Рішення № 80658941, 14.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
2340/5144/18
Номер документу
80658941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2019 року справа № 2340/5144/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника позивача - Гончар Н.Б. (за ордером),

представника відповідача - Радченко О.П. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Лящівка» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лящівка» (вул. Миру, 19А, с. Лящівка, Чорнобаївський р-н, Черкаська обл., 19960, далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010501401.

Ухвалою суду від 02.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у даній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є на його думку протиправним, оскільки внесені Законом України від 20.12.2016 №1791-VIII до пункту 5 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, набрали чинності з 01.01.2017, які безпосередньо стосуються платників єдиного податку четвертої групи. Тому, позивач, перебуваючи в статусі платника єдиного податку четвертої групи, при визначені у 2017, 2018 роках сум до сплати єдиного податку правомірно застосував коефіцієнт « 1» у відповідності до вимог нової редакції пункту 5 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище.

Відповідач не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що з 01.01.2017 при нарахуванні єдиного податку платникам 4 групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі доцільно визначати з урахуванням значень індексів споживчих цін: за 2015 рік 100 %, за 2016 рік - 112,4%. Також відповідач зазначив, що позиція щодо індексації у 2017 році нормативної грошової оцінки землі для платників єдиного податку 4 групи також висловлена Міністерством фінансів України у листі від 19.01.2017 №31-11150-09-10/1342.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лящівка» зареєстроване як юридична особа суб'єктом господарювання 09.10.1992р. за ідентифікаційним кодом - 03793567, є сільськогосподарським товаровиробником (понад 75%) та відповідно до Податкового кодексу України є платником єдиного податку четвертої групи, що підтверджується довідкою від 15.03.2017 №80/23-26-12-021.

Головним управлінням ДФС у Черкаській області за наслідками проведеної документально планової виїзної перевірки, результати якої оформлені актом від 27.08.2018 №333/23-00-14-0107/037935678, винесені податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010501401 яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%» у загальному розмірі 185689 грн. 01 коп., з яких за основним зобов'язанням в сумі 148551 грн. 21 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями 37137 грн. 80 коп.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди (пункт 292-1.1 статті 292-1 ПК України).

Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.

Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом (пункт 292-1.2 статті 292-1 ПК України).

Порядок здійснення індексації нормативної грошової оцінки земель визначено статтею 289 ПК України:

- для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (пункт 289.1 статті 289 ПК України);

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 ПК України);

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПК України).

Відповідно до постанови КМУ від 14 січня 2015 №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, що в тому числі реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Підрозділом 6 «Особливості справляння земельного податку» Розділу XX «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону України від 20.12.2016 №1791-VIII, що набрав чинності 01.01.2017) установлено, що:

- індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків (пункт 6);

- індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням:

- для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків;

- для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків (пункт 8).

12.01.2016 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр) на своєму офіційному веб-сайті в розділі «Грошова оцінка земель» опублікував оголошення з назвою: «Держгеокадастр повідомляє про значення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік» (а.с.184) такого змісту: «Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляє. За інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3%. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433. […] Разом з тим, відповідно до пункту 6 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 24.12.2015 №909 VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році») встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків. Враховуючи викладене, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2.».

Підрозділом 8 Розділу ХХ «Передні положення» ПК України встановлено особливості справляння єдиного податку. Відповідно до пункту 5 цього підрозділу (в редакції Закону України від 20.12.2016 №1791-VIII, що набрав чинності 01.01.2017) установлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується із значенням 100 відсотків.

13.01.2017 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на своєму офіційному веб-сайті в розділі «Грошова оцінка земель» опублікував оголошення з назвою: «Держгеокадастр повідомляє про значення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік» (а.с.185) такого змісту: «Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляє. За інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2016 рік становив 112,4%. Відповідно до пункту 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 № 1791 VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році») встановлено, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення 106 відсотків […]. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2016 рік становить 1,0, для земель несільськогосподарського призначення 1,06».

19.01.2017 Міністерство фінансів України звернулося до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з листом № 31-11150-09-10/1342 «Щодо індексації у 2017 році нормативної грошової оцінки землі для платників єдиного податку 4 групи» такого змісту:

«У зв'язку зі змінами податкового законодавства, які набули чинності з 01 січня 2017 року відповідно до Закону України від 20.12.2016 №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (далі - Закон №1791), Міністерство фінансів повідомляло наступне: Відповідно до пункту 2921.2 статті 2921 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) базою оподаткування єдиним податком для платників 4 групи (сільськогосподарських товаровиробників) є нормативна грошова оцінка 1 га сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом. При цьому статтею 289 Кодексу визначається загальний порядок індексації нормативної грошової оцінки земель в цілях застосування податкового законодавства, а саме передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначається виходячи із значення індексу споживчих цін за попередній рік. За інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2016 рік становив 112,4%. Водночас, підрозділами 6 та 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлені особливості справляння плати за землю та єдиного податку відповідно. Так, з 01 січня 2017 року при розрахунку плати за землю враховуються наступні особливості: 1) індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків (пункт 6 підрозділу 6 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу); 2) індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням (пункт 8 підрозділу 6 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (з урахуванням змін, внесених Законом N 1797)): - для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100%; - для земель несільськогосподарського призначення - 106 %. Разом з тим, пунктом 5 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачено особливості індексації нормативної грошової оцінки земель з метою нарахування єдиного податку, зокрема, встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи, застосовується із значенням 100%. Враховуючи, що Кодексом не встановлено інших особливостей визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі з метою оподаткування єдиним податком для платників 4 групи, вважаємо, що з 01 січня 2017 року при нарахуванні єдиного податку платникам 4 групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі доцільно визначати з урахуванням таких значень індексів споживчих цін: - за 2015 рік - 100%; - за 2016 рік - 112,4%».

На сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру відсутня інформація про те, що після отримання цього листа Мінфіну від 19.01.2017 Держгеокадастр оприлюднив інформацію про інше значення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік для платників єдиного податку четвертої групи чи в інший спосіб відреагував на це звернення.

Міністерство фінансів України 22.03.2017 відреагувало на звернення Громадської ради при Міністерстві фінансів України та Комітету з питань податкової політики ВРУ та листом «Щодо відкликання листа Міністерства фінансів» від 22.03.2017 №11020-09-27/7516 повідомило, що: «…зазначений вище лист [№ 31-11150-09-10/1342 від 19.01.2017] є позицією Міністерства фінансів, яка була висловлена на відповідне звернення Державної фіскальної служби України. Слід відмітити, що згідно з пунктом 52.1 статті 52 Податкового кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».

Разом з цим, суд зазначає, що база оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи на 2017 рік визначається як добуток нормативної грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) на коефіцієнт індексації, визначений станом на 1 січня 2017 відповідно до порядку, встановленого ПК України.

Висновки контролюючого органу про заниження позивачем податкових зобов'язань з єдиного податку ґрунтуються на тому, що платник податків при визначенні бази оподаткування єдиним податком четвертої групи не застосував коефіцієнт індексації за 2016 рік у розмірі 1,124. Водночас контролюючий орган не має зауважень до використаної платником податків при заповненні податкових декларацій інформації територіального органу Держгеокадастру про нормативну грошову оцінку одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) станом на 01.01.2015 та застосованого коефіцієнту індексації за 2015 рік у розмірі 1,0. В свою чергу платник податків вважає, що правомірно застосував в оскаржуваному періоді коефіцієнт індексації за 2016 рік у розмірі 1,0.

Так, при визначенні бази оподаткування єдиним податком для платників 4 групи (сільськогосподарських товаровиробників) на звітний рік слід застосовувати коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, визначений станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого ПК України.

Порядок визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель регламентовано статтею 289 ПК України таким чином: Держгеокадастр щороку: 1) за індексом споживчих цін за попередній рік розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року; при цьому Держгеокадастр для розрахунку величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель використовує визначену пунктом 289.2 статті 289 ПКУ формулу, одним із елементів якої є індекс споживчих цін за попередній рік. 2) не пізніше 15 січня поточного року забезпечує інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (тобто Державну фіскальну службу України) і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Отже, повноваження визначати за встановленою ПК України формулою та оприлюднювати (з метою використання як ДФС України, так і власниками землі та землекористувачами) коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель належать Держгеокадастру.

Верховна Рада України шляхом прийняття законів про внесення змін до підрозділу 6 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановила, що індекс споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) застосовується зі значенням: - за 2015 рік - 120 відсотків; - за 2016 рік - 100 відсотків.

Держгеокадастр на реалізацію наданих статтею 289 ПК України повноважень в 2015-2016 роках здійснив розрахунок та проінформував, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) становить: - за 2015 рік - 1,2; - за 2016 - 1,0.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що у 2016 році як власникам землі та землекористувачам, так і як територіальним органам ДФС України, слід застосовувати визначений та оприлюднений Держгеокадастром коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь у розмірі 1,0.

Однак, посилання відповідача на необхідність застосування інформації Державної служби статистики України про індекс споживчих цін за 2016 рік у розмірі 112,4% для визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, то суд зазначає наступне.

Пунктом 5 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначено такі особливості справляння єдиного податку - індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи, застосовується із значенням 100%.

Застосування цієї норми призводить до того, що для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду за 2015 рік становить 1,0 (100%/100=1), а не 1,2.

Однак, необхідно зауважити, що законодавець не визначив будь-яких особливостей визначення в 2016 році величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи. Індекс споживчих цін, який щороку визначається та оприлюднюється Державною службою статистики України, слугує лише для розрахунку величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель Держгеокадастром, однак не може застосовуватися контролюючим органом чи платниками самостійно. Оскільки законодавець не визначив особливостей визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки землі за 2016 рік з метою оподаткування єдиним податком четвертої групи, то слід застосовувати коефіцієнт, визначений та оприлюднений повноважним органомДержгеокадастром.

Отже, відповідач без передбачених законом підстав (підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановив особливості лише для 2015 року) самостійно визначив коефіцієнт індексації за 2016 рік та застосував його при перевірці звітності позивача.

Крім того, лист Міністерство фінансів України від 19.01.2017 №31-11150-09-10/1342 «Щодо індексації у 2017 році нормативної грошової оцінки землі для платників єдиного податку 4 групи», адресований Держгеокадастру та містить позицію Мінфіну щодо предмету звернення, однак, вказаний лист не є нормативно-правовим чи індивідуальним актом в розумінні пп. 18, 19 частини першої статті 4 КАС України, тому не породжує для учасників справи будь-яких прав чи обов'язків.

Згідно пп. 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу. Наведені у статті 4 ПК України основні засади податкового законодавства повинні застосовуватися на усіх стадіях як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку, так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку. Відповідно до пункту 56.21 статті 56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Застосовані контролюючим органом та Мінфіном формулювання про «доцільність» застосування більшого (112,4%) індексу споживчих цін з метою визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи (аніж оприлюднений Держгеокадастром коефіцієнт) свідчать про те, що припускається неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу. За таких обставин контролюючий орган був зобов'язаний прийняти рішення на користь платника податків, а вчинив навпаки.

Як вбачається з матеріалів справи, СТОВ «Лящівка» використовує в своїй діяльності землі сільськогосподарського призначення, оскільки основний вид діяльності підприємства відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 01.11 «вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що СТОВ «Лящівка» здійснені розрахунки, вказані в податковій звітності платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік та І квартал 2018 року, з урахуванням індексу нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь у розмірі 1,0 - є правомірними.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача, є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 20.09.2018 №0010501401.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Лящівка» сплачений судовий збір в розмірі 2785 (дві тисячі сімсот вісімдесят п'ять) грн. 34 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 25.03.2019.