
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/249/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської селищної ради міста ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення сорок четвертої сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області від 27 грудня 2018 року № 371 “Про дострокове припинення повноважень Олександрійського селищного голови”;
- поновити ОСОБА_1 на посаді Олександрійського селищного голови міста Олександрії Кіровоградської області з 28 грудня 2018 року;
- зобов'язати Олександрійську селищну раду міста Олександрії Кіровоградської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток з час вимушеного прогулу;
- стягнути з місцевого бюджету селища Олександрійське міста Олександрії Кіровоградське області на користь ОСОБА_1 40000,00 грн. у якості матеріального відшкодування завданої моральної шкоди.
Позов обґрунтовано тим, що рішення відповідача про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 прийняте з грубим порушенням законодавства, безпідставне, необґрунтоване і підлягає скасуванню. Так, оскаржуване рішення не містить посилань на жодну обставину щодо порушення позивачем ОСОБА_3 або законів України, прав і свобод громадян, нездійснення наданих повноважень, при цьому враховано невідомі висновки звітів тимчасово – контрольної комісії селищної ради від 23.10.2018 та 26.11.2018. Також зазначив, що питання про дострокове припинення його повноважень голови селищної ради не виносилось на розгляд селищної ради.
Представником відповідача – секретарем Олександрійської селищної ради подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві, проте саме відзив не підписаний, а тому письмові доводи викладені в ньому не можуть бути взяті до увагу, оскільки відзив на позовну заяву не відповідає вимогам, встановленими КАС України (а.с. 28-30).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
26.10.2015 ОСОБА_1 обрано на посаду Димитрівського селищного голови міста Олександрії Кіровоградської області (а.с. 9).
На підставі розпорядження голови селищної ради м. Олександрії від 02.11.2015 № р-66-к, позивач приступив до виконання обов'язків селищного голови міста ОСОБА_2 (а.с. 10).
Розпорядженням Димитрівської селищної ради від 30.08.2016 р. № р-26м Димитрівську селищну раду м. Олександрії перейменовано на Олександрійську селищну раду м. Олександрії.
Рішенням Олександрійської селищної ради м. Олександрії від 28.12.2017 р. № 252 ухваленим з урахуванням рішення селищної ради від 27.12.2017 р. № 250, повноваження позивача на посаді Олександрійського селищного голови міста ОСОБА_2 були достроково припиненні.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.06.2018 по справі № П/811/350/18 визнано протиправним та скасовано рішення двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради м. Олександрії № 252 від 28 грудня 2017 року та поновлено ОСОБА_1 на посаді Олександрійського селищного голови міста ОСОБА_2 (а.с. 14-16).
18.07.2018 позивач приступив до виконання посадових обов'язків (а.с. 13).
27.12.2018 рішенням 44 сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області № 371 повноваження ОСОБА_1 на посаді Олександрійського селищного голови міста ОСОБА_2 достроково припинені (а.с. 11).
Не погодившись із зазначеним рішенням позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені ОСОБА_3 України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається ОСОБА_3 України.
Згідно з ч. 3 ст. 42 Закону повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної ОСОБА_4 України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Ч. 1 ст. 79 Закону передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 4) відкликання з посади за народною ініціативою; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.
Частиною другою вказаної статті встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує ОСОБА_3 або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені також у випадку, передбаченому Законом України “Про військово-цивільні адміністрації”.
Згідно з п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Згідно з ч. 13 ст. 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Частина 12 статті 46 Закону №280/97-ВР передбачає, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Згідно з п. 16 ст. 26 №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, питання дострокового припинення повноважень сільського голови вирішується таємним голосуванням.
Так, 18.07.2018 депутати звернулись із депутатським зверненням до селищного голови Олександрійської селищної ради ОСОБА_1 з вимогою скликати позачергову сесію селищної ради у зв’язку з невиконанням ОСОБА_1 вимог ст. 42 п. 6 та ст. 42 п. 7 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та ст. 80 п. 4 Бюджетного кодексу України, з наданням звіту про діяльність виконавчих органів з період з 02.11.2015 по 27.12.2017 (а.с. 34).
04.09.2018 рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області № 333 створено тимчасову контрольно-ревізійну комісію для перевірки правомірності дій виконавчих органів Олександрійської селищної ради за період 2016-2017 років та надання сесії селищної ради звіт перевірки по результатах роботи (а.с. 35).
Відповідно до ч. 4 ст.48 Закону №280/97-ВР повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
27.12.2018 рішенням 44 сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області № 371 повноваження ОСОБА_1 на посаді Олександрійського селищного голови міста ОСОБА_2 достроково припинені (а.с. 11).
Судом досліджено копію протоколу 44 сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області від 21.12.2018 відповідно до якого до селищної ради обрано 22 депутати (а.с.36-45).
Згідно зазначеного протоколу, у зв’язку з незадовільною роботою селищного голови ОСОБА_1 було прийнято рішення №369, згідно якого депутатами ради вважається робота Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 незадовільною (а.с. 41). Також депутат ОСОБА_5 виніс пропозицію розглянути 27.12.2018 на продовженій даної сесії питання про дострокове припинення повноважень селищного голови на підставі висновків викладених у звітах тимчасової контрольної комісії Олександрійської селищної ради від 23.10.2018 та 26.11.2018 та запропонував проект рішення оприлюднити на дошці оголошень. За проголосувало - 14 , 1 - проти (а.с. 41-42).
Також була створена лічильна комісія, виготовлені бюлетені, видача бюлетенів проводилась під розписку депутатів, голосування проведено таємно, видача бюлетенів та підрахунки голосів зафіксовано протоколами засідання лічильної комісії (а.с. 36-48).
Згідно протоколу №2 від 27.12.2018 засідання лічильної комісії по таємному голосуванню з дострокового припинення повноважень селищного голови ОСОБА_1, для таємного голосування було виготовлено 22 бюлетенів, видано 18 бюлетенів, проголосували "ЗА" – 17 осіб, "ПРОТИ" – 1 особа, "УТРИМАВСЯ" - жоден. (а.с.47).
Таким чином, посилання позивача на те, що питання про дострокове припинення його повноважень голови селищної ради не виносилось на розгляд селищної ради, спростовуються дослідженими письмовими доказами.
Відтак, суд приходить до висновку, що рішення сорок четвертої сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області від 27 грудня 2018 року № 371 “Про дострокове припинення повноважень Олександрійського селищного голови” прийнято в порядку встановленому Законом №280/97-ВР.
Щодо твердження позивача, що оскаржуване рішення не містить посилань на жодну обставину щодо порушення позивачем ОСОБА_3 або законів України, прав і свобод громадян, нездійснення наданих повноважень, при цьому враховано невідомі висновки звітів тимчасово – контрольної комісії селищної ради від 23.10.2018 та 26.11.2018 то суд зазначає наступне.
Так, повноваження селищного голови визначено ст. 42 Законом №280/97-ВР.
Оскаржуване рішення прийнято відповідачем з урахуванням звітів тимчасової контрольної комісії селищної ради від 23.10.2018 та 26.11.2018.
Судом не досліджувався звіт тимчасової контрольної комісії селищної ради від 23.10.2018 в зв'язку з ненаданням відповідачем.
Згідно звіту тимчасової контрольної комісії Олександрійської селищної ради з питань перевірки фінансово-господарської діяльності виконавчих органів влади від 26.11.2018 дії посадовців селищної ради є не кваліфіковані, як управлінців та виконавців владних повноважень, в тому числі і селищного голови.
На підтвердження викладено зазначеною комісією встановлено наступні порушення селищного голови Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області ОСОБА_1:
- фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), що є порушенням законодавства передбаченим ч. 3, 4 ст. 41 КУпАП: в грудні місяці 2015 р. посада водія залишалась вакантною - документи про укладання трудових відносин чи цивільно-правові угоди за цей період відсутні. Разом з тим відповідно до відомості на перерахування зарплати працівникам Димитровської селищної ради за грудень 2015 р. за підписами селищного голови ОСОБА_1 громадянину ОСОБА_2, який виконував роботу водія службового автомобіля, перераховані кошти у вигляді заробітної плати в сумі 1186,03 грн. В подальшому з ОСОБА_2 укладені трудові відносини з 12.01.2016 р. (а.с. 53, 61-63);
- пропозиція селищного голови ОСОБА_1 про виділення коштів в сумі 116 тис. грн. для оплати робіт ФОП ОСОБА_4 радою не була підтримана. Разом з тим селищний голова ОСОБА_1 22 листопада 2017 р. укладає договір № 30/17 з зазначеним підприємцем на виконання робіт по поточному ремонту тротуарів по вул. П.Кравченка на суму 116954 грн., та в порушення вимог п.п. 23, 43 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", надає вказівку бухгалтеру здійснити внутрішній перерозподіл коштів по загальному та спеціальному фондах селищного бюджету, який начебто затверджений на пленарному засіданні ради та провести оплату вказаних робіт. Кошти були перераховані ФОП ОСОБА_4 у розмірі 341,32 грн. та 116612,68 грн.
Таким чином Комісія вважає, що селищний голова ОСОБА_1 перевищив службові повноваження та допустив нецільове використання коштів, що привело до втрати бюджетних коштів в сумі 116954 грн. Крім того, як зазначено в ОСОБА_6 перевірки Олександрійської міської ради від 30.08.17 р., роботи по ремонту тротуару по вул. П.Кравченка були вже виконані до початку перевірки та їх вартість за розрахунками підрядника (ФОП ОСОБА_4М.) становила 109,7 тис. грн., а за розрахунками спеціалістів міської ради - 57,8 тис. грн., тобто вартість робіт завищена на 51,9 тис. грн. Тому взагалі незрозумілим залишається поява договору № 30/17 від 22.11. 2017 р. та проведені транзакції з оплати (а.с. 53, зворотні бік та а.с. 54).
- в порушення вимог Постанови № 353 селищний голова ОСОБА_1 своїм розпорядженням щомісяця протягом 2017 року встановлював надбавки як працівникам апарату ради, так і собі особисто, а також встановлював собі особисто премії. В результаті неправомірних дій селищного голови за 2017 рік втрати бюджетних коштів по фонду оплати праці у вигляді надбавок та премій тільки селищному голові ОСОБА_1 склали 34071,67 грн. (а.с. 56).
Висновок зазначеної комісії – “Особисто селищний голова ОСОБА_1, як посадова особа виконавчого органу, допускає не виконання рішень ради, рекомендацій постійних комісій, часто діючи на свій власний розсуд” (а.с. 56, зворотній бік).
Також, відповідачем було надано Рішення від 10.11.2015 № 7 щодо питання порядку денного яке мало інформаційний характер або по якому не досягнуто відповідних висновків для прийняття рішення. Тобто вказаний документ не є рішенням по суті, проте складений селищним головою ОСОБА_1 (а.с. 60).
З огляду на викладене рішення сорок четвертої сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області від 27 грудня 2018 року № 371 “Про дострокове припинення повноважень Олександрійського селищного голови” є законним та обґрунтованим, винесеним з дотриманням процедури та за наслідками встановленими тимчасової контрольної комісії Олександрійської селищної ради з питань перевірки фінансово-господарської діяльності виконавчих органів влади від 26.11.2018 порушень селищним головою Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області ОСОБА_1 законів України (встановлених зазначеною комісією), та у зв’язку із не забезпеченням здійснення наданих йому повноважень (встановлених зазначеною комісією).
Таким чином у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення сорок четвертої сесії сьомого скликання Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області від 27 грудня 2018 року № 371 “Про дострокове припинення повноважень Олександрійського селищного голови” необхідно відмовити.
Оскільки позовні вимоги позивача в яких він просить: поновити його на посаді Олександрійського селищного голови міста Олександрії Кіровоградської області з 28 грудня 2018 року; зобов'язати Олександрійську селищну раду міста Олександрії Кіровоградської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток з час вимушеного прогулу; стягнути з місцевого бюджету селища Олександрійське міста Олександрії Кіровоградське області на користь ОСОБА_1 40000,00 грн. у якості матеріального відшкодування завданої моральної шкоди – є похідними від первісної, в задоволенні якої відмовлено, а тому і у задоволенні цих вимог необхідно відмовити.
Судових витрат, які підлягають стягненню на користь відповідача судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Дружби, 31-а, смт. Олександрійське, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28040, РНОКПП НОМЕР_1) до Олександрійської селищної ради міста ОСОБА_2 (вул. Павла Кравченка, 18, смт. Олександрійське, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28040, код ЄДРПОУ 04366471) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди – відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_6