Ухвала суду № 80691072, 25.03.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
1.380.2019.001272
Номер документу
80691072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001272

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

25 березня 2019 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області Гавінської Ірини Василівни про визнання протиправними дій в частині накладення штрафу та скасування постанов, -

у с т а н о в и л а:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до старшого державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області Гавінської Ірини Василівни про визнання протиправними дій відповідача з примусового виконання виконавчого листа № 466/1622/14-ц в частині накладення на неї штрафу в розмірі 1700,00 грн. та скасування незаконної постанови відповідача від 28.02.2019 про накладення на неї штрафу у розмірі 1700,00 грн. за невиконання рішення, оскільки лише 07.03.2019 позивачка отримала копію постанови про відкриття виконавчого провадження і ще не закінчився десятиденний строк, наданий їй виконавцем для добровільного виконання нею даного рішення суду; скасування незаконної постанови про звернення стягнення на її заробітну плату від 06.03.2019, отриману нею 13.03.2019 про здійснення відрахування з її доходів, боржника, 20% до виплати загальної суми боргу 410,78 грн., оскільки у даній постанові чітко вказано, що сума боргу, яка підлягає до стягнення з неї на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 243,60 грн. і жодним словом не обґрунтовано, чому позивачка повинна сплатити йому 410,78 грн.

Також у прохальній частині позову позивачка просила відстрочити їй сплату судового збору, оскільки у неї склалося важке матеріальне становище, вона проживає разом із матір'ю, яка є особою похилого віку, ІНФОРМАЦІЯ_1, перенесла ряд операцій, у тому числі онкологічну, та потребує постійного підтримуючого лікування. Так лікування є вартісним та лише позивачка несе такі витрати.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, з'ясовано, що виконавче провадження № 58011000 відкрито з примусового виконання виконавчого листа № 466/1622/14-ц, виданого 03.01.2019 Шевченківським районним судом м. Львова про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 судового збору у розмірі 243,60 грн.

Ухвалою суду від 25.03.2019 відмовлено у відкритті провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог про скасування незаконної постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 06.03.2019, ВП № 58011000.

Відповідно до ч. 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається, в тому числі, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Разом з тим, позивачкою у цій позовній заяві не зазначено своєї електронної адреси (за наявності) або не зазначено про відсутність такої.

Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (чинний) (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з ч. 1 статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIІІ прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921,00 гривні.

Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону України «Про судовий збір». Так, за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а майнового - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Цей позов містить вимогу немайнового характеру - про визнання протиправними дій відповідача з примусового виконання виконавчого листа № 466/1622-14-ц, в частині накладення на позивачку штрафу в розмірі 1700,00 грн., та майнову - про скасування постанови про накладення на позивачку штрафу в розмірі 1700,00 грн.

Відтак, за подання цієї позовної заяви позивачці слід було сплатити судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (0,4 від 1921,00 грн. (за вимогу немайнового характеру) + 1% від 1700,00 грн., але не менше 768,40 грн. (за вимогу майнового характеру) за платіжними реквізитами: отримувач: УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; код отримувача (ЄДРПОУ): 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО): 899998; номер рахунку: 34315206084082; код класифікації доходів бюджету: 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); наявність відомчої ознаки: « 84» Окружні адміністративні суди.

Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір», а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.

Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

Оскільки документу про сплату судового збору не надано, вказане свідчить про порушення вимог процесуального закону при поданні позовної заяви.

Щодо заявленого у прохальній частині позовної заяви клопотання про відстрочення сплати судового збору, слід зазначити таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ст. 2 Закону України "Про судовий збір").

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" Судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Позивачка не відноситься до осіб (позивачів), яким згідно з нормами ст. 5 Закон України "Про судовий збір" встановлені пільги щодо його сплати.

Відповідно до статті 133 КАС України, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити або звільнити від сплати судового збору, є майновий стан сторони. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про відстрочення чи звільнення від сплати судового збору ні Закон України "Про судовий збір", ні КАС України не передбачають.

Разом з тим, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Проте, позивачкою до матеріалів позовної заяви не надано суду жодних доказів на підтвердження важкого матеріального становища та обставин, на які вона покликається, як на підстави для відстрочення їй сплати такого збору, а відтак, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання позивачки про відстрочення сплати судового збору .

Таким чином, за подачу даного адміністративного позову позивачу слід сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.

У зв'язку з наведеним, клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Приймаючи рішення про залишення позову без руху суддя враховує, що ця категорія спорів (з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця) відноситься до термінових адміністративних справ та розглядається в порядку спрощеного провадження, в якому немає стадії підготовчого провадження. Тому суттєві недоліки позову позивачці слід усунути з врахуванням відповідних приписів якнайшвидше.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя -

у х в а л и л а:

1. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - відмовити.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області Гавінської Ірини Василівни про визнання протиправними дій в частині накладення штрафу та скасування постанови - залишити без руху, для усунення недоліків позовної заяви.

3. Позивачці усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) таких документів:

1) оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 1536,80 гривень, за вказаними в мотивувальній частині ухвали реквізитами або належну копію документа, що підтверджує звільнення позивача від сплати судового збору.

2) заяви, у якій вказати електронну пошту позивачки (за наявності).

4. Роз'яснити позивачці, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Качур Р.П.