
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №712/13573/16-а
Провадження №2-а/712/28/19
26 березня 2019 року м.Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді - Марцішевської О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Олефіренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління ПФУ в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 02.12.2016 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити їй перерахунок пенсії згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/188 вих.16 від 21.11.2016 року про заробітну плату, виходячи з розрахунку 80 % від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.12.2016 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми та допустити постанову до негайного виконання.
В обгрунтування позову вказувала, що ОСОБА_1 з жовтня 2009 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати. 24.11.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно постанови КМУ від 06.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 21.11.2016 року № 18/188 вих.16. Листом від 28.11.2016 р. № 963/Т-10 відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні її вимог. Однак, позивач вважає, що її право на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов"язань, у зв"язку з викладеним, ОСОБА_1 змушена звернутись до суду за захистом порушених прав та законних інтересів.
Постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 30.12.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку. Зобов"язано Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Черкаської області від 21.11.2016 №18/188 вих.16 про заробітну плату відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80% від середньомісячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01.12.2016 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми.
Постановою Верховного суду України від 25.10.2018 касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області задоволено частково. Постанову Соснівського районного суду м.Черкаси від 30.12.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року скасовано, а справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії направлено на розгляд до суду першої інстанції. Судом касаційної інстанції встановлено, що судами першої та апеляційної інстанції не встановлено, який вид пенсії отримує позивач та на підставі якого закону.
Відповідно до п.10 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,прийнятого Законом України 03 жовтня 2017 року №2147-VІІІ, який набрав чинності 15.12.2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою суду від 19.12.2018р. постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, витребувано копію пенсійної справи ОСОБА_1, відповідачу встановлений наданий строк для подання відзиву на позов.
04.03.2019 позивач подала зміни та доповнення до позовної заяви, в яких просила суд визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м.Черкасах Черкаської області від 28.11.2016 щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов"язати ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Черкаської області від 21.11.2016 №18/188 вих.16 про заробітну плату відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80% від середньомісячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01.12.2016 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми.
В судове засідання позивачка та її представник не з"явилися, у наданій заяві просили розглянути справу без їхньої участі, позов підтримали, просили задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідачем поданий відзив на позов, в якому відповідач навів аргументи на правомірності відмови у перерахунку пенсії позивачу.
Суд, з"ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити в силу наступного.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер згідно Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням. ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
24.11.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно постанови КМУ від 06.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 21.11.2016 року № 18/188 вих.16.
Листом від 28.11.2016 р. № 963/Т-10 відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні її вимог у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо форми довідки , що передається для перерахунку пенсії, також перерахунок здійснюється у порядку, встановленому КМУ, що і стало підставою для звернення ОСОБА_1 до суду.
Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення Пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії визначається на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислуга років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього: абзацу» та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби утому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, па момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно п. 5 Закону України від 02.03.2015р. №213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України "Про державну службу".
Відповідно до ст.37-1 Закону «Про державну службу» в редакції з 01.01.2015р. з урахуванням змін відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 Постанови №865 ( в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. На даний час Кабінетом Міністрів України також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
З 01.05.2016р. набрав чинності новий Закон «Про державну службу», яким не передбачено перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивачки на перерахунок пенсії було гарантоване законодавством на момент виникнення у позивачки права на пенсію, отже забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів ”, підвищені.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) є протиправними.
Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Що стосується посилання відповідача на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Також відсутні підстави для застосування до спірних Закону «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 242-246 КАС України суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління ПФУ в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов"язання вчинити дії задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області від 28 листопада 2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно з довідкою прокуратури Черкаської області № 18/188 вих.16 від 21.11.2016 року про заробітну плату відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01.12.2016 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми та допустити постанову до негайного виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Соснівський районний суд м.Черкаси до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Дата складення повного тексту рішення 29 березня 2019 року.