дахових приміщень адміністративного корпусу, лікувального корпусу, харчоблоку, гуртожитку, котельні, їдальні не піддано вогнезахисному оброблянню.
Таким чином, як вбачається з викладеного, під час перевірки встановлено, що позивачем станом на серпень 2018 року так і не усунуто частину порушень, вказаних в акті перевірки №161 від 31.05.2018 року за номерами: №№1, 2, 3, 7.
При цьому відповідачем станом на момент винесення даного рішення доказів усунення порушень, вказаних в акті перевірки №161 від 31.05.2018 року за номерами: №№1, 2, 3, 7 також не надано.
Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Стаття 20 Кодексу цивільного захисту України визначає завдання і обов’язки суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об’єкт) встановлюються Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417. Ці Правила є обов’язковими для виконання суб’єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складання актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Суд зазначає, що будь-яких доказів, що спростовують встановлені порушення або підтверджують станом на момент винесення даного рішення їх усунення, а саме порушення законодавства, вказані в акті перевірки №161 від 31.05.2019 року за номерами: 1, 2, 3, 7, які згідно акту позапланової перевірки №194 від 08.08.2016 року станом на серпень місяць 2018 року відповідачем не усунуті та які, в свою чергу, створюють загрозу життю та здоров’ю людей, з боку відповідача до суду надано не було.
Подальша робота державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України з виявленими порушеннями, які на думку суду є суттєвими, може призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі. Не усунення виявлених перевіркою порушень безпосередньо впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи закладу, безпеки його відпочиваючих, викладачів, співробітників та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків.
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до Конвенції ООН про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради № 789-XII від 27.02.1991р., діти мають не тільки особливі потреби, а й громадські, політичні, соціальні, культурні та економічні права. Держави-учасниці визнають права дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх та розважальних заходах, що відповідають її віку, вільно брати участь у культурному житті та займатися мистецтвом. Одним із найважливіших стратегічних завдань нашої держави в забезпеченні соціального захисту дитинства є реалізація права дитини на оздоровлення та відпочинок.
Суд зазначає, що при такому становищі діти та працівники закладу відповідача постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Згідно частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки частина порушень, встановлених позивачем під час перевірки відповідача, у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, суд вважає, що є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України у вигляді зупинення роботи території та приміщень за адресою: 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3, шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, а саме: пункти 1, 2, 3, 7 акту №161, складеного за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 31.05.2018 року.
Щодо вимоги позивача зобов’язати державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України зупинити роботу території та приміщень за адресою: 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3, шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, а саме: пункти 4,5,6,8,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19,20 акту №161 від 31.05.2018 року, суд зазначає, що у цій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки, як вже встановлено судом, вказана частина порушень на момент розгляду справи відсутня.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд при прийняті рішення приймає до уваги приписи ст. 3 Конституції України, і вважає що позовні вимоги позивача щодо застосування до позивача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є законними обґрунтованими та відповідають легітимній меті, а отже, підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДСНС України в Одеській області – задовольнити частково.
Застосувати до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Зобов’язати державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України зупинити роботу території та приміщень за адресою: 67772, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт.Затока, вул.Приморська, 3, шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, а саме: пункти 1, 2, 3, 7 акту №161, складеного за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 31.05.2018 року.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Головне управління ДСНС України в Одеській області (вул.Прохорівська, 6, м.Одеса, 65091, код ЄДРПОУ38643633).
Відповідач - державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Затока» Міністерства охорони здоров’я України (вул.Приморська, 3, смт.Затока, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67772, код ЄДРПОУ 01981997).
Повний текст рішення складено та підписано 01.04.2019 року.
Суддя О.А. Вовченко