Рішення № 80796087, 29.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
560/470/19
Номер документу
80796087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/470/19

РІШЕННЯ

іменем України

29 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ОСОБА_3 ПОЗОВУ.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії позивача із розрахунку 80 % суми грошового забезпечення, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з розрахунку 80% суми грошового забезпечення з 01 січня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що з 2002 року йому призначено пенсію за вислугою років із розрахунку 74% суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Посилається на те, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року по справі №686/12623/17, яку залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року та постановою Верховного суду України від 24 квітня 2018 року, визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 80% суми грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 4 січня 2017 року в редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» чинної станом на дату призначення пенсії.

Однак, відповідач при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2019 року знову визначив її розмір, виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення.

Не погоджуючись з цим, позивач 24 січня 2019 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії виходячи з розміру 80% грошового забезпечення, який встановлено постановою Хмельницького міськрайонного суду від 17 серпня 2017 року по справі №686/12623/17, яка набрала законної сили.

На дане звернення головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 було відмовлено. Відповідач посилався на те, що виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при прийнятті рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.

Ухвалою суду від 25 лютого 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 263 КАС України).

06 березня 2019 року до суду надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.

13 березня 2019 року надійшов відзив, у якому відповідач зазначає, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки постанову Кабінету Міністрів України №103 прийнято 21.02.2018 року, тобто після набрання чинності рішенням по справі №686/12623/17, тому перерахунок пенсії позивачу було здійснено з 01.01.2019 року за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, а саме у розмірі 70% грошового забезпечення.

13 березня 2019 року від відповідача разом з відзивом на адміністративний позов надійшло клопотання, в якому він просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою суду від 21.03.2019 року відмовлено у клопотанні представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін у зв'язку з його необґрунтованістю.

Також, 13 березня 2019 року від відповідача надійшло клопотання, в якому він просить зупинити провадження у справі.

Суд ухвалою від 28 березня 2019 року у задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зупинення провадження у справі №560/470/19 відмовив.

Інші процесуальні дії судом не вчинялись. З іншими заявами та клопотаннями сторони до суду не звертались.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з даними пенсійної справи позивача, копії матеріалів якої є у адміністративній справі, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 74% грошового забезпечення з урахуванням 28 років вислуги.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року по справі №686/12623/17, яку залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року та постановою Верховного суду України від 24 квітня 2018 року, визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 80% суми грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 4 січня 2017 року в редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» чинної станом на дату призначення пенсії.

У 2018 році Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провело перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 80% суми грошового забезпечення та виплачувало її у такому розмірі до грудня 2018 року включно.

З 01.01.2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 було проведено повторний перерахунок пенсії, яким знову визначено її розмір, виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 80% від суми місячного грошового забезпечення, посилаючись на рішення суду.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.02.2019 року за № 206/С-8 відповідач повідомив, що при перерахунку пенсії позивачу було враховане чинне на цей час законодавство, яким обмежений розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до 70% відповідних сум.

Відповідач зазначив, що виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Також повідомляється про те, що перерахунок пенсії позивачу фактично проведений з 01.01.2019 року на підставі діючої редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " в розмірі 70% сум грошового забезпечення, та станом на 01.01.2019 року становить 9804,90 грн. Підстав для здійснення перерахунку пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення у відповідача немає.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА. ОЦІНКА СУДУ.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007)

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.

Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" ( відсотків) замінено цифрами "70".

Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII і була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку у 2019 році.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача у 2018 році виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.

Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.

У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у 2019 році у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.

Також судом враховується, що Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року по справі №686/12623/17, яку залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року та постановою Верховного суду України від 24 квітня 2018 року, визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії виходячи з 80% суми грошового забезпечення.

Цими рішеннями зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 4 січня 2017 року виходячи з 80% суми грошового забезпечення.

У той же час доводи відповідача про те, що дія рішень судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача є безпідставними, оскільки у 2019 році у вищезазначені норми Законів зміни, що стосуються розміру відсотків грошового забезпечення для виплати пенсій не вносились, умови пенсійного забезпечення позивача не змінювались.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Відповідно до частини 2 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.

Згідно з ч. 5 ст.13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, як і відсутні підстави для перерахунку взагалі.

Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше, у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач не лише вчинив протиправні дії шляхом проведення безпідставного перерахунку пенсії позивача за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з 01.01.2019 року, але і не виконав рішення суду, що набрало законної сили.

Враховуючи це, слід визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, всупереч судовим рішенням, якими за ним визнане право на 80% грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Оскільки відповідачем фактично було вчинено протиправні дії, а не допущена бездіяльність, слід визнати такі дії протиправними і зобов'язати провести перерахунок з 01.01.2019 року пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з розрахунку 80% суми грошового забезпечення. Зважаючи на це, позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року виходячи із розрахунку 70% суми грошового забезпечення - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2019 року на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з 80% сум грошового забезпечення, визначеного для обрахунку пенсії.

У задоволенні решти вимог позовної заяви відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_4