
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.2019 Справа №914/2449/18
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м. Львів,
до відповідача Державного підприємства «Львівський державний завод «Лорта», м.Львів
про стягнення 58387,66 грн.
За участю представників:
від позивача – не з»явився,
від відповідача – не з»явився.
Суть спору: Львівське міське комунальне підприємство “Львівводоканал”, м. Львів звернулось до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Державного підприємства «Львівський державний завод «Лорта», м. Львів, 58387,66 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
Стислий виклад позиції позивача.
На підставі аналізу даних результату вимірювань № 904 від 28.12.2017 р., позивач виявив, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені Лімітом № 585 значення допустимої концентрації заліза. При виявленні перевищень якісних показників стічних вод, позивач відповідно до норм п.п. 3.1.5., 9.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, та п. 4.8. Договору № 302368 від 19.02.2013 р., нарахував відповідачу додаткову плату. Позивач вважає, що відповідач зобов’язаний сплатити згадану додаткову плату за скид понаднормативних забруднень на підставі п. 8.4.5. згаданих вище Правил.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що з жовтня 2017 р. по січень 2018 р. відповідно до наказів по підприємству виробничі підрозділи підприємства знаходились у стані простою, виробнича діяльність не велась. Через простій підприємство не скидало стічні води. Через це у трубопроводах підприємства та колодязях каналізаційного колектора підприємства знаходились застійні води з вмістом іржі зі стінок чавунних та стальних труб каналізаційної мережі. На аналіз позивачем направлялись зразки води, яка застоялась в трубах та на дні каналізаційного колодязя, яку не можна вважати стічною через фактичну відсутність регулярного стоку води. Вказане негативно вплинуло на результати лабораторних аналізів і дало негативний результат.
Відповідач визнає у відзиві, що в стічних водах підприємства зафіксовано незначне перевищення такої забруднюючої речовини як вміст заліза. Однак, відповідач зазначає, що у березні 2018 р. підприємство відновило свою роботу та черговий аналіз стічних вод засвідчив відсутність перевищення вмісту забруднюючих речовин.
Відповідач також посилається на те, що ОСОБА_2, який був присутнім при відборі проб, не є фахівцем з питань природоохоронних заходів і не міг висловити особливу думку чи заперечення при складанні Акту про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод.
Стислий виклад заперечень позивача на відзив відповідача.
Відповідно до норм п. 7.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, відбір разових проб здійснюється з метою контролю якості стічних вод підприємства. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим, вважає позивач.
Порядок відбору проб (п. 7.2. згаданих місцевих Правил) не містить застережень стосовно неможливості контролю за скидами стічних вод підприємства під час простою цехів. Підприємства відповідно до норм п. 3.5.10. Правил зобов»язані здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння в контрольні колодязі випадкових забруднень.
Позивач також вказує, що у період простою підприємства та у період, коли як стверджує відповідач, виробничий процес відновився, об’єм водовідведення становив 718 м. кв. та 741 м кв. відповідно.
Крім цього, позивач посилається на норми п.п. 3.2.4., 3.2.5., 3.5.5. згаданих вище місцевих Правил як на підставу наявності у нього права у будь-який час самостійно чи за участі представника Абонента відбирати проби стічних вод, чи відбирати ці проби раптово, не погоджуючи з абонентом. У той час як підприємство зобов’язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження з питань контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 03.01.2019 р. позовна заява залишалась без руху.
14.01.2019 р. позивачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи відповідних доказів на усунення недоліків позовної заяви. У цьому клопотанні позивачем зазначено, що вірна ціна позову складає 48321,65 грн. (сума, що стягається на користь позивача) та 10067,01 грн. (сума, що стягується в доход міського бюджету Львова).
Ухвалою суду від 21.01.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження. У судових засіданнях, призначених на 18.02.2019 р. та 18.03.2019 р. оголошувались перерви до 18.03.2019 р. та до 25.03.2019 р. відповідно.
Мотивувальна частина рішення.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Між сторонами у справі 19 лютого 2013 р. укладено Договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі № 302368. Відповідно до п. 1.1 цього Договору позивач зобов’язується надавати відповідачу послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 2.1.3., 2.2.1., 2.2.7. Договору, позивач зобов’язувався проводити обстеження систем водопостачання та водовідведення на предмет дотримання абонентом умов договору. Відповідач зобов’язувався отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити проект водомірного вузла (в разі його відсутності) і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект ліміту на скид забруднювальних речовин.
Відповідач також зобов’язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на своїх каналізаційних випусках.
Сторони Договору погодили, що скидання відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться позивачем відповідно до Правил приймання (п. 3.6 Договору).
Відповідно до п. 2.2.1. Договору та п. 4.3.3. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, відповідач розробив і погодив проект ліміту. На підставі цього проекту ліміту відповідачу затверджено ліміт № 585 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. У цьому ліміті відповідачу затверджено максимально допустимі концентрації забруднювальних речовин у стічних водах підприємства, у тому числі 2,5 г/куб. м заліза.
Позивачем 18.12.2017 р. здійснено відбір проб стічних вод відповідача (абонента за Договором № 302368) для проведення головного і контрольного аналізів. Вказане підтверджується Актом № 8936 від 18.12.2017 р.
Результат вимірювань № 904, оформлений 28.12.2017 р., засвідчив, що відповідач допустив перевищення у своїх стічних водах максимально дозволеної Лімітом № 585 величини такої забруднювальної речовини як залізо на 1 г/куб. м.
Згідно з здійсненим позивачем розрахунком величини додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 7579 від 04.01.2018 р., загальна сума додаткової плати відповідача склала 58388,66 грн.
Позивач звернувся до відповідача з претензією № 7579 від 02.05.2018 р., в якій просив відповідача перерахувати йому 48321,65 грн. та 10067,01 грн. – до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету, загалом 58387,66 грн. Вказане підтверджується чеком ЛД ПАТ «Укрпошта» від 02.05.2018 р.
Претензію позивача № 7579 від 02.05.2018 р. відповідач залишив без відповіді та задоволення.
Відповідно до вимог частини першої статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов’язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі за текстом - Правила № 190), які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Пунктом 1.4 Правил № 190 визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 р. № 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі за текстом - Державні правила), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 р. за № 166-р скасовано наказ Держбуду від 19.02.2002 р. № 37, як такий, що втратив актуальність та встановлює регуляторні бар’єри.
Відповідно до п. 2.1 договору № 302368 позивач повинен надати зокрема послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об’ємі: 4450 куб. м/міс., дощових (талих) стічних вод 10638 куб. м/міс.
Відповідач зобов'язався, у тому числі, не перевищувати допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента (п.п. 2.2.7. Договору).
Згідно з пунктом 4.4. Договору об’єм відібраної води, а також об’єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п’ятикратному розмірі.
Сторони не заперечують, що Договір № 302368 пролонговано на підставі п. 5.2. і станом на момент виникнення спірних правовідносин він був чинним.
Пунктом 3.5.1., 3.1.4., 3.1.5., 3.2.4., 3.2.5. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова передбачено, що підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які воно скидає до системи міської каналізації (п. 7.3). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Позивач зобов’язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без дозволу, невиконання вимог Акту тощо), позивач має нараховувати додаткову плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9 Правил).
Позивач має право: у будь-який час самостійно або за участю представника абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод; здійснювати раптовий (в будь-який час доби) непогоджений з абонентом заздалегідь, відбір проб. Акт відбору проб підписується уповноваженими представниками позивача і Підприємства. (п.п 3.10.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова).
Відповідно до п. 7.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, з метою контролю якості стічних вод підприємств здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлені таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.
Згідно з п. 7.2.18. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контролюючою службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби. Не передається Підприємству лише у випадку відмови Підприємства виділити представника для відбору проби, відмови представника Підприємства від підпису акту про відбір проби або незгоди Підприємства з порядком застосування результатів арбітражного аналізу Проби. Про це робиться відповідний запис в Акті про відбір проби.
Згідно з п. 7.4. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, відбірковий відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод здійснюється уповноваженими представниками контролюючих служб з КК, про що складається акт про відбір проби. У разі виявлення перевищення норм (ДК), встановлених правил Водоканал скеровує Підприємству повідомлення (телефонограму) про порушення Правил після закінчення головного аналізу у триденний термін за умови здійснення контрольного аналізу; у 15 – денний термін, якщо контрольного аналізу Підприємством не проводилося. Першим днем терміну вважається день, наступний після закінчення аналізу.
Суд встановив, що на виконання умов Договору (п. 2.1.3) та п.п. 3.1.4. 3.2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, представники позивача, в присутності представників відповідача – ОСОБА_3 (начальник сантехнічної дільниці цеху) та ОСОБА_4 (інженер 1-ї категорії), здійснили відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача для проведення головного і контрольного аналізів з КК-2, про що складено акт за № 8936 від 18.12.2017 р.
Результат вимірювань № 904 засвідчив перевищення у пробі № 1 заліза (загального) на 1 г/куб. м. Таким чином, відповідач допустив перевищення у стоках максимально дозволене Лімітом № 585 значення такої забруднювальної речовини як залізо, чим порушив взяті на себе у п. 2.2.7. Договору зобов’язання.
Пунктом 4.4 Договору визначено, що об’єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п’ятикратному розмірі.
За умовами п. 3.6 Договору, факт скиду абонентом стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин зумовлює виникнення у нього обов'язку зі сплати додаткової плати, розрахованої, відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова.
При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до п.п. 3.1.5., 9.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, позивач зобов’язаний провести нарахування, в установленому порядку пред’являти претензії та позови про додаткову плату за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням правил щодо їх складу та властивостей. Відповідач зобов’язаний сплатити таку плату.
При цьому, порядок визначення величини додаткової плати підприємств за скидання стічних вод у міську каналізацію (а саме, визначення коефіцієнта перевищення, встановлення нормативу плати за скид наднормативних забруднень, визначення кількості скинутих стічних вод, визначення величини плати за скидання стічних вод) встановлено у розділі 8 Місцевих правил. Відповідно до п. 8.4.5 цих Правил, частина плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
За таких обставин, суд вважає обгрунтованими позовні вимоги про стягнення з відповідача 58388,01 грн, з яких 48321,65 грн становлять додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 10067,01 грн – нарахування за скид наднормативних забруднень.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов, стосовно відсутності у контрольному колодязі відповідача стічних вод через відсутність виробничої діяльності підприємства у період з жовтня 2017 р. по січень 2018 р., з огляду на приписи п.п. 3.2.4., 3.2.5., 3.5.5., 7.1.1., 7.1.6., 7.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова.
Крім цього, Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова не містять заборони здійснювати контроль за скидами стічних вод підприємства під час його простою. У п. 3.5.10. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова на відповідача покладено обов»язок здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння у контрольний колодязь випадкових забруднень.
Суд звертає увагу відповідача також на ту обставину, що відповідно до приписів ст. 1 Водного кодексу України до стічних вод належить у тому числі й вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової діяльності, а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів.
За наведених обставин, у суду відсутні правові підстави для відмови у задоволенні позову.
Судовий збір у справі на підставі ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236-241, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Львівський державний завод «ЛОРТА» (79040, м. Львів, вул. Патона Є., 1, ЄДРПОУ 30162618) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, будинок, 64 код ЄДРПОУ 03348471) – 48321,65 грн. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 1762грн. судового збору.
Стягнути з Державного підприємства «Львівський державний завод «ЛОРТА» (79040, м. Львів, вул. Патона Є., 1, ЄДРПОУ 30162618) в доход міського бюджету Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища міста Львова, р/р 33119331013006 в Казначействі України (ЕАП), ЄДРПОУ 38007620, код МФО 899998, отримувач УК у Личаківському районі Львова/24062100) нарахування у розмірі 10067,01 грн. за скид понаднормативних забруднень.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 27.03.2019 р.
Суддя Бортник О.Ю.