Рішення № 80834127, 01.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2019
Номер справи
580/631/19
Номер документу
80834127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2019 року справа № 580/631/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення часників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) подала позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо виплати ОСОБА_1 пенсійних коштів у розмірі 61393,92 грн, що є доплатою до пенсії за 2016-2017 роки, яка утворилася після її перерахунку за рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 26 грудня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 26.12.2017, зокрема, зобов’язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року. За вказаний період відповідачем донараховано за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 суму пенсії в розмірі 69068,16 грн, однак вказана сума не виплачується Головним управління з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103.

Позивач вважає такі дії Головного управління протиправними.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14 березня 2019 року відповідач подав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що на момент звернення до суду позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

ОСОБА_1 на виконання рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі № 704/1509/17, яке набрало законної сили 20.02.2018, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 до 31.03.2018. Нараховано суму 69068,16 грн, що підтверджується розрахунком на доплату від 06.03.2018. Позивач з 01.01.2018 отримує пенсію у новому збільшеному розмірі, а обов’язок Пенсійного Фонду щодо виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, виконується в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі № 704/1509/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області щодо не здійснення ним перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов’язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

21 березня 2018 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області розглянута заява ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа № 704/1509/17, виданого 15.03.2018 та відкрито виконавче провадження ВП № 56028166.

14 квітня 2018 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області винесено постанову ВП № 56028166 про накладення штрафу за невиконання рішення суду, якою накладено на Головне управління штраф у розмірі 5100,00 грн.

Листом від 15 червня 2018 року № 588/М-10 Головне управління повідомило ОСОБА_1Я, що на виконання рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі № 704/1509/17 Головним управлінням проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 24.05.2017 № 4592, наданою ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області та після перерахунку загальний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 становить 4761,63 грн, доплата зазначеної пенсії за січень-березень 2018 року в сумі 7674,24 грн, перераховано на рахунок позивача в Ощадбанку в березні 2018 року, доплату пенсії за 2016-2017 в загальній сумі 61393,92 грн позивачеві буде здійснено в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018.

24 січня 2019 року відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Черкаській області надіслав ОСОБА_1 лист, яким повідомив про надходження до відділу листа Головного управління про виконання рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі № 704/1509/17, а саме: проведення 06.03.2018 перерахунку пенсії та донарахування суми пенсії в розмірі 69068,16 грн. Також відділ повідомив позивача про те, що 11.05.2018 виконавче провадження № 56028166 закінчене відповідно до п. 9 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” у зв’язку по фактичним повним виконанням рішення згідно з виконавчим документом.

Не погоджуючись з позицією Головного управління в частині невиплати донарахованої суми пенсії в загальному розмірі 61393,92 грн, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі – Закон № 1404-VІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст. 5 Закону № 1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Згідно з ч. 2 ст. 63 Закону № 1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області суду від 26 грудня 2017 року у справі № 704/1509/17, зокрема, зобов’язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області відповідно до ст.51,63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

Отже, відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону № 1404-VІІІ рішення є обов’язковим та підлягає виконанню на всій території України.

Рішення Тальнівського районного суду Черкаської області суду від 26 грудня 2017 року у справі № 704/1509/17 в частині проведення перерахунку пенсії виконане, що підтверджується листом № 588/М-10 від 15.06.2018.

Також, суд зазначає, що відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХЇІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 було прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - постанова № 103).

Постановою №103 передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 1 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх Фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до пункту 5 постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Як передбачено статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, правових підстав не виконувати постанову № 103 у органів Фонду не має. Таким чином, жодної протиправної бездіяльності Головним управління щодо виплати ОСОБА_1 пенсійних коштів у розмірі 61393,92 грн немає.

На підставі аналізу зазначених норм суд дійшов висновку про те, що виплата ОСОБА_1 різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а тому і підстав для стягнення відповідних сум у судовому порядку підстав немає.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду; пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач – ОСОБА_1 (20422, Черкаська область, Тальнівський район, с. Кобринова Гребля, вул. Рибацька, 21, серія та номер паспорту НЕ 234111, виданий Тальнівським РВ УМВС України в Черкаській області 02.08.2002);

2) відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 01.04.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк