Рішення № 80693319, 26.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
520/1885/19
Номер документу
80693319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2019 р. № 520/1885/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2018 виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 27.02.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача 04.03.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 21 березня 2001 року, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2.

22 жовтня 2018 року позивачем була подана заява про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в Харківській області Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян. Відповіді на звернення від Пенсійного фонду України не надійшло.

29 січня 2019 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду Харківської області з запитом на інформацію про порядок призначення та відповідних перерахунків його пенсії.

4 лютого 2019 року Головне Управління пенсійного фонду України в Харківській області надало відповідь, до відповіді додавалися додатково відомості з пенсійної справи позивача, а саме висновок про призначення пенсії за вислугу років від 12 січня 2003 року, довідка про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 76 відсотків, доплата до пенсії з врахуванням надбавки станом на 31 грудня 2006 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2008 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2009 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 квітня 2009 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 липня 2009 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 жовтня 2009 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 травня 2016 року, довідка про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2016 року. Також, була надана відповідь на запит позивача від 22.10.2018.

29 січня 2019 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду Харківської області з заявою про перерахунок пенсії.

4 лютого 2019 року Головне Управління пенсійного фонду України в Харківській області надало відповідь, в якій зазначено що у відповідності до пенсійної справи здійснюється у відповідності до норм чинного законодавства, а також, що в разі незгоди, позивач має право на оскарження в порядку, передбаченому законодавством.

Суд зазначає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2018 виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення - є протиправними.

Згідно з висновком про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу» від 9 квітня 1992 року (пенсійна справа 26310) за вислугу років, а саме 27 років служби нараховано 76 відсотків грошового забезпечення.

У відповідності до пенсійної справи позивача, а саме довідки про перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 76 відсотків, доплата до пенсії з врахуванням надбавки станом на 31 грудня 2006 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2008 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2009 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 квітня 2009 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 липня 2009 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 жовтня 2009 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 травня 2016 року, довідки про пенсію за вислугу років перерахунок 1 січня 2016 року.

З 1 травня 2018 року розмір грошового забезпечення зменшено до 70 відсотків, на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016, відповідно до Порядку пенсійного забезпечення військовослужбовців врегульованого Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За редакцією ст. 13 Закону від 04.04.2006 №3591-ІV максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1/-100 процентів, до категорії 2. - 95 процентів.

Законом від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, було внесені зміни в ряд актів, в т.ч. до ст. 13 Закону oодо розміру пенсії за вислугу років у відсотках. За змінами в ст. 13 Закону максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і винесені в установленому законом порядку до категорії 1. - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII. також внесені зміни до ст. 13 Закону, за якими максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення. Але з системного аналізу норм Закону вбачається, що хоча Законом «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» обмежено максимальний розмір пенсії до 70 процентів грошового забезпечення, але стосується це обмеження лише випадків первісного призначення пенсії, тоді як підстави та порядок її перерахунку особам, визначеним Законом, регулюються саме ст. 63 даного Закону.

За ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими доку ментами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час. але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, при перерахунку раніше призначених пенсій не допускається звуження змісту та обсягу досягнутих службовцями силових органів прав, свобод, соціальних гарантій, їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

При перерахунку повинні застосовуватися саме норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент первісного призначення пенсії, а подальші зміни до закону щодо зменшення відсоткового розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації такого права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

За ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», чинного з 01.10.2011 встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Рішенням Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 дано офіційне тлумачення цій статті.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить до висновку, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо зазначена у постановах Верховного суду України від 10.05.2016 по справі №21-278а 6, від 05.07.2016 по справі №461/2167/14-а, від 06.07.2016 по справі №2-а/638/70/15 та у постанові Верховного Суду України від 03.04.2018 по справі №175/1665/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІ в часі, необхідно виходити з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Пунктом 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Таким чином, суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання дане рішення суду в частині виплати пенсії позивачу у межах суми за один місяць.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2018 виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

Звернути до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов