Рішення № 80691444, 26.03.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
480/723/19
Номер документу
80691444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2019 р. Справа № 480/723/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДФС у Сумській області звернулося до суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 391948,44 грн. Свої вимоги мотивує тим, що у відповідача наявна податкова заборгованість з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, яка виникла в результаті не подання до контролюючого органу декларації про майновий стан і доходи та не сплати відповідного податку. Оскільки заборгованість добровільно відповідачем не погашена, позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою суду від 28.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 06.03.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте у встановлений строк до суду відзив на позов не надав, про причини неподання суду відзиву не повідомив, а тому, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Сумській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків ОСОБА_1 у зв’язку з неподанням в установлений законом строк податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік, за результатами якої складено акт №350/18-28-13- 03/2506915823/53 від 24.05.2017 (а.с.14-18).

На підставі висновків акту перевірки, головним управлінням ДФС у Сумській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.06.2017:

- №0004621303, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у розмірі 364391,95 грн., у тому числі: за основним платежем 291513,56 грн. та нараховано штрафних (фінансових) санкцій у сумі 72878,39 грн.;

- №0004641303, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 27386,49 грн., у тому числі: за основним платежем - 21 909,19 грн. та нараховано штрафних санкцій у сумі 5477,30 грн.;

- №0004631303 про застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 170 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб (а.с.20, 22, 24).

Вказані податкові повідомлення-рішення не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку та, у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, визначена у ньому сума набула статусу податкового боргу.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), сума узгодженого грошового зобов'язання не сплаченого платником податку на встановлений строк набуває статусу податкового боргу.

Згідно зі ст. 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За приписами п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Згідно з п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до пп. 164.2.17 п. 164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку-боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано, такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Пункт 179.1 статті 179 Податкового кодексу України визначає, що платник податку на доходи фізичних осіб зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "ПУМБ" у повідомленні від 22.07.2015 інформував ОСОБА_1 про прощення боргу за кредитним договором в розмірі 66326,79 доларів США, що складає еквівалент 1460612,82грн. Підписанням вказаного повідомлення позичальник ОСОБА_1 підтверджує, що вона проінформована про те, що згідно абзацу д) пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України зобов’язана самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб з суми анульованих (прощених) боргових зобов’язань та відображення суми отриманого доходу у вигляді анульованих (прощених) боргових зобов’язань у своїй річній податковій декларації.

Таким чином, ОСОБА_1, отримавши дохід у вигляді додаткового блага, повинна була задекларувати його вартість в сумі 1460612,82 грн. та сплатити податок на доход фізичних осіб в сумі 291513,56 грн.

Проте, відповідач, отримавши дохід у вигляді додаткового блага в 2015 році, не подала до контролюючого органу декларацію про майновий стан і доходи та не сплатила податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання позивачем сформована вимога про сплату боргу форми "Ф" №765-17 від 06.02.2018 (а.с.25).

Враховуючи, що узгоджене податкове зобов'язання не було сплачене відповідачем у встановлені строки, таке зобов'язання визнається податковим боргом, який підлягає стягненню.

Відповідно до розрахунку суми податкового боргу заборгованість відповідача залишається не сплаченою на загальну суму 391948,44 грн., в тому числі: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 364391,95 грн., військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 27386,49 грн., податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500) в сумі 170 грн.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Виходячи з положень п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 391948,44 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу – задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) податковий борг у розмірі 391948,44 грн., в тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код податку 11010100) у сумі 364391,95 грн. на користь місцевого бюджету м. Суми на р/р 33110340018002, одержувач УК у м. Сумах м.Суми/11010100, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 27386,49 грн., на користь державного бюджету на р/р 31110063018002, одержувач УК у м. Сумах м.Суми/11011000, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500) в сумі 170,00 грн., на користь місцевого бюджету м.Суми на р/р 33119341018002, одержувач УК у м. Сумах м.Суми/11010500, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар