Рішення № 80805168, 27.03.2019, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.03.2019
Номер справи
345/698/19
Номер документу
80805168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №345/698/19

Провадження № 2-а/345/15/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.03.2019 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої – судді Кардаш О.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області, про оскарження дій головного державного виконавця, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом. Свої вимоги наступним. 07.03.2018р. Калуським міськрайонним судом було видано ОСОБА_1 виконавчий лист на виконання рішення суду по справі №345/1899/16-а від 14.09.2016 року про зобов’язання Калуського об’єднаного УПФУ Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії від 20 років необхідного стажу із збільшенням на один процент заробітку понад встановлений стаж згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і повернути недораховані пенсійні виплати із 30.11.2015 року.

По даному виконавчому листу 14.03.2018 року було відкрито виконавче провадження №55981544, про що позивача було повідомлено належним чином. Звернення позивача до виконавчої служби було обумовлене тим, що ОСОБА_3 об’єднане УПФУ листом від 11.01.2018 року повідомило про призупинення виконання чинного судового рішення. Проте 25.04.2018 року державним виконавцем було винесено про закінчення виконавчого провадження.

Позивач вважає дану постанову незаконною та необґрунтовано. Оскільки в основу закінчення виконавчого провадження державним виконавцем було покладено розпорядження управління Пенсійного фонду від 25.11.2016 року, проігнорувавши мотиви заяви позивача від 14.03.2018р. про забезпечення виконання чинного судового рішення у примусовому порядку. Тому позивач змушений звернутися до суду та просить визнати незаконною постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції ОСОБА_2 від 25.04.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП №55981544 за виконавчим листом Калуського міськрайсуду від 07.03.2018 року та повернути вказаний виконавчий лист для його подальшого виконання.

Відповідач головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ ОСОБА_2 подав до суду заперечення (відзив), відповідно до якого просить в задоволенні позову відмовити. Відповідач зазначає, що згідно резолютивної частини рішення Калуського міськрайонного суду зазначено про необхідність об’єднаному управлінню здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та оплату недорахованих сум з 30.11.2015 року, тобто зазначено початковий термін перерахунку пенсії та не зазначено кінцевого.

Відповідач вказує, що виплата за рішенням судів, яким зобов’язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплати пенсії без обмеження строком, такі виплати продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» (від 03.10.2017року) п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції. Тобто на момент винесення постанови про закінчення виконавчого провадження постанова Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року була виконана боржником повністю, до винесення державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 року.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, подав до суду відзив на позов, згідно якого просить в задоволенні позову відмовити. Станом на дату винесення постанови про відкриття виконавчого провадження постанову суду у справі №345/1899/16-а від 14.09.2016 року було виконано в повному обсязі. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» (від 03.10.2017року) п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено і він звучить: право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Представник третьої особи зазначає, що правове регулювання спірних правовідносин змінилось і у зв’язку із змінами Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пов’язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений ч.2 ст.56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах ч.1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а тому управлінням правомірно відмовлено у виплаті доплати за понаднормативний стаж, що передбачено ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року було зобов’язано управління провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 30.11.2015 року, відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Виплати за рішеннями судів, якими зобов’язано органи ПФУ здійснити перерахунок пенсії продовжуються до внесення змін до законодавства, яким керувався суд при винесенні рішення або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Саме тому пенсійну справу позивача було приведено у відповідність до норм чинного законодавства України. Тому відсутні підстави для задоволення позову.

Позивач подав відповідь на заперечення (відзив) державного виконавця, згідно якого зазначає, що твердження відповідача про те, що нібито на момент винесення постанови про закінчення виконавчого провадження постанова Калуського міськрайсуду від 14.09.2016 року була виконана в повному обсязі не відповідають дійсності. Оскільки до заяви про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018р. позивачем було додано повідомлення боржника від 11.01.2018 року, в якому він зазначав про призупинення виконання чинного рішення суду з 11.10.2017 року. Із наданого боржником розпорядження випливає, що через призупинення виконання чинного рішення суду скаржник недоотримує щомісяця надбавки до пенсійного забезпечення за понаднормативний стаж. Так як заперечення не містить жодних ново виявлених обставин та будь-яких підстав щодо законних вимог позивача, його трудового стажу і наявні лише припущення та довільне трактування норм чинного законодавства, позивач просить не брати дане заперечення до уваги.

Позивач також подав відповідь на відзив Калуського об’єднаного УПФУ, згідно якого вважає мотиви, наведені у відзиві, надуманими, невмотивованими та відверто суперечливими щодо норм чинного законодавства. Позивач наголошує, що Закон України №2148 від 03.10.2017 року жодним чином не відміняв положення ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тільки надає можливість ліквідатору другої категорії при нарахуванні пенсії враховувати заробітну плату в зоні відчуження. Тому позивач просить позов задоволити у повному обсязі.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи та надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року визнано протиправними дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано–Франківської області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж ч.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов’язано ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії від 20 років необхідного стажу із збільшенням на один процент заробітку понад встановлений стаж ч.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов’язано ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повернути недораховані пенсійні виплати ОСОБА_1 із 30.11.2015 року; в задоволенні решти позову відмовлено (а.с. 4-5).

07.03.2018р. Калуським міськрайонним судом на виконання вищевказаної постанови суду ОСОБА_1 було видано виконавчий лист. Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 віід 14.03.2018 року було відкрито виконавче провадження №55981544 із примусового виконання вказаного виконавчого листа №345/1899/16-а від 07.03.2018 року (а.с.6).

Відповідно до постанови про закінчення виконавчого провадження від 25.04.2018 року виконавче провадження із примусового виконання виконавчого листа №345/1899/16-а від 07.03.2018 року було закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.6-9). Вказана постанова мотивована тим, що згідно розпорядження №153548 від 25.11.2016 року управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із збільшенням на 1% заробітку понад встановлений стаж ч.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 30.11.2015 року.

Водночас згідно повідомлення Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 11.01.2018 року (а.с.10), у зв’язку із ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» рішення суду необхідно виконати в межах покладених судом зобов’язань, а починаючи з 11.10.2017р. розрахунок розміру пенсії здійснити відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року №2148-VIII. ОСОБА_1 повідомлено, що розмір його пенсії приведено до норм чинного законодавства.

Згідно з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Предметом оскарження в даній справі є постанова про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 129 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку покладено на державну виконавчу службу.

Відповідно до ст.1 вказаного Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як передбачено ч.1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Матеріалами справи встановлено, що фактично перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії від 20 років необхідного стажу із збільшенням на один процент заробітку понад встановлений стаж ч.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як було визначено постановою Калуського міськрайонного суду, було припинено у зв’язку із ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017року. Так, згідно вказаного Закону п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено і він звучить: право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Отже, з 03.10.2017 року правове регулювання спірних правовідносин змінилося у зв’язку із змінами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме у новій редакції Закон пов’язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений ч.2 ст.56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Суд враховує, що дійсно кінцевої дати виплати пенсії ОСОБА_1, з урахуванням перерахунку, постановою Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року не було визначено, що не породжує у відповідача обов'язок довічно здійснювати виплату позивачу пенсії у розмірах, встановлених вказаним судовим рішенням. Такий обов'язок відповідача припиняється у разі зміни правового регулювання виплати зазначених соціальних виплат.

Водночас ОСОБА_1 звертався із заявою про перерахунок пенсії 29.10.2010 року(а.с.4). Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» прийнятий 3 жовтня 2017 року, тобто після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України.

Отже, положення ч.2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в новій редакції) могли поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання згаданими актами чинності.

За таких обставин, пенсія позивача не підлягає перерахунку у зв'язку із внесеними законодавцем змінами.

Згідно з п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Сам факт здійснення перерахунку боржником на виконання зобов'язання, покладеного на нього судом у рішенні, не означає належного виконання судового рішення і є недостатнім для висновку про його повне, належне і остаточне виконання.

Суд звертає увагу на те, що стадія виконання судового рішення - є останньою стадією судового процесу, метою якого є захист порушеного права, відновлення припиненого права, підтвердження оспореного права. Результатом судового захисту, у разі задоволення позову, має бути повне, реальне, остаточне і ефективне відновлення порушеного права.

Підставою для закінчення виконавчого провадження є лише повне і належне виконання рішення боржником, з приводу чого не має бути сумнівів, оскільки закінченням виконавчого провадження закінчується судовий процес і припиняється процедура захисту порушеного права особи, і таке право надалі вважається відновленим. Тому всі сумніви, що виникають при виконанні судового рішення, мають бути усунуті до закінчення виконавчого провадження, і такі сумніви є перешкодою для закінчення виконавчого провадження (з даної підстави), принаймні до їх усунення.

Як вказувалося вище, перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року, було припинено з 01.10.2017 року (а.с.10). Тобто постанова Калуського міськрайонного суду від 14.09.2016 року виконана не в повному обсязі.

Закон України «Про виконавче провадження» і КАС України передбачають певні заходи - виконавчі дії , права і повноваження державного виконавця, якими він наділений у цій сфері. Тому державний виконавець, маючи відомості про незгоду стягувача з тим, що рішення виконано боржником, маючи достатні підстави для перевірки звернень стягувача, мав би вжити заходи по перевірці такої інформації та для усунення сумнівів щодо належного виконання рішення, а не формально виходячи лише з наданих боржником відомостей - винести постанову про закінчення виконавчого провадження.

За таких обставин, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправними дії старшого державного виконавця Сапіжака І.І. по закінченню виконавчого провадження ВП №55981544.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 25.04.2018 року по примусовому виконанню виконавчого листа № 345/1899/16-а від 07.03.2018 року

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.

Тому суд вважає, що слід зобов’язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області відновити виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 345/1899/16-а від 07.03.2018 року.

На підставі викладеного, ст.ст. 18,39 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст. 2, 72-74, 77, 205, 243-245, 287 КАС України , -

п о с т а н о в и в:

Позов задоволити.

Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 по закінченню виконавчого провадження ВП № 55981544 – протиправними

Постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про закінчення виконавчого провадження ВП №55981544 від 25.04.2018 року по виконавчому листу № 345/1899/16-а від 07.03.2018року - скасувати.

Зобов'язати головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області відновити виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа Калуського міськрайонного суду № 345/1899/16-а від 07.03.2018року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя