
Справа № 2240/3124/18
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ухвали від 25.09.2018, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 від 21.09.2018, в якому позивач просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), за формою, передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", починаючи з 01 січня 2016 року, а також не направлення такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для подальшого перерахунку пенсії; 2) зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (30%) - 1560,00 грн, надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 450, 00 грн; - надбавка за оперативно-розшукову діяльність (45%) -1350 грн; надбавка за особливо важливі завдання (45%)- 3042, 00 грн; премія (38%)- 4408,76 грн, а всього - 16010,76 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, якими встановлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в яку, на думку позивача, протиправно не включено усі складові грошового забезпечення, яке належало врахувати для перерахунку його пенсії за вислугу років. При цьому, звертаючись до відповідача з заявою про виготовлення нової довідки на його ім'я, отримав відмову, оскільки відповідач вважає, що для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року для перерахунку пенсії підстав немає. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його права, тому звернувся до суду за захистом порушених прав.
Згідно з ухвалою від 25.09.2018, суд зупинив провадження у справі № 2240/3124/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).
Відповідно до ухвали від 04.02.2019, суд поновив провадження в справі № 2240/3124/18. Продовжив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини на які позивач покликається як на підставу своїх вимог, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 23.03.2018 №48/121/49-2018 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою на день звільнення із служби працівника УМВС становить 7659,90 грн, а саме: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник міліції (підполковник поліції) - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби 30% - 1560,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450 грн, премія 6,24% - 449,90 гривень (арк. спр. 22).
Позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з запитом від 03.08.2018, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, в якій зазначити, посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо важливих завдань - 45%, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавку за оперативно розшукову діяльність 45%, розмір премії 38% (арк. спр. 11).
Листом від 09.08.2018 за №49/273-П відповідач повідомив про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення позивача, оскільки довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії видана відповідно до норм чинного законодавства (арк. спр. 12).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 2 ст. 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами 1, 2 ст. 94 Закону України від 02.07.2015, № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до ст. 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції, які перевищують посадові оклади та оклади за спеціальним званням колишніх працівників міліції, тому у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п. 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 5 Порядку №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Положеннями п. 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Отже, Кабінет Міністрів України Постановою №988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
На виконання вимог ст. 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 МВС України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання виплати грошового забезпечення поліцейським (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Згідно з п. 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Відповідно до інформації про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988, за посадою - заступник начальника відділу, така склала 6,24% (арк. спр. 27-29).
Отже, вказаний відповідачем в довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 38%, як просить позивач, відсутні.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань не передбачена Постановою №988, а надбавка за оперативно розшукову діяльність станом на 01.01.2016 поліцейським не виплачувалася. Враховуючи абз. 7 п. 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки такі надбавки, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались, тому вони правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому, зокрема, зазначено, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою; якщо надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому, з урахуванням правого висновку Верховного Суду, викладеному у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а), в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, немає підстав для відшкодування позивачу сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 21.09.2018 залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 березня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя А.І. Петричкович