
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 березня 2019 р. № 400/3279/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, вул. 6-а Подовжня, 1-А, кв. 09, Миколаїв, 54024 доГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,5400 провизнання протиправною та скасування вимоги від 15.11.2018 року № Ф-72204-17,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДФС у Миколаївській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.11.2018 №Ф-72204-17.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивачка зазначила, що незгодна з нарахуванням їй недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оскільки з серпня 2008 року припинила займатися підприємницькою діяльністю та 26.08.08 влаштувалась на постійне місце роботи. ОСОБА_1 була зареєстрована фізичною особою - підприємцем та припинила свою підприємницьку діяльність 18.12.2018, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис. Також, на думкою позивача, вимога від 15.11.18 №Ф-72204-17 є протиправною та підлягає скасуванню з підстав того, що в ній не визначено період, за який нараховано недоїмку, не містить посилання на конкретну норму права, не містить посилання на акт документальної перевірки та рішення, тощо.
Відповідач проти позову заперечив, надав відзив, у якому просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що оскаржувана вимога про сплату боргу зі сплати єдиного внеску була винесена на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, що відповідає положенням Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Починаючи з 01.01.2017, у разі якщо фізичні особи-підприємці, які застосовують загальну систему загальну систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місця звітного року, такі платники зобов'язані визначати базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом. При цьому, сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. Також, відповідач вказав, що сума за спірною податковою вимогою №Ф-72204-17 від 15.11.2018 в розмірі 15819,54 грн. була сплачена в повному обсязі 20.12.18, а відтак є відкликаною.
В свою чергу, позивач, у відповіді на відзив вказав на безпідставність доводів відповідача, наведених у відзиві.
Ухвалою від 02.01.2019 судом відкрито провадження по справі №400/3279/18 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За клопотанням представника позивача, ухвалою суду від 28.02.2019 розгляд справи призначено у судовому засіданні на 11.03.2019 о 11:30.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Відповідач в судове засідання не з'явився.
Дослідив матеріали справи, вислухав представника позивача, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 була зареєстрована в якості фізичною особи-підприємця з 13.02.2007.
26.08.2008 року ОСОБА_1 прийнята на посаду учня-касира квиткового на пасажирському вокзалі м. Миколаєва. З 01.12.2008 переведена касиром квитковим 2 категорії за контрактною формою трудового договору, що підтверджується витягом з трудової книжки.
Як вказує позивачка, після працевлаштування підприємницькою діяльністю не займалася, доходів від діяльності не одержувала. З 2009 року податкову звітність не подавала.
18.12.2019 припинила підприємницьку діяльність, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено відповідний запис №25220060003027803.
Разом з тим, 15.11.2018 Головним управлінням ДФС виставлена вимога № Ф-72204-17 про сплату боргу (недоїмки) в розмірі 15819,54 гривень на ім'я ФОП ОСОБА_1
Зазначена вимога була отримана позивачкою 13.12.2018 та 20.12.2018 погашена в повному обсязі.
Досліджуючи правомірність або протиправність нарахування ФОП ОСОБА_1 недоїмки, та виставлення вимоги №Ф-72204-17 від 15.11.2018, суд виходить з наступного.
Як вбачається з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).
Платник єдиного внеску зобов'язаний:1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;3) допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю, тощо (ч. 2 ст. 6 Закону).
За п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону органи доходів і зборів мають зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регулюється Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449.
За п. 4 розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
При цьому, відповідно до ч. 1 Розділу V Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача; 2) єдиний внесок нараховується на суми, визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати; 3) єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, в тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі; 4) обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється, виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок.
Головним управлінням ДФС у Миколаївській області сформовано вимогу №Ф-72204-17 від 15.11.2018 на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, що відповідає положенням Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
У будь-якому випадку, позивачем протягом періоду з 2009-2018 звітність не подавалась, єдиний внесок самостійно не обраховувався, нарахування єдиного внеску в інформаційній системі провадиться автоматично згідно обраної системи оподаткування.
Жодних доводів чи доказів на неправомірність саме суми нарахування єдину внеску позивачем не надано. Зауваження щодо форми вимоги не має наслідком її протиправності визначення суми недоїмки.
Доводи позивача про відсутність бази нарахування єдиного внеску та відповідно обов’язку сплачувати внесок у зв’язку з тим, що протягом періоду з 2009-2018 підприємницькою діяльністю позивач не займалася, доходів не отримувала, звітність не подавала, спростовуються наведеними вище нормами Інструкції, так як нарахування проводяться автоматично відповідно до обраної системи оподаткування. При цьому, у разі якщо фізичні особи –підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування , та особами, які провадять незалежну професійну діяльність , не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначати базу нарахування , але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом, сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Також, наведеними нормами Інструкції, зокрема, п. 4 розділу VI, передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується не тільки на підставі актів документальних перевірок, але й на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно додатку. Не надання звітності не звільняє від обов'язку сплати єдиного внеску.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 9 КАС України ).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про правомірність висталеної вимоги №Ф-72204-17 від 15.11.2018.
В задоволенні позову відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. 6-а Подовжня, 1-А, кв. 09,Миколаїв,54024 НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) відмовити..
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 21.03.19