Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" листопада 2009 р.Справа № 24/153-09-4925 За позовом: Міністерства транспорту та зв’язку України; до відповідача: Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеська залізниця
про визнання права власності
Суддя О.Ю. Оборотова
За участю представників:
позивача: Кіташевич Д.А. на підставі довіреності № 8921/15/14-08 від 25.12.2008р.
відповідача: Бойко М.В. на підставі доручення №33-5342 від 20.10.2009р.
третьої особи: Карпенко І.В. на підставі довіреності від 08.01.2009р.
СУТЬ СПОРУ: Міністерство транспорту та зв’язку України (позивач) за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - “Одеська залізниця” звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської області (відповідач) про визнання права власності за державою, в особі Міністерства транспорту та зв’язку України права державної власності на об’єкт нерухомого майна –будівля загальною площею 119,8 кв.м., яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород –Дністровський р-н, Бритівська сільська рада, 88км, що перебувають у господарському віданні Одеської залізниці.
Відповідач відзив на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
Згідно Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №789\2006 від 06.06.2006р., Міністерство транспорту та зв’язку України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінтрансзв’язку є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового транспорту та у сфері використання повітряного простору України, забезпечення безпеки руху, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, надання послуг поштового зв’язку, телекомунікацій та інформації, користування радіочастотним ресурсом України. Міністерство відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує ефективне використання державного майна підприємствами, установами та організаціями , що належать до сфери його управління.
Згідно Статуту Одеська залізниця є територіально-галузевим об’єднанням, заснованим на державній власності та підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.
Згідно розділу 4 вказаного Статуту майно Залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.
Згідно п. 4.2 Статуту майно Залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо цього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та Статуту.
Відповідно до ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону. Відповідно до ст.ст. 3,4 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” Міністерство транспорту та зв'язку України є суб'єктом управління майном, що закріплене за Одеською залізницею на праві господарського відання.
П. 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 № 6/5 (далі - Положення) передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та п 1.5. Положення, речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, в тому рахунку держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, підлягають обов'язковій державній реєстрації. Пунктом 1.4. Положення визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації за місцем знаходження об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є у т.ч. інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Згідно з п. 3.5. Положення реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим равовстановлювальним документом, разом з тим, реєстратору забороняється самостійне тлумачення прав власності на майно.
Відповідно до п. 6.1. Положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності. Положенням передбачено обов'язкову реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів, одним із яких є свідоцтво на право власності, видане органами місцевого самоврядування та місцевими адміністраціями, а також рішення суду про визнання права власності.
Одеська залізниця, в особі відокремленого структурного підрозділу Білгород –Дністровської дистанції колії № 4 Одеської залізниці листом від 13.2.2008р. №217 звернулась на адресу Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської області з проханням оформити свідоцтва про право власності на об'єкт.
Листом від 13.03.2008 року № 40-32-453/1301 Білгород –Дністровською районною державною адміністрацією Одеської області надано відповідь про можливість оформлення право власності лише після надання документів, які посвідчують право власності (зокрема акту державної комісії про прийняття зазначених об’єктів введення їх в експлуатацію).
Будівництво об’єкту здійснювалось Одеською залізницею самостійно,об’єкт введений в експлуатацію, однак акти про проведення до експлуатації об’єкта у Міністерства транспорту та зв’язку та у Одеській залізниці не збереглися.
Згідно з державним актом на право постійного користування землею (серія № ІІ-ОД 004101), виданого на підставі розпорядження Білгород –Дністровської районної державної адміністрації від 29.07.1997р. № 478-97, Одеській залізниці надано у постійне користування для виробничої діяльності земельна ділянка площею 331,71га.
Об’єкт експлуатується, відображений в самостійному балансі та утримується за власний рахунок відокремленого підрозділу –Білгород –Дністровської дистанції колії №4 Одеської залізниці. На зазначений об’єкт ведеться інвентарна картка для обліку основних засобів.
Зазначене свідчить про те, що у Одеській залізниці існує право господарського відання відносно об’єкту, а у Міністерства транспорту та зв’язку України –право власності оскільки:
Згідно з ч. 3 статтею 397 ЦК України фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду.
Статтею 322 ЦК України власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Оскільки, Білгород –Дністровська районна державна адміністрація Одеської області відмовила у видачі свідоцтва про права власності на об’єкт з причин відсутності документу, на підставі якого здійснюється державна реєстрація та який засвідчує право на об’єкт до експлуатації, об’єкт не може бути зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України.
Але згідно ч. 2ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлови будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним і ніхто не може бути противоправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, якій засвідчує його право. При цьому зазначена стаття Цивільного кодексу України не визначає спосіб втрати цього документа - юридичне значення для можливості подання позову про визнання права власності має лише сам факт його відсутності.
Крім того, положення вказаної статті не передбачає обов'язкового попереднього звернення до органу місцевого самоврядування або органу єдиної системи реєстрації речових прав та їх обмежень перед зверненням власника до суду з позовом про визнання права власності.
Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" відповідна державна реєстрація є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Відповідно п. 10, додатку № 1 Тимчасового положення до переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна відносяться також Рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.
Згідно ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб’єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб’єктів господарювання.
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.
З огляду на наведене, Суд дійшов висновку, про наявність законних підстав для визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України права державної власності на об’єкт нерухомого майна –будівля загальною площею 119,8 кв.м., яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород –Дністровський р-н, Бритівська сільська рада, 88км, що перебувають у господарському віданні Одеської залізниці.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на позивача судових витрат, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій цієї сторони, яка не Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської областіиналежних документів для видачі свідоцтва про право власності на спірний об`єкт нерухомості.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82–85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Міністерства транспорту та зв'язку України до відповідача Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеська залізниця про визнання права власності - задовольнити.
2. Визнати право власності за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України (01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584) на об’єкт нерухомого майна –будівля загальною площею 119,8 кв.м., яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород –Дністровський р-н, Бритівська сільська рада, 88км, що перебувають у господарському віданні Одеської залізниці.
3. Стягнути з Білгород –Дністровської районної державної адміністрації Одеської області (67700, Одеська обл, м. Білгород –Дністровський, вул. Л.Попова,24 код ЄДРПОУ 35383636) на користь Одеської залізниці (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська,19, код ЄДРПОУ 01071315) витрати по сплаті державного мита в сумі 142 грн., витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 326грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя О.Ю. Оборотова