
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 2540/2798/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Леонової І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) про: зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2018, з урахуванням нарахованого грошового забезпечення та інших нарахувань за період з 01.12.2015 по 30.09.2017, а саме: доплати за роботу у нічний час; матеріальної допомоги на оздоровлення; грошового забезпечення за відпустку ЧАЕС; доплати за роботу у зоні відчуження, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має право на перерахунок пенсії, разом з тим ГУ ПФУ в Чернігівській області протиправно листом від 02.07.2018 № 3505/03/Л-12 відмовлено йому у такому перерахунку, з тих підстав, що виплати додаткових видів грошового забезпечення не є щомісячними та мають компенсаційний характер, тому не підлягають включенню до грошового забезпечення позивача, з якого останньому обчислюється пенсія.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 09.08.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки подана позивачем довідка не відповідає встановленій законодавством України формі, а саме додатку 2 до Порядку №45. Також відповідач зазначає, що виплати, які просить врахувати позивач до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, у зв'язку з чим у ГУ ПФУ в Чернігівській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168.
Представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій останній зазначає, що, посилання відповідача на невідповідність поданої довідки встановленій законодавством України формі, а саме додатку 2 до Порядку №45, є необґрунтованими, оскільки вказаний Порядок застосовується до проведення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Разом з тим поданою довідкою підтверджуються нарахування позивачу додаткових виплат, що не були включені до розрахунку при призначенні йому пенсії. Також представник позивача зазначив, що відповідач, у силу наданих йому повноважень та покладених обов'язків, має усю необхідну інформацію щодо розміру сплаченого єдиного соціального внеску позивача у відповідних періодах.
Ухвалою суду від 24.10.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Ухвалою суду від 11.03.2019 провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 20.03.2019 на 14:00 год.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові та у відповіді на відзив.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.10.2017 отримує пенсію за вислугу років, у відповідності до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в розмірі 70% грошового забезпечення, яку виплачує ГУ ПФУ в Чернігівській області (пенсійне посвідчення позивача від 01.12.2017 №2666435051 серії ААІ №592454) (а.с.14).
Як вбачається з матеріалів справи, під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1, до складу грошового забезпечення не було включено доплату за роботу у нічний час, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошове забезпечення за відпустку ЧАЕС, доплату за роботу у зоні відчуження, оскільки вказані види виплат не були зазначені у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27.10.2017 №34, виданій Національною поліцією у Київській області.
01.06.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про перерахунок його пенсії, відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення та нарахованих надбавок і доплат, у тому числі: доплати за роботу у нічний час; матеріальної допомоги на оздоровлення; доплати за роботу у зоні відчуження, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.16,63).
Листом від 02.07.2018 № 3505/03/Л-12 ГУ ПФУ в Чернігівській області відмолено ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку, у зв'язку з тим, що чинним законодавством України, яке регулює спірне питання, не передбачено обчислення пенсії з розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження (а.с.17-22).
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
В рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011).
Статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В матеріалах справи наявна довідка Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168 про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування, видана ОСОБА_1 (а.с.63), в якій зазначено, зокрема, про виплату позивачу за останні 24 місяці перед місяцем звільнення додаткових видів грошового забезпечення, а саме: доплата за роботу у нічний час; матеріальна допомога на оздоровлення; грошове забезпечення за відпустку ЧАЕС; доплата за роботу у зоні відчуження, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховані при розрахунку пенсії позивача.
Щодо позовної вимоги у частині зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2018, з урахуванням нарахованих, за період з 01.12.2015 по 30.09.2017, доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічні норми містить і пункт 3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок №260).
Таким чином, до складу грошового забезпечення поліцейських входять п'ять видів складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У свою чергу, пунктом 11 розділу ІІ Порядку №260 встановлено, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
З довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168 про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування, виданої ОСОБА_1, вбачається, що останньому з листопада 2015 року по серпень 2017 року щомісячно було нараховано доплату за роботу у нічний час, з якої сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.63).
Отже доплата позивача за роботу у нічний час мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Також статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796- XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» встановлено, що з 1 січня 2017 р. особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
З довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168 про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування, виданої ОСОБА_1, вбачається, що останньому з січня 2016 року по серпень 2017 року щомісячно було нараховано доплату за роботу у зоні відчуження, з якої сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.63).
Отже доплата позивача за роботу у зоні відчуження також мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Суд відхиляє посилання відповідача у відзиві на позов на той факт, що подана позивачем довідка не відповідає встановленій законодавством України формі, а саме додатку 2 до Порядку №45, оскільки в даному випадку позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з доданою до неї довідкою, що підтверджує розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум з доплати за роботу у нічний час і доплати за роботу у зоні відчуження та сплату з них єдиного соціального внеску, які не враховані пенсійним органом під час призначення пенсії позивачу, яка, на переконання суду, може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Аналогічні норми викладені в пункті 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).
Зокрема, відповідно до пункту 4 Порядку №3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що уповноважені органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.
За таких обставин подана позивачем довідка Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168 є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод як джерело права.
Згідно з частиною 1 статті 1 Першого протоколу до цієї Конвенції кожній фізичній або юридичній особі забезпечується право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У свою чергу, як встановлено судом, ОСОБА_1 мав обґрунтовані та розумні сподівання на перерахунок пенсії за вислугу років у правильному розмірі.
При цьому, ухиляючись від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження, відповідач невиправдано втручається у право позивача на мирне володіння належними йому грошовими коштами.
Такі дії свідчать про порушення ГУ ПФУ в Чернігівській області частини 1 статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Щодо дати, з якої відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу, суд зазначає наступне.
Як зазначено судом вище, у відповідності до статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Як встановлено судом, пенсію позивачу було призначено з 21.10.2017, при цьому до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 01.06.2018 і з цієї дати просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії.
У відповідності до статті 84 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» при виникненні права на підвищення пенсії перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
За таких обставин суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, з урахуванням доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження, має бути проведений з 01.06.2018.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому відповідач не довів суду правомірності своїх дій у частині не проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач має право на врахування до складу грошового забезпечення доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження, у зв'язку з чим позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги у частині зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2018, з урахуванням нарахованих, за період з 01.12.2015 по 30.09.2017, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошового забезпечення за відпустку ЧАЕС, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168, суд зазначає наступне.
Пунктом 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Відповідно до пункту 13 розділу ІІ Порядку №260, поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Тобто, зазначена виплата є видом грошового забезпечення, який відноситься до складу грошового забезпечення поліцейських.
Разом з тим суд зазначає, що Закон № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція висловлена і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
У відповідності до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас твердження позивача про наявність підстав для включення до його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих у травні, листопаді 2016 року за квітень 2016 року і у серпні 2017 року за серпень 2017 року матеріальної допомоги для оздоровлення та у травні 2016 року за квітень 2016 року відпустки ЧАЕС, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд відхиляє, адже виплата останніх здійснювалася не щомісячно, вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач, при перерахунку пенсії, не має права на врахування до складу грошового забезпечення матеріальної допомоги для оздоровлення та відпустки ЧАЕС, у зв'язку з чим позовна вимога у цій частині не підлягає задоволенню.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 352,40 грн.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2018, з урахуванням нарахованих, за період з 01.12.2015 по 30.09.2017, доплати за роботу у нічний час та доплати за роботу у зоні відчуження, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.03.2018 № 168.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 26.03.2019.
Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940.
Суддя В.В. Падій