Ухвала суду № 80796938, 28.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
640/5236/19
Номер документу
80796938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

28 березня 2019 року м. Київ № 640/5236/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

ОСОБА_1до Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №215 Василюк Ірини Сергіївнипро визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії, - В С Т А Н О В И В:

28.03.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (члена партії Захисників Вітчизни) з позовними вимогами до Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №215 Василюк Ірини Сергіївни, в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність відповідача щодо не надання документів, інформації на запит від 22.03.2019 незаконною;

- зобов'язати відповідача надати належним чином засвідчені копії запитуваних документів, інформацію, а саме: всіх протоколів засідань зборів ОВК №215; всіх договорів, угод, контрактів з головою, заступником голови, секретарем ОВК №215, членами ОВК №215 на платній основі, найманими працівниками; відомості про проведення конкурсів на зайняття відповідних посад ОВК №215; відомості про оголошення та проведення тендерів, торгів, закупівель за державні кошти на ОВК №215; розписок про умови праці голови, заступника, секретаря, членів ОВК №215 на платній основі, інших найманих працівників, наявність на робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів; наказів про визначення працівникам робочих місць, забезпечення необхідними для роботи засобами; журналів про інструктажі працівників з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, протипожежної охорони; журналів про інструктажі працівників з охорони праці; відомостей про закуплені товари та послуги за державні кошти без оголошення та проведення тендерів, торгів, закупівель на ОВК №215 з прикладенням копій договорів, актів, платіжних доручень про оплату; табелів нарахування заробітної плати всім оплачуваним членам, іншим працівникам ОВК №215 з початку роботи по 25.03.2019 включно; журналів реєстрації вхідної, вихідної інформації, документації; відомостей про розмір виділених ЦВК грошових коштів на ОВК №215 з початку роботи по 25.03.2019 включно; відомостей про виплату заробітної плати, інших платежів ОВК №215 з початку роботи по 25.03.2019 включно; документів про найм/оренду приміщень для роботи ОВК №215 для проведення виборів президента України в 2019 року; дозвільних документів, договорів на забезпечення телефонним зв'язком з постачальником телефонного зв'язку ПАТ «Укртелеком», іншими операторами мобільного зв'язку; дозвільних документів, договорів на електропостачання з постачальником ПАТ «Київенерго», «Київенергохолдинг».

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст.ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, приписами ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що позовній заяві зазначаються, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача (пункт 9).

Як вбачається з тексту поданої позовної заяви, позивачем оскаржуються бездіяльність Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №215 Василюк Ірини Сергіївни, що полягає у ненаданні документів та інформації на запит третьої особи - заступника голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №215 Мисенка Ярослава Вячеславовича.

Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд встановив, що всупереч вимог Кодексу у позовній заяві відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування позовних вимог, а також виклад обставин, які б вказували на порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 у спірних правовідносинах.

Водночас, суд вважає за доцільне звернути увагу позивача на те, що наведені у позовній заяві обставини вказують на існування спірних відносин між головою відповідної окружної виборчої комісії та його заступником.

При цьому, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, в т.ч. строків розгляду, встановлені статтею 273 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Водночас позивачем не обґрунтовано яким чином оскаржувана бездіяльність відповідача - голови відповідної окружної виборчої комісії порушує безпосередньо права та інтереси позивача, зокрема, щодо участі у виборчому процесі в розумінні ч.2 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, позивачу необхідно подати до суду уточнену позовну заяву, в тексті якої навести нормативне обґрунтування позовних вимог та зазначити про те, яким чином оскаржувана бездіяльність відповідача - голови відповідної окружної виборчої комісії, безпосередньо порушує права та інтереси позивача, зокрема, щодо участі у виборчому процесі в розумінні ч.2 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім вказаного вище, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно з частиною першою статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.

У статті 131-2 Конституції України встановлено, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Відповідно до частин першої, другої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Разом з тим, пунктами 1 - 11 частини шостої статті 12 КАС України, визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо:

1) прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію;

3) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

4) припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, визначених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо в'їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію;

6) оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

7) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження;

8) типові справи;

9) оскарження нормативно-правових актів, які відтворюють зміст або прийняті на виконання нормативно-правового акта, визнаного судом протиправним і нечинним повністю або в окремій його частині;

10) інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження;

11) перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.

Крім того, відповідно до пунктів 1-5 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:

1) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію;

2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

3) припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, визначених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

4) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо в'їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію.

Враховуючи категорію справ, у межах якої подану позовну заяву, суд не вбачає підстав для віднесення даної справи до категорії малозначних.

Згідно з підпунктом 11 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

У відповідності до частини четвертої статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.

Зазначене дає підстави вважати, що статус особи, як адвоката, може підтверджуватись свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю або посвідченням адвоката України.

Як вбачається з позовної заяви, останню, окрім позивача, також підписано представником ОСОБА_1 за довіреністю - ОСОБА_5, яким, зокрема, посвідчено додатки до позовної заяви.

На підтвердження повноважень цієї особи на ведення справи у суді від імені позивача до позовної заяви додано копію нотаріальної довіреності від 20.03.2019 року.

При цьому, документи, що підтверджують статус представника позивача - ОСОБА_5, як адвоката, в матеріалах справи відсутні, як і відсутнє підтвердження повноважень на посвідчення документів.

Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Зазначені недоліки позовної заяви повинно бути усунено шляхом подання до суду оригіналів або належним чином завірених копій документів щодо повноважень ОСОБА_5 на підписання позовної заяви та засвідчення документів та уточненої позовної заяви, в тексті якої навести нормативне обґрунтування позовних вимог та зазначити про те, яким чином оскаржувана бездіяльність відповідача - голови відповідної окружної виборчої комісії, безпосередньо порушує права та інтереси позивача, зокрема, щодо участі у виборчому процесі в розумінні ч.2 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини одинадцятої статті 279 КАС України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Виходячи з наведеного, оскільки Окружним адміністративним судом міста Києва, відповідно до штемпеля вхідної кореспонденції на позовній заяві, отримано 28.03.2019 року об 11:30 год., суд вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків до 10:00 год. 29.03.2019 року.

Згідно з частиною третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 272, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 год. 00 хв. 29 березня 2019 року. шляхом подання відповідних документів до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва.

3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.О. Скочок