ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 березня 2019 року № 826/13857/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючої судді – Добрівської Н.А.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.»
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення №646119/38591109 від 12.04.2018,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «С.К.С.» (далі – позивач, ТОВ «С.К.С.») звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач, ДФС України) про визнання протиправним та скасування податкового рішення від 12.04.2018 №646119/38591109 про відмову у реєстрації податкової накладної №1100224 від 14.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ «С.К.С.».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення ДФС України №646119/38591109 від 12.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної є необґрунтованим та протиправним, оскільки в ньому не визначено: які саме документи складено з порушенням законодавства або яких саме документів не вистачає для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивач стверджує, що відповідно до норм чинного законодавства виконав всі зобов’язання, а саме: документально оформив факт надання послуг на підставі договору, включив суму податкової накладної до податкових зобов’язань за звітний період, а також надав на вимогу контролюючого органу відповідним чином завірені копії всіх необхідних документів. З огляду на викладене, на переконання позивача, є підстави для визнання дій відповідача незаконними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) на підставі п.10 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач своїм правом щодо надання відзиву на позовну заяву не скористався, документів на вимогу суду не надав.
Позивач направив до суду письмові клопотання про пришвидшення розгляду справи та про видачу копії рішення.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами позивача, дослідивши подані документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АГ №472733, основним видом діяльності ТОВ «С.К.С.» є неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами код КВЕД 46.39.
14.02.2018 ТОВ «С.К.С.» уклало з ТОВ «ЮСІЕЛЬ» Договір про надання послуг Ю15/18, відповідно до якого ТОВ «С.К.С.» зобов’язується виконати роботи «Встановлення, заміна, та налагодження обладнання системи автоматизації в закладі швидкого харчування», а ТОВ «ЮСІЕЛЬ» (Замовник) зобов’язується прийняти та оплатити вказані роботи. Вартість робіт за договором становить 41856,00 грн.
Згідно п.3.2 Договору, після закінчення робіт по договору складається акт здачі-приймання робіт.
Відповідно до п.3.3 Договору протягом 30 банківських днів після підписання акту здачі-приймання робіт, замовник перераховує на розрахунковий рахунок виконавця 100% вартість виконаних робіт згідно з актом.
На виконання умов договору складено акт здачі-приймання робіт від 14.03.2018.
Внаслідок наданих за договором послуг Виконавцем було оформлено та подано податкову накладну №1100224 від 14.03.2018 і направлено її позивачем до органу ДФС для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв’язку з отриманням інформації щодо зупинення відповідачем реєстрації податкової накладної №1100224 від 14.03.2018, позивач за допомогою електронного документообігу 06.04.2018 направив на адресу ДФС України Пояснення №1, в яких вказував на фактично надані послуги за вищенаведеним Договором.
Водночас, Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №646119/38591109 від 12.04.2018 ДФС України відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв’язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме розрахункових документів, банківських виписок з особового рахунку.
12.04.2018 представником Позивача через канцелярію ДФС України було подано скаргу на рішення комісії, до якої додані пояснення та копії наявних у ТОВ «С.К.С» документів.
Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, аналізуючи доводи позивача, суд, при вирішенні питання щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимогЮ, бере до уваги наступне.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а)дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб’єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абз.3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).
01.01.2018 набрав чинності Закон України №2245-VIII від 07.12.2017 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній після 01.01.2018), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України на виконання цієї норми прийняв Постанову №117 від 21.02.2018 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – Постанова №117), якою затвердив наступні Порядки: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок зупинення); Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Порядок роботи комісій); Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Порядок розгляду скарг).
Відповідно пунктів 14 та 15 Порядку зупинення, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Як вбачається з матеріалів справи і не спростовано позивачем, останнім не були надані контролюючому органу копії розрахункових документів та банківських виписок з особового рахунку.
Оскільки такі документи не були надані суду для спростування висновків відповідача, суд визнає висновок ДФС України щодо недотримання платником податків (позивачем) вимог п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (п.18 Порядку зупинення).
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (п.19 Порядку зупинення).
Згідно п.20 Порядку зупинення, зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із п.21 Порядку зупинення, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №646119/38591109 від 12.04.2018 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв’язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: розрахункових документів, банківських виписок з особового рахунку.
Позивач у своїх поясненнях посилається на те, що оплата за надані послуги буде перерахована на безготівковий рахунок Виконавця в національній валюті протягом 30 банківських днів після підписання Акта здачі-приймання робіт.
Разом з тим, акт здачі-приймання робіт підписано та складено 14.03.2018, пояснення на відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надано 19.04.2018, пороте розрахунки за надані послуги проведено не було.
Такі розрахункові документи не надані позивачем і під час розгляду справи.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки, за наслідками розгляду справи по суті суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправними та скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу, в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.» відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя: Н.А. Добрівська