Рішення № 80795519, 29.03.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
480/678/19
Номер документу
80795519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2019 р. Справа № 480/678/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить зобов’язати відповідача скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, надіслати його до Сумського ОВК для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу МО України №814 від 27.11.2013.

Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27.11.2013 наказом Міністра оборони України №814 були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців керівного та науково-викладацького складу військових навчальних закладів, що відповідно до ст. 63 зазначеного вище закону є підставою для перерахунку його пенсії. Однак, на неодноразові звернення позивача щодо проведення підвищення та перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області протиправно такого перерахунку не здійснює.

Ухвалою суду від 28.02.2019 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

21.03.2019 представник відповідача подав відзив на позов, у якому зазначив, що Пенсійний Фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовців у зв’язку з виданням наказу Міністром оборони України від 27.11.2013 № 814. У матеріалах пенсійної справи відсутня довідка Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу. У зв’язку з цим просив відмовити у задоволенні позову.

Окрім того, писилаючись на ст. 122 КАС України, наголошував на тому, що позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом, оскільки позовні вимоги стосуються періоду захисту прав, починаючи з 30.12.2013.

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає необхідним позов задовольнити, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.01.2007 як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ), що підтверджується посвідченням ветерана військової служби та пенсійним посвідченням (а.с. 13).

Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 були затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Позивач направив листа до ГУ ПФУ в Сумській області з вимогою провести перерахунок його пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного вказаним наказом №814 від 27.11.2013 з дня набрання ним чинності, однак ГУ ПФУ листом від 18.02.2018 №171/Я-11, відмовило йому у такому перерахунку пенсії (а.с.12).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), чинної на час виникнення спірних правовідносин, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 (набрав чинності 30.12.2013) затверджено схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців, у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказаний висновок, узгоджується з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 16.03.2016 у справі №554/19053/14-а, у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №642/7645/16-а, від 17.07.2018 у справі №638/108/17.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 30.12.2013, у зв’язку з набранням чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку, на підставі якого відбулось на той час підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців.

При цьому, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом, Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з прийняттям наказу Міністром оборони України від 27.11.2013 №814, у зв’язку з чим, у відповідача, не було підстав для направлення відповідних списків до Сумського обласного військового комісаріату та відповідно не було отримано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Водночас, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Приймаючи до уваги, що судом визнано право позивача на перерахунок пенсії з 30.12.2013, у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу №814 від 27.11.2013, який станом на момент розгляду справи проведеним не був, та враховуючи, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України або органом, якому делеговано право, зокрема, визначати розміри посадових окладів, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, суд, з урахуванням ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області скласти список на ім’я ОСОБА_1, згідно додатку 1 Порядку №45 та надіслати його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814.

Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУ ПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу не проведений саме з вини Пенсійного фонду України та/або державних органів, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З урахуванням положень ч. 1 ст. 139 КАС України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768,40 грн., сплаченого згідно з квитанцією № 4 від 25.02.2019 (а.с. 4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати цей список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, ідентифікаційний код 21108013) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40021, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько