Рішення № 80719631, 26.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
240/6237/18
Номер документу
80719631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/6237/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440,00 грн., в порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв’язку з прийняттям постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, та відповідно до положень постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 року було здійснено перерахунок пенсії. Однак, ОСОБА_1 зазначає, що такий перерахунок було проведено з урахуванням невірно встановленого Житомирським обласним військовим комісаріатом розміру грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад було визначено в розмірі 7750,00 грн. (взято тарифний розряд за посадою 43 згідно додатку 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 та тарифний коефіцієнт 4,4 згідно додатку 1 до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704) замість посадового окладу в розмірі 9440,00 грн. (визначеного за тарифним розрядом за посадою 55 згідно додатку 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 та тарифним коефіцієнтом 5,36 згідно додатку 1 до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704). Позивач вказує, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18, Житомирським обласним військовим комісаріатом було виготовлено нову довідку від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018, в якій розмір посадового окладу позивача було визначено в розмірі 9440,00 грн. Зазначена довідка супровідним листом від 06.11.2018 №СЗ7506 було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з одночасним відкликанням попередньої довідки про розмір грошового забезпечення.

Водночас, коли позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.11.2018 №хз71083, йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку з посиланням на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не зобов’язано провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням зазначеної довідки. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

15 січня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заперечує проти заявлених позовних вимог. На підтвердження такої позиції вказано, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 зобов’язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу у розмірі 9440,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014,00 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36). З огляду на зазначене, представник відповідача вказує, що рішенням суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 будь-яких зобов’язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії згідно від 03.11.2018 №хз71083 покладено не було. У зв’язку з цим, відповідач просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у зв’язку з їх безпідставністю та необгрунтованістю (а.с.40-41).

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Під час розгляду справи судом встановлено, що з 16.04.2015 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію пенсія за вислугу років в основному розмірі 92% грошового забезпечення, що призначена відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення №2251315016 від 12.06.2012, а.с.17).

З 01.03.2018 набула чинності постанова Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.

В свою чергу, положеннями постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018, було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 01.03.2018.

На виконання вимог Постанови КМУ №704, Постанови КМУ №103 та з урахуванням довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 27.03.2018, ОСОБА_1 з 01.01.2018 року було здійснено перерахунок пенсії. Однак, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 було встановлено, що дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки від 27.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7750 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1474 грн., тарифний розряд за посадою 43, тарифний коефіцієнт 4,4), є протиправними (а.с.22-28).

Таким чином, відповідачу з 01.01.2018 було здійснено перерахунок пенсії з невірно встановленого Житомирським обласним військовим комісаріатом грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу 7750 грн. (тарифний розряд за посадою 43 згідно з додатком 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90, тарифний коефіцієнт 4,4 згідно з додатком 1 до Постанови КМУ №704).

Разом з тим, вищезазначеним рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 було зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9440 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36) (а.с.22-28).

На виконання зазначеного судового рішення Житомирський обласний військовий комісаріат виготовив довідку №хз71083 від 03.11.2018 (а.с.31) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними з 01.03.2018 з врахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн., яку 06.11.2018 супровідним листом №СЗ7506 направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії позивача з одночасним відкликанням попередньої довідки від 27.03.2018 (а.с.33).

Водночас, коли ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 03.11.2018 №хз71083 (а.с.31) відповідач листом від 18.12.2018 №В-5065 відмовив йому у перерахунку пенсії, відповідно до довідки від 03.11.2018 №хз71083 з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн., посилаючись на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії позивача (а.с. 34).

Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Житомирського ОВК від 03.11.2018 №хз71083 з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440 грн. протиправними, у зв’язку із чим він звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються статтями 17, 22, 46 Конституції України, Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704) та постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103).

Гарантії встановлені частиною 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені (рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 справа №1-38/2016).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Згідно з преамбулою Закону України № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин з 01.03.2018) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_2 України.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (статтю 43 доповнено частиною згідно із Законом України №580-VIII від 02.07.2015 із змінами, внесеними згідно із Законом України №900-VIII від 23.12.2015).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ (у редакції Закону України №1774-VIII від 06.12.2016) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, з 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90, встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ МОУ №90).

У додатках 1-22 до Наказу МОУ №90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Проте у цих додатках відсутня посада осіб офіцерського складу Збройних Сил, з якої позивач був звільнений з військової служби.

Тому для визначення належного позивачу посадового окладу до застосування підлягає додаток 24 до зазначеного Наказу МОУ №90, в якому визначена схема для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності Постановою КМУ №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Крім того, Постановою КМУ № 103 зобов’язано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою; військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відтак, відповідно до статті 63 Закону №2262-XII зміна грошового забезпечення військовослужбовців є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ №704 та Постанови КМУ № 103.

Водночас, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_2 України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 17 липня 1992 року №393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 із змінами згідно з Постановою КМУ №103.

Відповідно до Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом ОСОБА_2 України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).

На підставі списків уповноважені органи (обласні військові комісаріати, Київський міський військовий комісаріат) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 3 Порядку №45 у редакції Постанови КМУ №103).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку №45 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №847 від 28.10.2015).

З аналізу частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є рішення, прийняте Кабінетом ОСОБА_2 України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють Пенсійний фонд України.

В даному випадку підстави для перерахунку пенсії позивачу виникли з 01.01.2018 у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для військовослужбовців з 01 січня 2018 року.

Відповідний перерахунок пенсії позивачу був проведений з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Житомирського ОВК від 27.03.2018, згідно якої, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складав 13845,00 грн., з яких посадовий оклад – 7750,00 грн., оклад за військовим званням майор - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 4615,00 грн., що підтверджується відповідачем у листі від 10.05.2018 № В-2418 (а.с.19-21).

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 було визнано протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки від 27.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7750 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1474 грн., тарифний розряд за посадою 43, тарифний коефіцієнт 4,4), а тому зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9440 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36) (а.с.22-28).

Судом встановлено, що 06 листопада 2019 року Житомирський обласний військовий комісаріат виконав рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 і направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за № хз71083 від 03.11.2018 (а.с.31,33).

Згідно нової довідки Житомирського обласного військового комісаріату № хз71083 від 03.11.2018 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складає: посадовий оклад - 9440,00 грн., оклад за військовим званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 5460,00 грн., всього – 16380,00 грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с.31).

Відповідно до частини третьої ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015) перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на, такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 у справі №806/2654/18 було встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 27.03.2018 включала посадовий оклад в розмірі меншому ніж той, на який позивач має відповідно до закону. На підставі цього, суд приходить до висновку, що через дії Житомирського обласного військового комісаріату, які полягали у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.03.2018, включала посадовий оклад у невірному розмірі, позивач, після проведеного на підставі цієї довідки перерахунку, отримував пенсію в розмірі меншому, ніж той, на який він мав право.

Таким чином, з вини державного органу, який видав довідку для перерахунку пенсії, позивачу був проведений перерахунок пенсій з урахуванням видів грошового забезпечення в меншому розмірі, ніж той на який він мав право відповідно до закону, а тому на підставі ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-XII позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату № хз71083 від 03.11.2018 із грошового забезпечення в розмірі 16380,00 грн., з якого розмір посадового окладу складає 9440,00 грн., з дати виникнення права на нього, тобто з 01.01.2018.

Враховуючи викладене, у відповідача після отримання нової довідки Житомирського обласного військового комісаріату № хз71083 від 03.11.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 виник обов'язок з перерахунку його пенсії саме з 01.01.2018.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій є протиправними.

Щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України "Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 до 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 частина 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Отже, з 20.12.2016 відсутня частина 7 статті 43 у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За таких обставин, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774 від 05.12.2016 до частини 7 статті 43, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для обмеження.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, у редакції Закону України 24.12.2015 №911-VIII, на час перерахунку пенсії позивача, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, пенсія яким (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

При цьому позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 16.04.2015 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому має право на виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром.

Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17 та від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, які у силу приписів статті 242 КАС України є обов’язковими до врахування.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи №R (80)2, яка прийнята Комітетом ОСОБА_2 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Разом з тим, враховуючи положення статті 245 КАС України захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на те, що судом встановлено неправомірність дій відповідача, суд дійшов висновку про необхідність зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440,00 грн., в порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат, що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів та обставин, суд дійшов висновку, що докази, наведені відповідачем під час розгляду адміністративної справи є недоведеними та безпідставними та не дають суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача.

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, дослідивши пояснення позивача та заперечення відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.11.2018 №хз71083 є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (а.с.4). У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10004; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 10004; РНОКПП НОМЕР_1) у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 10004; РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 03.11.2018 №хз71083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9440,00 грн., у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_2 України, без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, 10004; РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 гривень (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович