Рішення № 80687740, 13.03.2019, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
161/19691/18
Номер документу
80687740
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 161/19691/18

Провадження № 2/161/818/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2019 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд в складі:

головуючого-судді Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Бортнюка А.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного комунального підприємства «Луцьктепло», третя особа на стороні відповідача – Департамент соціальної політики Луцької міської ради, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Державного комунального підприємства "Луцьктепло", третя особа на стороні відповідача - департамент соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Заява обґрунтована тим, що він проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до п.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на 75-процентну знижку плати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання.

Під час оплати комунальних послуг позивачем було встановлено, що ДКП «Луцьктепло» неправильно здійснено нарахування вартості послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року, а саме: 75-процентна знижка плати була застосована відповідачем лише до базового тарифу на послугу з централізованого опалення без врахування фактичної середньодобової температури зовнішнього повітря.17 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача зі зверненням про проведення перерахунку, яке відповідно до листа №6899/14 від 07.06.2017р. залишено без задоволення. На думку відповідача, підстави для проведення перерахунку відсутні, оскільки відповідно до п.49 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення для нарахування пільг з оплати послуги з централізованого опалення, застосовується тариф на послугу з централізованого опалення за 1 кв. метр, визначений з урахуванням перерахунків розміру плати за таку послугу відповідно до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №151 від 17.02.2010р.Вказаний висновок відповідача вважає помилковим, оскільки згаданий ним Порядок стосується випадків, коли має місце проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, а також зниження якості. В даному випадку, послугу з централізованого опалення отримано позивачем в повному обсязі та належної якості, а помилки в проведених відповідачем розрахунках виникли внаслідок ігнорування ним вимог діючих законодавчих актів щодо застосування пільгової ої знижки при нарахуванні вартості послуги з централізованого опалення. Крім того, вказує, що за опалювальний період 2017 року - 2018 року нарахування плати за послуги з централізованого опалення була здійснена з урахуванням 75-процентної знижки до базового тарифу разом з донарахуванням до нього, виходячи з фактичної середньодобової температури зовнішнього повітря.

Враховуючи вищевикладене та покликаючись на норми п.5 ст.12, п.22 ч.1 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ст.ст.1, 13, 20,21,32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п.21, 40-46 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, п.5 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд і а прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», п.п.2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08. 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» просить визнати неправомірними дії державного комунального підприємства «Луцьктепло» в частині нарахування плати за надані послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року та зобов’язати державне комунальне підприємство «Луцьктепло» здійснити перерахунок плати за надані послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року з урахуванням пільги.

Позивач у судовому засіданні вказував, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та просить задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, вказував, що ДКП «Луцьктепло» проводило нарахування плати за послуги в межах чинного законодавства, зокрема відшкодування належної позивачу пільги підприємству в розмірі 75% в період грудень 2016 року та лютий 2017 року здійснювалось державою в особі Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, виходячи з тарифу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) № 1101 від 09.06.2016 року, який складав 30,07 грн. за кв. метр у місяць впродовж опалювального сезону.

Від представника третьої особи на стороні відповідача – Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити за її відсутності, також вказувала, що Департамент здійснює відшкодування розміру пільги згідно поданих розрахунків, при вирішенні спору покладались на думку суду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ст. ст. 15, 16 ЦК України, ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Стаття 5 ЦПК України передбачає, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, встановлений ст. 16 ЦК України, однак, зважаючи на аналіз положень вказаної норми закону, він не є вичерпним.

Згідно ч. 2 ст. 5 ЦПК України, у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів та ч. 1 ст. 10 ЦПК України, суд при здійсненні правосуддя має керуватись принципом верховенства права у контексті Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (ЄКПЛ) і практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), які слід застосовувати судам при розгляді справ як джерело права відповідно до ч. 4 ст. 10 ЦПК України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1 та є споживачем послуг з централізованого опалення, які надає відповідач – державне комунальне підприємство «Луцьктепло».

Об'єктом надання послуг є вищевказана квартира загальною площею 65, 7 кв.м., що підтверджується дослідженою у судовому засіданні копією технічного паспорта на квартиру № 12 у житловому будинку №21 по пр.-т. Соборності у м. Луцьку ( а.с. 12-13).

Відповідно до посвідчення серії АА № 359440 від 24 листопада 2015 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 8).

Відповідно до ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 5 ст. 12 Закону України «“Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ОСОБА_1 встановлена 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).

Пунктом 22 вищевказаного Закону встановлено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Площа житла, на яку нараховується 75-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.

Правовідносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавець), і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Відповідно до п.21 вказаних Правил, у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об’єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.

Особливості нарахування (визначення) плати за послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії визначені пунктами 40-46 Правил, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме квитанції № 122 за грудень 2016 року, вартість тарифу за опалення становить 34,31 грн. за кв.м., квитанції № 45 за січень 2017 року - вартість тарифу за опалення становить 42,66 грн. за кв.м; квитанції №105 за лютий 2017 року вартість тарифу за опалення становить 35,29 грн. за кв.м., опалювальна площа квартири становить 63,6 кв.м. (а.с. 9-11).

Як встановлено у судовому засіданні, що не заперечувалось представником відповідача, нарахування вартості послуги з централізованого опалення в період грудень 2016 року та лютий 2017 року із урахуванням знижки 75% здійснювалось, виходячи з тарифу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) № 1101 від 09.06.2016 року, який складав 30,07 грн. за кв. метр у місяць впродовж опалювального сезону.

Таким чином, відповідачем здійснювалось нарахування вартості послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року без урахування фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим, як це передбачено Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Отже порушене право позивача підлягає захисту заявленим способом - шляхом зобов'язання державного комунального підприємства «Луцьктепло» здійснити перерахунок ОСОБА_1 плати за надані послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року з врахуванням 75 % знижки відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7,10,77, 78,79, 80,81, 8289,258,259,263-265, 279, 280, 281 ЦПК України, п.5 ст.12, п.22 ч.1 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п.21, 40-46 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630,суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до державного комунального підприємства «Луцьктепло», третя особа на стороні відповідача – Департамент соціальної політики Луцької міської ради, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії державного комунального підприємства «Луцьктепло» щодо нарахування ОСОБА_1 плати за надані послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року без врахування 75 % знижки відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов’язати державне комунальне підприємство «Луцьктепло» здійснити перерахунок ОСОБА_1 плати за надані послуги з централізованого опалення за період з грудня 2016 року по лютий 2017 року з врахуванням 75 % знижки відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: пр.-т. Соборності, 21/12, м. Луцьк; РНОКПП НОМЕР_1);

Відповідач: державне комунальне підприємство «Луцьктепло» ( місце знаходження: вул. Гулака Артемовського, 20; код ЄДРПОУ 30391925);

Третя особа на стороні відповідача – Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Волі, буд.4а, ЄДРПОУ 03191963).

Дата складання повного тексту рішення 22 березня 2019 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду ОСОБА_3