Ухвала суду № 80658152, 21.03.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
813/2178/18
Номер документу
80658152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2178/18

У Х В А Л А

про встановлення нового строку подання звіту

про виконання судового рішення та накладення штрафу

21 березня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про прийняття звіту Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 у справі № 813/2178/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, та накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення штрафу,

в с т а н о в и в:

На виконання вимог ухвали суду від 29.01.2019 Управління ДВС ГТУЮ у Львівській області подало на розгляд суду звіт від 21.02.2019 № 2789 про виконання рішення суду у справі № 813/2178/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

У поданому звіті Управління ДВС ГТУЮ у Львівській області стверджує, що ним виконано рішення суду від 20.06.2018 суду у справі № 813/2178/18, а саме – вирішено питання щодо відкриття виконавчого провадження шляхом винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 04.10.2018. На підтвердження цього представник відповідача долучив повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання .

Представник відповідача у судовому засіданні наполягав на прийнятті поданого звіту про виконання судового рішення.

Позивачка в судовому просила суд відмовити відповідачу у прийнятті звіту про виконання судового рішення та встановити відповідачу новий строк для подання звіту. Водночас позивачка просила накласти на керівника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області штраф у розмірі сорока прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що у прийнятті звіту необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 у справі № 813/2178/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 15.05.2018 року № 6249. Зобов’язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області вирішити питання щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 813/6766/14. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2018 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 залишено без змін.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 зверталася до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14.

04.10.2018 відповідно до повідомлення Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області виконавчий лист №813/6766/14, виданий 10.10.2017 Львівським окружним адміністративним судом повернено стягувачу на підставі п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження” у зв’язку з ненаданням стягувачем підтвердження сплати авансового внеску.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Так, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 20.06.2018 року у справі № 813/2178/18 зобов’язано відповідача подати до суду у двадцятиденний строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 29 січня 2019 року у прийнятті звіту відповідача про виконання рішення суду Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 відмовлено; суд ухвалив встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 та зобов'язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області подати до суду у тридцятиденний строк з моменту набрання законної сили ухвалою звіт про виконання рішення суду щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

На виконання ухвали суду від 29.01.2019 Управління ДВС ГТУЮ у Львівській області подало звіт від 21.02.2019 № 2789 про виконання рішення суду у справі № 813/2178/18.

У поданому звіті відповідач покликається на те, що питання щодо відкриття виконавчого провадження вирішено шляхом винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 04.10.2018 на підставі п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження” у зв’язку з ненаданням стягувачем підтвердження сплати авансового внеску.

Суд відхиляє зазначені доводи відповідача, оскільки такі не можуть свідчити про виконання рішення суду у справі № 813/2178/18 та зауважує, що такі є аналогічними, наведеним у звіті відповідача від 20.11.2018 № 19082, у прийнятті якого ухвалою суду від 29 січня 2019 року відмовлено.

Правову оцінку дій відповідача в частині повернення виконавчого листа № 813/6744/14 стягувачу на підставі п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження” суд надав у рішенні від 20.06.2018 у справі 813/2178/18.

Так, відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Натомість, як вбачається з поданого на розгляд суду звіту Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, останній висновків суду наведених у рішенні від 20.06.2018 не врахував, відтак рішення суду від 20.06.2018 у справі № 813/2178/18 залишається невиконаним.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Суд враховує, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "ОСОБА_3 проти України", яке набуло статусу остаточного 15.01.2010, констатовано систематичне невиконання в Україні рішень національних судів. З огляду на суть порушення суд зобов'язав державу, зокрема, невідкладно запровадити ефективний засіб юридичного захисту (або комплекс таких засобів), який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.

У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "ОСОБА_2 проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 та зобов'язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області подати до суду у тридцятиденний строк з моменту набрання законної сили ухвалою звіт про виконання рішення суду щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч.3 ст.382 КАС України половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.7 ст.382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою вказаної статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Так, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.

Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, суд дійшов висновку про достатність підстав для накладення штрафу на керівника відповідача - суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Відповідно до приписів ч.2 ст.382 КАС України розмір можливого штрафу за неподання звіту про виконання рішення знаходиться у межах від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Визначаючи розмір штрафу, суд дійшов висновку про необхідність його застосування у мінімальному розмірі, тобто, на рівні двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки такий розмір буде достатнім для відповідача, та спонукає його виконати рішення суду.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

у х в а л и в:

У прийнятті звіту Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про виконання рішення суду Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії – відмовити.

Встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі №813/2178/18 та зобов'язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області подати до суду у тридцятиденний строк з моменту набрання законної сили ухвалою звіт про виконання рішення суду щодо відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №813/6766/14, виданого 10.10.2017 року Львівським окружним адміністративним судом.

Накласти на керівника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, відповідального за виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 у справі №813/2178/18 штраф у сумі 38420,00грн. (двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), з яких 19210,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 та 19210,00 грн. стягнути до Державного бюджету України.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 25.03.2019.

Суддя В.М.Сакалош