Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________
УХВАЛА
про залишення без розгляду заяви
про порушення справи про банкрутство
"04" грудня 2009 р. Справа № 1-2-7/5-09-307
За заявою: Кредитної спілки „Афіна”
про визнання банкрутом: Кредитної спілки „Афіна” (код ЄДРПОУ 33508973).
Суддя Найфлейш В.Д.
Представники сторін:
Від Кредитної спілки „Афіна”: керуючий санацією - Бодров В.А. (ухвала, паспорт), Петков В.Г., Тітов Є.В. (довіреності)
Розпорядник майна - арбітражний керуючий Ананьєв С. П. (ліцензія та ухвала)
Присутні у судовому засіданні: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8,
ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11
СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом
Ухвалою господарського суду Одеської області 26.01.2009р. в порядку статті 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” порушено провадження у справі про банкрутство кредитної спілки „Афіна”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відкрито процедуру санації, керуючим санацією призначено керівника боржника Бодрова В.А. та призначено розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Літвінову Л.В.
Оголошення про порушення провадження по справі про банкрутство кредитної спілки „Афіна” опубліковано в газеті “Урядовий курєр” від 11.02.2009 р. № 24 .
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12 травня 2009р. припинено повноваження розпорядника майна кредитної спілки „Афіна” арбітражного керуючого Літвінової Лілії Валентинівни та призначено розпорядником майна кредитної спілки „Афіна” арбітражного керуючого Ананьєва Сергія Павловича.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.07.2009 р. провадження у справі № 2-7/5-09-307 про банкрутство кредитної спілки „Афіна” (код ЄДРПОУ 33508973), повноваження керуючого санацією кредитної спілки "Афіна" - Бодрова В. А., повноваження розпорядника майна кредитної спілки "Афіна" арбітражного керуючого Ананьєва С. П. припинено, скасовано дію мораторію, введеного ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р., скасовано заходи забезпечення вимог кредиторів, які вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2009р. ухвалу господарського суду Одеської області від 16.07.2009р. у справі № 2-7/5-09-307 скасовано, справу направлено до господарського суду Одеської області для подальшого розгляду.
Згідно резолюції голови господарського суду Одеської області справу № 2-7/5-09-307 передано на розгляд судді Найфлейша В.Д.
Ухвалою суду від 05.10.2009р. суддя Найфлейш В.Д. прийняв справу до свого провадження, призначив розгляд справи у засіданні суду на 21.10.2009р. з зобовязанням учасників процесу надати необхідні для розгляду справи документи.
Розглянув матеріли справи, вислухав представників сторін, суд встановив
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” боржник зобовязаний звернутися в місячний строк до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів приведе до неможливості виконання грошових зобовязань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами; орган боржника, уповноважений відповідно до установчих документів або законодавства прийняти рішення про ліквідацію боржника, прийняв рішення про звернення в господарський суд з заявою боржника про порушення справи про банкрутство; при ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” керівник боржника має право подати згідно з вимогами статті 7 цього Закону заяву про порушення справи про банкрутство боржника з метою проведення керівником процедури санації до подання кредиторами заяви про порушення справи про банкрутство за умови наявності рішення органу, до повноваження якого, згідно з законодавством або установчими документами боржника, віднесено право приймати рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, а у випадку, якщо такі повноваження не визначені, - за наявності рішення органу боржника, до повноваження якого віднесено прийняття рішення щодо реорганізації чи ліквідації боржника.
Згідно протоколу позачергових зборів членів Кредитної спілки „Афіна” від 16 листопада 2008 р. загальними зборами прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
23.01.2009 р. Кредитна спілка „Афіна” звернулась в господарський суд Одеської області з заявою про порушення справи про банкрутство та відкриття процедури санації в порядку ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у звязку з неспроможністю погасити кредиторську заборгованість в сумі більше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати протягом трьох місяців після встановленого для її погашення строку. До заяви додані наступні документи: план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна”, реєстр кредиторів кредитної спілки „Афіна”, які узгодили план санації та призначення керуючого санацією, протокол загальних зборів № 3 від 24.11.2007 р., перелік вкладників, документи підтверджуючі кредиторську заборгованість кредитної спілки „Афіна”, протокол спостережної ради кредитної спілки „Афіна” № 22 від 15.09.2008 р., протокол позачергових зборів членів кредитної спілки „Афіна” від 16 листопада 2008 р., фінансовий звіт кредитної спілки „Афіна”, статут кредитної спілки „Афіна” та інші документи всього на 139 аркушах.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” керівник боржника має право подати згідно з вимогами статті 7 цього Закону заяву про порушення справи про банкрутство боржника з метою проведення керівником процедури санації до подання кредиторами заяви про порушення справи про банкрутство за наявності плану санації та письмової згоди кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує п'ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку, на впровадження зазначеного плану та на призначення керуючим санації керівника боржника.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо справа про банкрутство порушується за заявою боржника, боржник зобовязаний одночасно подати план санації відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” план санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.
Частиною 2 ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу), та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств); одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок реалізації майна боржника; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі реалізації плану санації. Вихідна допомога у цьому разі виплачується за рахунок інвестора, а за його відсутності - за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, одержаного для цієї мети; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
Наданий боржником план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна” (Т. 1 а. с. 7 10) містись наступні положення: виявлення та збереження активів КС „Афіна” скорочення кошторису витрат на утримання правління та технічного персоналу на 7 чол. із розрахунку 5500 грн. на місяць, ліквідація двох філій спілки на 12 чол. із розрахунку 6000 грн. на місяць, зміна офісу спілки з скороченням орендної плати із розрахунку 5000 грн. на місяць, відновлення втрачених документів спілки та проведення їх повної перевірки, проведення аудиторських перевірок фінансово-господарської діяльності спілки, забезпечення накладення арештів на всі види майна, накладення мораторію на нарахування відсотків на грошові депозитні вклади членів спілки, складення та затвердження реєстру грошових вимог вкладників, проведення загальних зборів вкладників кредитної спілки з прийняттям рішення про порушення справи в господарському суді про відновлення платоспроможності (санації) кредитної спілки; робота з боржниками створення групи для проведення досудової роботи з метою повернення отриманих в спілці кредитів, укладення договору правової допомоги на юридичне забезпечення позовів до боржників КС „Афіна”, підготовка та подача до суду позовів до боржників про стягнення боргу по отриманих в спілці кредитах; робота з страховою компанією „Алькона” проведення аналізу укладених угод на страхування кредитів, отриманих в спілці, укладення договору на юридичне забезпечення позову в суд до страхової компанії „Алькона”, проведення аналізу мирової угоди та підготовка позову до суду про визнання недійсної мирової угоди; відшкодування фінансової шкоди, завданої КС „Афіна” з боку Держфінпослуг після завершення розгляду в суді кримінальної справи відносно колишніх посадових осіб КС „Афіна” подати до суду позов про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої КС „Афіна” неправомірними діями та бездіяльністю Держфінпослуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” досудова санація система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, інвестор, з метою запобігання банкрутству боржника шляхом реорганізаційних, організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до початку порушення провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи, що план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна” не містить дату його складення і підписання, а вказана дата затвердження головою спостережної ради „16 листопада 2008 року” не може вважатись датою підписання плану, оскільки відповідно до п. 8 глави 1 плану передбачено проведення 16 листопада 2008 року загальних зборів спілки для прийняття рішення щодо звернення до суду з заявою про порушення справи про банкрутство, та зважаючи на те, що планові дати призначені раніше ніж 16.11.2008 р., господарський суд дійшов висновку, що поданий план розроблений боржником в період до прийняття загальними зборами рішення про звернення до господарського суду з відповідною заявою, а отже він не повязаний зі справою про банкрутство та відображає внутрішню діяльність боржника в досудовій санації в період до порушення справи про банкрутство.
При цьому, в плані не передбачено обовязкових істотних заходів, які повинні бути здійснені під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів, а саме заходів щодо кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу, зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Крім того слід зазначити, що дії Кредитної спілки „Афіна” відносно підготовки та подачі до суду позовів до боржників спілки про стягнення боргу по отриманих в спілці кредитах не є заходами, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство, зокрема передбаченими статтею 18 Закону заходами щодо ліквідації дебіторської заборгованості в межах справи про банкрутство, оскільки в плані не передбачені обовязкові істотні умови, а саме строк та черговість виплати боржником боргу кредиторам членам спілки з вказівкою прізвища осіб за рахунок внутрішніх джерел в результаті стягнення дебіторської заборгованості, не зазначено спрямування конкретних отриманих сум дебіторської заборгованості, у звязку з чим боржник за таких обставин не позбавлений можливості здійснювати передбачені законодавством заходи щодо стягнення дебіторської заборгованості в досудовій санації поза межами справи про банкрутство.
Приймаючи до уваги, що план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна” (Т. 1 а. с. 7 10) не містить заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, передбачені ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а також враховуючи, що отримання грошових коштів в сумі 16500 грн. на місяць в результаті реалізації передбачених пунктами 1.1., 1.2., 1.3. плану заходів відносно скорочення кошторису витрат на утримання правління та технічного персоналу на 7 осіб, ліквідації двох філій спілки із скороченням кошторису на 12 осіб, зміни офісу спілки з скороченням орендної плати не вистачить для погашення кредиторської заборгованості боржника в сумі 32487533,10 грн. згідно наданого реєстру вимог кредиторів (Т. 63, а. с. 20 53), у звязку з чим у господарського суду відсутні підстави вважати, що виконання плану санації приведе до відновлення платоспроможності боржника, господарський суд дійшов висновку, що план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна” не відповідає вимогам Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у звязку з чим не може бути застосований при проведенні процедури санації за правилами ст. 53 Закону, що перешкоджає подальшому розгляду справи.
При цьому доводи боржника про намір подання до суду іншої (уточненої) редакції плану санації після затвердження реєстру вимог кредиторів і створення комітету кредиторів не приймаються до уваги господарським судом, оскільки подання до суду нового плану санації боржником, розробленого в межах процедури санації, можливе виключно у випадку прийняття комітетом кредиторів рішення про відхилення плану санації і звернення до господарського суду з клопотанням про звільнення керуючого санацією від виконання ним обовязків та про призначення нового керуючого санацією в порядку ч. 5 ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Тому боржник зобовязаний додати до заяви про порушення справи про банкрутство план санації, який розроблений з метою виконання протоколу загальних зборів від 16.11.2008 р. в період до порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ч. ч. 6 8 ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” кредитори у місячний строк з дня опублікування оголошення боржника про порушення справи про банкрутство боржника і відкриття процедури санації подають до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, та (або) заперечення кредиторів проти здійснення процедури санації керівником боржника. Керуючий санацією - керівник боржника разом із розпорядником майна зобов'язані відповідно до вимог цього Закону розглянути вимоги кредиторів і скласти реєстр вимог кредиторів, письмово повідомивши про результати розгляду заявників та господарський суд. Господарський суд в порядку, передбаченому цим Законом, розглядає реєстр вимог кредиторів, вимоги кредиторів, щодо яких були заперечення боржника і які не були включені до реєстру вимог кредиторів. За результатами розгляду господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначає розмір визнаних судом вимог кредиторів, затверджує реєстр вимог кредиторів і визначає дату проведення зборів кредиторів.
Згідно ч. 2 ст. 14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Після публікації оголошення про порушення справи про банкрутство в газеті “Урядовий курєр” № 24 від 11.02.2009 р. до суду надійшли заяви про визнання кредитором від Одеського міського центру зайнятості, Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_13, УПФУ у Приморському районі м. Одеси, ОСОБА_14, ОСОБА_15, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Приморському районі м. Одеси, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_6, ОСОБА_19, ОСОБА_7, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25А, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31 та інших кредиторів, які містяться в матеріалах справи (Т. 60 Т. 65).
Однак переважна більшість кредиторів, відповідні заяви про визнання кредитором яких містяться в матеріалах справи (Т.10 Т. 59), не звернулись особисто в установленому порядку до канцелярії господарського суду з реєстрацією дати звернення, оскільки, як було зясовано господарським судом в процесі розгляду справи, вказані заяви подані до суду боржником (листи керуючого санацією про розгляд заяв узгоджених сторонами від 22.04.2009 р. (Т. 61, а.с. 61) та від 12.05.2009 р. (Т. 62, а.с. 60), у звязку з чим неможливо встановити дотримання заявниками місячного строку звернення до суду з відповідними заявами з дня опублікування оголошення боржника про порушення справи про банкрутство боржника і відкриття процедури санації, що перешкоджає затвердженню реєстру вимог кредиторів і подальшому розгляду справи.
Ухвалами суду від 21.10.2009 р., від 30.10.2009 р., від 06.11.2009 р. розгляд справи відкладався в засіданні суду на підставі ст. 77 ГПК України з зобовязанням боржника надати: інформацію відносно прийняття рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у визначеному законодавством порядку; річні звіти про доходи і витрати, інформацію відносно наданих боржником кредитів з вказівкою підстав, строків та умов їх надання, відомостей щодо їх забезпечення, стану погашення та перспектив повного погашення у майбутньому, інформацію відносно розміщення коштів на депозитних рахунках в установах банків, об'єднаній кредитній спілці, відносно придбання державних цінних паперів, а також надання кредитів іншим кредитним спілкам (оригінали або належним чином засвідчені копії договорів), план санації у відповідності до вимог ст. 18 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, інформацію відносно здійснення передбачених законодавством заходів щодо відновлення платоспроможності боржника; докази вжиття заходів до повернення наданих кредитів у встановленому законодавством порядку.
В обгрунтування постанови Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. по справі № 2-7/5-09-307 апеляційною інстанцією зазначено, що встановивши неправильність подання заяви про порушення справи про банкрутство, вимоги до якої зазначені у статтях 7, 53 Закону про банкрутство, суд мав би право відмовити в прийнятті такої заяви. Порушивши провадження у справі про банкрутство, господарський суд у відповідності до ст. 65 ГПК України мав би можливість витребувати необхідні для вирішення справи документи, та, у разі їх неподання, або порушення процедури, встановленої ст. 53 Закону про банкрутство, - залишити заяву без розгляду.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору.
Приймаючи до уваги, що заявник КС „Афіна” без поважних причин не подав неодноразово витребувані господарським судом матеріали, необхідні для подальшого розгляду справи, зокрема план санації у відповідності до приписів ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, який розроблений боржником з метою виконання протоколу позачергових загальних зборів від 16.11.2008 р. до порушення справи про банкрутство, а також враховуючи порушення боржником процедури звернення з заявою про порушення справи про банкрутство, встановленої статтею 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, оскільки поданий план відновлення платоспроможності боржника (санації) кредитної спілки „Афіна” не відповідає вимогам законодавства, не повязаний зі справою про банкрутство та відображає внутрішню діяльність боржника в досудовій санації, у звязку з чим не підлягає застосуванню, що перешкоджає подальшому розгляду справи про банкрутство, господарський суд залишає заяву про порушення справи банкрутство Кредитної спілки „Афіна” без розгляду.
За таких обставин подання розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Ананьєва С.П. про звільнення керуючого санацією керівника боржника Бодрова Володимира Антоновича від виконання повноважень керуючого санацією, яке надійшло до суду 02.12.2009 р., господарським судом відхиляється, оскільки розпорядником майна не надано суду доказів перешкоджання керуючим санацією діям розпорядника майна, а також враховуючи відсутність підстав звільнення керуючого санацією у звязку з залишенням заяви про порушення справи банкрутство Кредитної спілки „Афіна” без розгляду та припиненням повноважень керуючого санацією.
При цьому, скасовується дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, введена ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р. при порушенні справи про банкрутство, протягом дії якого було заборонено на період провадження у справі про банкрутство стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства в порядку ст. 12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Керуючись ст.ст. 18, 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п. 5 ст. 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1.Залишити без розгляду заяву Кредитної спілки „Афіна” про порушення справи про банкрутство Кредитної спілки „Афіна” (код ЄДРПОУ 33508973, м. Одеса, вул. Буніна, 13 кв.21).
2.Повноваження керуючого санацією кредитної спілки "Афіна" - Бодрова В. А. припинити.
3.Повноваження розпорядника майна кредитної спілки "Афіна" арбітражного керуючого Ананьєва С. П. припинити.
4.Скасувати дію мораторію, яка введена ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р.
5.Скасувати заходи забезпечення вимог кредиторів, які вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р.
Копію ухвали надіслати: сторонам, розпоряднику майна, Одеському обласному відділу з питань банкрутства, державному реєстратору Одеської міської ради, Другому Приморському відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
Суддя