Постанова № 80817340, 19.03.2019, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
761/45626/18
Номер документу
80817340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/45626/18

Провадження № 2-а/761/130/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Юзькової О.Л.,

при секретарі Шлапаковій А.О.,

за участі представника відповідача Шидлівського С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Згідно з постановам від 20.11.2018 р. № 55/28-10-44-04/1430735 та № 57/28-10-44-04/14307357, винесеними заступником начальника Офісу великих платників податків ДФС Дерев»янком О.В. на позивача, який є головним бухгалтером КП СПБ «Арсенал» накладені адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100,00 грн. Ці стягнення застосовані на підставі ч. 4 ст. 165-1 КУпАП за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування за липень та серпень 2018 року. Адміністративні стягнення є неправомірними, оскільки вони застосовуються до осіб винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного податку, тобто до осіб в компетенцію яких входить ведення такого обліку. Службові обов»язки позивача не включають у себе обов»язок щодо перевірки і своєчасне внесення єдиного податку. За таких обставин, ОСОБА_2 просить визнати протиправними та скасувати постанови заступника начальника Офісу великих платників податків ДФС Дерев»янка від 20.112018 року за № 55/28-10-44-04/1430735 та № 57/28-10-44-04/14307357.

25.01.2019 року відкрито провадження у даній адміністративній справі розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Від представника Офісу великих платників податків ДФС дійшов відзив на позовну заяву де зазначено наступне. КП СПБ «Арсенал» перебував на податковому обліку відповідача та при звірці надходжень з єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування згідно інтегрованої картки платника податків виявлено несвоєчасну сплату єдиного внеску за липень, серпень 2018 року. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів в регістрів бух обліку та недостовірність відображених даних несуть особи, які підписали та склали ці документи відповідно до положень Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні». Як свідчить п. 2.1 розділу Посадової інструкції бухгалтера КП СПБ «Арсенал» до обов»язків позивача входить забезпечення ведення бухгалтерського обліку із дотриманням єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Таким чином. З огляду на чинне законодавство України відповідальну особу було притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 165-1 КУпАП.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, направив в адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення вимог у зв»язку з їх безпідставністю.

Вислухавши доводи представника відповідача дослідивши надані докази та надавши їм належну оцінку суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 20 листопада 2018 року заступником начальника Офісу великих платників податків ДФС Дерев»янком О.В. на підставі протоколів про адміністративне правопорушення від 17 листопада 2018 року винесено постанови відповідно до яких головного бухгалтера КП СПБ «Арсенал» ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 165-1 КУпАП, та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 2040,00 грн.

Так, як вбачається з оскаржуваних постанов ОСОБА_2 порушив п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» - несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування у сумі 2047101,01 грн. за липень місяць, термін сплати 20.08.2018 р., фактично сплачено 02.10.2018 р. та у сумі 1894824,49 грн. за серпень 2018 р.,термін сплати 20.09.2018 р. , фактично сплачено 11.10.2018 р.

Відповідно до ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Положеннями ч. 4 ст. 165-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вина особи, яка притягається до відповідальності, за приписами ст. 62 Конституції України, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Відповідно до преамбули Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Так, у п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці , тобто підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, як це передбачено п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом, відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Позивач ОСОБА_2 вказує, що відповідно до посадової інструкції головного бухгалтера КП МСПБ «Арсенал» обов'язок своєчасного подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов»язкових платежів) не ходить до його компетенції.

Слід зазначити, що за положеннями ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Водночас відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи, як це визначено ч. 8 ст.9 Закону України.

Так, відповідно до розділу 2 Посадової інструкції головного бухгалтера КП СПБ «Арсенал», затвердженої керівником підприємства 01.12.2010 р. (копія надана позивачем) завданням та обов»язком головного бухгалтера є, зокрема, забезпечення ведення бухгалтерського обліку із дотриманням єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних, забезпечення своєчасного нарахування податків та зборів, передбачених законодавством.

З огляду на вищенаведене твердження позивача, що він, як головний бухгалтер КП СПД «Арсенал» не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 165-1 КУпАП не відповідає дійсності.

У відповідності до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Разом із тим, відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на обставини вст. оновлені під час розгляду справ, зважаючи на вищезазначені норми матеріального права суд приходить до висновку, що рішення відповідача є правомірними та не вбачає за можливе скасувати оскаржувані постанови із зазначених ОСОБА_2 підстав.

У відповідності до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 19, 62 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 25, 72, 77, 286 КАС України, ст.ст. 7, 38, 165-1, 234-2, 245, 251, 252, 254, 256, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправною та скасування постанови залишити без задоволення .

Рішення суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя