
Справа № 523/9928/18
Провадження №2/523/2083/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2019 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м.Одеси в складі:
головуючої судді - Середи І.В.,
за участю секретаря судових засідань - Щербан О.Д.,
представника позивача -Бродецької С . Б. ,
відповідача - ОСОБА_3 ,
представника відповідача - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №9 в місті Одесі , в порядку спрощеного провадження з викликом учасників справи, цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Департамент)звернувся з позовом до ОСОБА_3 та просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти 3580,38 грн. та судовий збір у розмірі 1762 грн.
В обгрунтування вимог Департамент вказував на те, що відповідач перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі м.Одеси Департаменту, як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з 30.11.2016 р. по 31.08.2017 р., як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2016 р. по 31.08.2017 р. 09.11.2016 р. ОСОБА_3 звернувся з заявою до управління про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги , відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам , які надають соціальні послуги . Допомогу було призначено та виплачено за період з 30.11.2016 р. по 31.08.2017 р. у сумі 1478,43 грн.. Також , 19.12.2016 р. відповідач звернувся до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям , передбаченої Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям . Допомогу призначено і виплачено за періоди з 01.12.2016 р. по 31.05.2017 р. та з 01.06.2017 р. по 31.08.2017 р. у сумі 2101,95 грн. Позивач встановив, що відповідач є фізичною особою -підприємцем, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, тоді як він вказував на те, що не працює та не займається підприємницькою діяльністю. Враховуючи те, що при зверненні ОСОБА_3 не повідомив управління про вказані обставини, позивач вважає, що кошти у розмірі 3580,38 грн. є надміру виплаченими і підлягають стягненню.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та просила його задовольнити.
Відповідач та його адвокат повністю заперечували проти задоволення вимог. ОСОБА_3 вказував на те, що він зареєстрований як фізична особа -підприємець , однак доходи не отримує, не взмозі працювати, оскільки його матір є інвалідом потребує догляду. Більше того, звертав увагу на те, що цієї інформації він не приховував, ще в серпні 2016 року він звертався до управління з іншою заявою , в додатках до якої надав копії документів щодо реєстрації СПД, а в декларації вказував, що не є приватним підприємством, бо саме так йому працівник управління поставив запитання. Просив суд врахувати дані факти.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як було встановлено судом відповідач ОСОБА_3 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі м.Одеси Департаменту, як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з 30.11.2016 р. по 31.08.2017 р., як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2016 р. по 31.08.2017 р. 09.11.2016 р. ОСОБА_3 звернувся з заявою до управління про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, у зв`язку наявністю на утриманні матері ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інваліда другої групи .
19.12.2016 року відповідачу призначено компенсацію та виплачено за період з 30.11.2016 р. по 31.08.2017 р. у сумі 1478,43 грн..
Також, 19.12.2016 р. відповідач звернувся до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям , яка рішенням управління 21.12.2016 року була призначена і виплачена за періоди з 01.12.2016 р. по 31.05.2017 р. та з 01.06.2017 р. по 31.08.2017 р. у сумі 2101,95 грн.
Відповідно до пп.4 п.4 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. N558, компенсація не призначається самозайнятим особам.
Згідно з вимогами п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 (далі- Порядок №250), для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Як визначено в п.28 Порядку №250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
В деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги складених 19.12.2016 року та 01.06.2017 року ОСОБА_3 вказував про те, що не працює, ПП не є , трудова книжка втрачена, інших доходів не має.
Згідно з листом та відомостями Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (далі- ДПІ) від 12.01.2018 р., отриманим позивачем 25.01.2018р. відповідач перебуває на обліку як фізична особа суб`єкт підприємницької діяльності з 30.03.2000р., в 2017 р. отримав соціальну виплату.
Як видно з довідок ДПІ від 06.02.2017 р. та від 25.09.2018 р. за 2014 р., 2015 р., 2016р. та 2017 роки в нього відсутні доходи.
02.08.2016 року ОСОБА_3 звертався до управління з заявою про прийняття заходів після операції та виписки з лікарні матері для організації її розміщення на час реабілітації в пансіонат з забезпеченням догляду за нею, до вказаної заяви ним було надано копію свідоцтва про державну реєстрацію його як суб`єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон N1768-III) визначено, що соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 №250, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
За змістом пункту 6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Частиною першою статті 7 Закону N 1768-III передбачено, що державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли, зокрема, з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення (частина четверта статті 7 Закону N 1768-III).
Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
З аналізу змісту наведених норм можна дійти висновку, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстави, передбаченої абзацом четвертим частини першої статті 7 Закону N 1768-III, можливе за наявності таких обов`язкових умов: малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму); відсутні обставини, передбачені частиною другою статті 7 цього Закону; дотримано процедуру прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені частинами першою та другою статті 7 Закону N 1768-III; відсутні ознаки (обставини) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру. Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
За змістом абзацу четвертого частини першої статті 7 Закону N 1768-III припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та/або повернення (стягнення) її, у випадку, коли малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування або у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму), можливі тоді, коли відсутні відомості про те, що в малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), або обставини навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу, тобто коли відсутні обставини, передбачені частиною другою та/або частиною четвертою цієї статті.
За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Проаналізувавши вказані норми, суд прийшов до висновку, що підстав для стягнення коштів не має, відсутні підстави для твердження приховання відповідачем або навмисне поданння недостовірних даних про її доходи та майновий стан. Більше того, судом навпаки було встановлено, що відповідач повідомляв раніше, а саме 02.08.2018 року, що є фізичною особою підприємцем, тобто такої інформації не приховував.
Крім того, відповідачем подано підтвердження про відсутність у нього доходів, що також підтверджує достовірність даних при звернення за компенсацією і допомогою.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів які б спростовували висновки суду.
Отже, заявлені вимоги не підлягають задоволенню, оскільки не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Керуючись ст.ст.12,13, 76, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 273, 279, 354-355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ :
Відмовити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в задоволенні позову до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів в повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22.03.2019р.
Суддя: