Рішення № 80658574, 25.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
520/1777/19
Номер документу
80658574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 березня 2019 р. № 520/1777/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (пр-кт Незалежності, буд.2, м.Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 40387920) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 з 17 травня 2018 року в розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільгосппродукції, постійно зайнятим на тракторі протягом повного польового періоду в рослинництві, або протягом календарного року в тваринництві, із врахуванням стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоду роботи трактористом-машиністом: з 23.01.1988 року по 31.01.2000 року в Колгоспі "Дружба" та з 01.02.2000 року по 02.08.2003 року в ТОВ Агрофірма "Дружба";

- визнати протиправним та скасувати рішення Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у формі протоколу від 12.10.2018 року засідання Комісії з призначення та виплати пенсій при Ізюмському управлінні Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах та зарахуванні стажу до пільгового;

- витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, стягнути з відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішенням відповідача оформленого у формі протоколу від 12.10.2018 року позивачу протиправно відмовлено в призначенні йому пільгової пенсії за віком на підставі пункту "в" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" та зарахування стажу до пільгового, чим порушено його соціальні права.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 року відкрито спрощене провадження по справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи та була отримана останніми, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення (а.с.50, 51).

На виконання ухвали суду відповідачем 22.03.2019 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, посилаючись на те, що Ізюмським ОУПФУ Харківської області було розглянуто заяву ОСОБА_1, за результатами чого було прийнято рішення про відмову у призначенні пільгової пенсії, оскільки позивачем не надано належним чином оформлених документів, які б підтверджували наявність пільгового стажу за період з червня 1986 по серпень 2003 року.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має загальний стаж роботи 34 роки 10 місяці 08 днів. У 2018 році позивачу виповнилось 55 років. У зв'язку із тим, що він, на його погляд, має стаж роботи, який є пільговим та відповідає розміру встановленому законодавством, тобто має право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, позивач звернувся із заявою до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.

Комісія Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, розглянувши заяву позивача, прийняла рішення про результати розгляду заяви від 29.08.2018 №232/10-18, яким ОСОБА_1 було відмовлено в підтвердженні пільгового стажу роботи для призначення пенсії за період роботи з червня 1986 по серпень 2003 р. (а.с. 18).

Прийняте рішення відповідач обґрунтував тим, що згідно наданих до заяви документів, а саме: трудової книжки, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань №23630230, архівних довідок від 18.06.2018 №15/02, від 06.06.2018 №07, №08, а також висновку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо підтвердження пільгового стажу роботи встановлено, що заявника прийнято в члени колгоспу "Дружба" (далі - КСП "Дружба", ТОВ "Агрофірма "Дружба") 27.12.1985 р. в тракторний парк, працював по 01.02.2000 р. та з 01.02.2000 р. по 02.08.2003 р. - посада не вказана; в трудовій книжці є відомості про робот у заявника з 27.12.1985 р. за професією слюсар в тракторній бригаді.

Згідно з архівною довідкою від 06.06.2018 №07 заявник працював у червні-серпні 1986 р., у жовтні-грудні 1986 р., з січня 1989 р. по лютий 1989 р., з травня 1989 р. по грудень 1992 р. - посада не вказана; з січня по грудень 1993 р. - опалювачем р/маст.; з січня 1994 р. по серпень 2003 р. - посада не вказана.

Підтвердити період з червня 1986 р. по серпень 2003 р. не має підстав, оскільки, з наданих документів не вбачається, за якою професією працював заявник (а.с.18).

12.10.2018 року комісією Ізюмського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Харківської області ОСОБА_1 також було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Вважаючи, що рішенням, прийнятим комісією Ізюмського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Харківської області від 12 жовтня 2018 року безпідставними, позивач звернувся із означеним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, право на пенсію за віком з пільгових підстав незалежно від місця останньої роботи мають працівники, що були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо тяжкими умовами праці по Списках № 1 та № 2 виробництв, робот, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих міст.

Відповідно до п. "в" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" (із внесеними змінами ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213-VIII) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до записів в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 від 24 листопада 1985 р. вбачається, що ОСОБА_1 27.12.1985 р. був прийнятий в члени колгоспу "Дружба" (реорганізовано в КСП "Дружба") слюсарем в тракторну бригаду №1 за спеціальністю (професія) - тракторист (а.с.23).

З 01 лютого 2000 року позивач звільнений з колгоспу "Дружба", у зв'язку з реорганізацією КСП "Дружба" та прийнятий по переводу до ТОВ Агрофірма "Дружба", звідки звільнений 02.08.2003 року (а.с.23-25).

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників передбачені п. 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 р., згідно якого у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема, стосовно трактористі в-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №23630230 від 18.05.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Дружба" 30.06.2006 року припинено без визначення правонаступника (а.с.39-40).

Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника (далі - Порядок №18-1).

Дія Порядку №18-1 поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років) (п. 2 Порядку №18-1).

Згідно з Порядком №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці (п. 4 Порядку №18-1).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття рішення направляють його до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2016 р. №18-1 також визначено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Згідно із пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (в редакції від 22.01.2010), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У тих випадках, коли у трудовій книжці відсутнівідомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, наявність уточнюючої довідки для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці не є необхідною, оскільки основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Відповідно до п. 11 Постанови Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1)заяву про підтвердження стажу роботи; 2) довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації" ( у тому числі архівні); ( Підпункт 2 пункту 11 в редакції Постанови Пенсійного фонду №18-7 від 12.10.2007); 3) трудову книжку; 4)документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, позивачем на підтвердження роботи трактористом-машиністом в спірний період з червня 1986 р. по серпень 2003 р. надавались:

- посвідчення тракториста-машиніста серія АБ№915410, виданого 14.03.1991 року Барвінківською інспекцією технічного нагляду (а.с.31),

- свідоцтво №5 про присвоєння кваліфікації тракториста 1 (першого) класу, виданого 14.03.1991 року кваліфікаційною комісією колгоспу "Дружба" (а.с.30);

- архівну довідку №07 від 06.06.2018, згідно якої сільським головою Новомиколаївської сільської ради Барвінківського району зазначено, що в книгах обліку трудового стажу і заробітку колгоспника значиться відомості про роботу ОСОБА_1 на посаді тракториста за 1988-2003 роки (а.с.35-37);

- нотаріально посвідчена заява ОСОБА_3, яка працювала в колгоспі "Дружба" (ТОВ Агрофірмі "Дружба") бухгалтером в період з 16.10.1985 по 10.09.1988 р., а потім секретарем з 10.09.1988 по 01.02.2000 року, яка підтверджує, що ОСОБА_1 працював у колгоспі "Дружба" трактористом-машиністом тракторної бригади відділку №1 з 27.12.1985 року по 01 лютого 200 року, та в Агрофірмі "Дружба" трактористом-машиністом з 01.02.2000 по 02 серпня 2003 року, а в зимовий період додатково виконував інші робити, окрім основної, в зв'язку з виробничою необхідністю (а.с.45).

Тобто, за записами в трудовій книжці та наданими суду доказами, можна стверджувати, що позивач працював за професією, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідачем не взято в повній мірі до уваги дані, які містяться в трудові книжці позивача та, яка разом з іншими документами надавалася із заявою про призначення пенсії.

Враховуючи наведене та докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що у Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області не було підстав для відмови у призначенні пенсії позивачу згідно з пунктом "в" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах.

Разом з цим слід зазначити, що адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

За такого правового врегулювання, адміністративний суд позбавлений права зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1

Проте, для повного захисту прав позивача в рамках заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову із зобов'язанням відповідача Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "в" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням висновків суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ізюмським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області не доведено правомірності прийнятого ним рішення, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про скасування оскаржуваного рішення у формі протоколу від 12.10.2018 року.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у формі протоколу від 12.10.2018 року засідання Комісії з призначення та виплати пенсій при Ізюмському управлінні Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах та зарахуванні стажу до пільгового.

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (пр-кт Незалежності, буд.2, м.Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 40387920) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "в" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із врахуванням стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоду роботи трактористом-машиністом: з 23.01.1988 року по 31.01.2000 року в Колгоспі "Дружба" та з 01.02.2000 року по 02.08.2003 року в ТОВ Агрофірма "Дружба".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) судові витрати в загальному розмірі 768,40 грн. сімсот шістдесят вісім гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (пр-кт Незалежності, буд.2, м.Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 40387920).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко